Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Fachowiec potrzebny od zaraz - Nagroda!



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,
Dziś zalałem akwarium o wymiarach 150x50x50,
Chciałem zakupić linie nawozową, ale wszędzie czytam, "że po co?", "sa przecież sole" itd itp...
czytam o tych solach, ale im więcej czytam tym mniej wiem,

I tutaj moja propozycja do fachowca, który w sposób dla mnie zrozumiały (a to nie bedzie łatwe ) wytłumaczy mi o co tak dokładnie idzie z tymi solami i nauczy mnie jak mam je stosowac, co kupić itd,

Ponieważ cenie sobie fachowość - chciałbym się odwdzięczyć - forma do ustalenia.

mathias37
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 10 lis 2012, 22:53

11 sty 2013, 22:19   (#2)  

Czuję że będzie dłuuuugi wątek.

Polecam Ferkę.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

11 sty 2013, 22:22   (#3)  

zgadzam się z przedmówcą
"polecam FERKE"

Anonim 22257


11 sty 2013, 22:25   (#4)  

Bez obrazy - ale fachowców, którzy umieją czytać

mathias37
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 10 lis 2012, 22:53

11 sty 2013, 22:29   (#5)  

mathias37 napisał(a):Bez obrazy - ale fachowców, którzy umieją czytać


Dobre :wink:

Pozdrawiam Michał Grzeszczak.

Avatar użytkownika
michal322
Znający temat

Posty: 1168
Dołączył: 27 maja 2010, 20:31
Miasto: Wrocław

11 sty 2013, 22:34   (#6)  

Bez obrazy- wszystko jest opisane krok po kroku w jednym z tematów na forum wystarczy poszukać i przeczytać ze zrozumieniem.
Ostatnio edytowano 11 sty 2013, 22:36 przez Anonim 22257, łącznie edytowano 1 raz

Anonim 22257


mathias37 napisał(a):Witam,
Dziś zalałem akwarium o wymiarach 150x50x50,


:)
No to napisz jeszcze coś o samym akwarium, wymiary znamy i wiemy, że chyba wodę wlałeś :D
Swoją drogą polecam tematy na tym forum (np. AdamW).
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

11 sty 2013, 22:40   (#8)  

To ja dołożę do pieca.

Fachowcy nie używają soli jako podstawowego, źródła makro :)

Ostatnio pewnego niemieckiego właściciela firmy produkującej nawozy akwarystyczne, zapytałem które z jego nawozów zawierają azot lub fosfor. Pan napisał mi mnie j więcej coś takiego - " Z oczywistych względów, żaden z naszych nawozów nie zawiera azotu ani fosforu" :) a mają ich na prawdę wiele.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

11 sty 2013, 22:55   (#9)  

Wymiary 150x50x50
filtracja 2x eheim 2075
oświetlenie 2x54 t5 jbl
podłoże aq II

Wg. testów sery - woda kranówka
ph 7,5
gh 24
kh 18

mathias37
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 10 lis 2012, 22:53

11 sty 2013, 22:58   (#10)  

Koledzy,spokojnie.
Czlowiek zwrocil sie z prosba i na takowa czeka.
Jesli ktos nie jest w stanie sprostac tej prozbie,to po co zabierac nie potrzebny glos.
Nie kazdemu oczywistosc wydaje sie oczywista,a i nie kazdy z Was od razu wszystko "kminil",wiec zrobcie sobie jutro podmiane wody,przytnijcie ziele,tu i uwdzie :D

Avatar użytkownika
lukiki
Aktywny użytkownik

Posty: 622
Dołączył: 03 maja 2008, 16:08
Miasto: Łódź

mathias37 napisał(a):Ponieważ cenie sobie fachowość - chciałbym się odwdzięczyć - forma do ustalenia.


Forum jest po to aby nawzajem sobie pomagać, nikt z odpowiadających na twój temat nie pomyślał o jakiejkolwiek nagrodzie którą zaproponowałeś.
Ja i maslo_82 podpowiedzieliśmy Ci tylko co daje efekty, zresztą coraz więcej jest osób którzy stosują gotowe nawozy.

Anonim 22257


11 sty 2013, 23:04   (#12)  

bardzo dziękuje za zainteresowanie,
To w co powinienem się zaopatrzyć?
to nie chodzi o to, ze nie chcę lini nawozowej, chciałem kupić ferke, w tutejszym sklepie, ale 82zł,za przesyłke to chyba przesada,
potem doradzono mi sole, o których czytałem, czytam...
i psińco rozumie...

mathias37
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 10 lis 2012, 22:53

11 sty 2013, 23:13   (#13)  

Napisz coś więcej o zbiorniku (czy jest co2, bo to podstawa, jakie rośliny posiadasz) filtracja jest ok. oświetlenie niestety za małe dla roślin.

Anonim 22257


11 sty 2013, 23:20   (#14)  

Butla 6kg oraz jbl ph kontroler już jest,
czekam na reaktor sera 500, wężyk i reduktor oraz zaworek zwrotny,

Rośliny:
wendetii 22szt
alternathera be...coś tam 17szt.
echinodorus argentyński 4 szt.
hygrophilia polysperma 19szt
ludwigia 21 szt.
anubias mały 6 szt.
vasilineria 13 szt,

mathias37
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 10 lis 2012, 22:53

11 sty 2013, 23:30   (#15)  

Kolego na takie akwarium 2x54w oświetlenie to stanowczo za mało,ma takiej samej wielkości akwarium i mam 4x54w , chyba że na start a później drugie tyle dołożysz.A co do nawożenia polecam ferke ,stosowałem wcześniej sole jak miałem akwarium na żwirku i moim skromnym zdaniem ,inni mogą sie z tym nie zgodzić,metoda Ei lepiej właśnie nadaje się na żwir gdzie rośliny muszą pobrać wszystko ze słupa wody.Jak masz dobry substrat lepiej zastosuj firmowe nawozy sam używam Ferke i jestem jak na razie zadowolony .

Avatar użytkownika
wacio
Zainteresowany tematem

Posty: 166
Dołączył: 22 sty 2012, 13:33
Miasto: Podhale

11 sty 2013, 23:36   (#16)  

za mało swiatła w zbiorniku a skoro jest za mało to podawanie nawozów mija się z celem będą same problemy, co2 masz więc zainwestuj w oświetlenie.

Anonim 22257


11 sty 2013, 23:49   (#17)  

Przy takim oświetleniu jakie masz, zakładam, że planujesz wolniej rosnące gatunki roślin.
Do tego spokojnie wystarczy Aquashade (+ewentualnie Balance K). Koszt obu nawozów z przesyłką to jakieś 134 zł. Są to bardzo wydajne nawozy, jedna butelka starczy Ci na jakieś 4-5 miesięcy więc chyba tragedii nie ma.
A jeśli chcesz sole to tak naprawdę dawki będziesz musiał sam dobrać do charakterystyki roślin i akwarium. Ciężko o jeden schemat.

Anonim 1811


12 sty 2013, 00:10   (#18)  

mathias37 napisał(a):Wymiary 150x50x50
filtracja 2x eheim 2075
oświetlenie 2x54 t5 jbl
podłoże aq II

Wg. testów sery - woda kranówka
ph 7,5
gh 24
kh 18

Masz bardzo kiepska wodę a światło jest ok.Gdy opanujesz nawożenie wówczas będziesz mógł sobie podmieść poprzeczkę dokładając 3 świetlówkę. Co do nawozów to oczywiści sole będą najlepszym a zarazem najrozsądniejszym rozwiązaniem w twoim przypadku.

Avatar użytkownika
tao
Znający temat

Posty: 1359
Dołączył: 16 mar 2012, 10:44

12 sty 2013, 00:25   (#19)  

mathias37 napisał(a):Butla 6kg oraz jbl ph kontroler już jest,
czekam na reaktor sera 500, wężyk i reduktor oraz zaworek zwrotny,

Rośliny:
wendetii 22szt
alternathera be...coś tam 17szt.
echinodorus argentyński 4 szt.
hygrophilia polysperma 19szt
ludwigia 21 szt.
anubias mały 6 szt.
vasilineria 13 szt,


Mowisz ze czekasz na reduktor Sera 500 a on ma zlaczki na weze 12/16 a jak mnie pamiec nie myli to Eheim 2075 ma weze 16/22 .

Sprawdz to bo bedziesz musial stosowac przejsciowki


Arkady2010

Reaktor Sera 1000 jest na weze 16/22

Avatar użytkownika
Arkady2010
Poznaje temat

Posty: 99
Dołączył: 04 kwi 2010, 18:20

12 sty 2013, 01:48   (#20)  

tao napisał(a):Masz bardzo kiepska wodę a światło jest ok.Gdy opanujesz nawożenie wówczas będziesz mógł sobie podmieść poprzeczkę dokładając 3 świetlówkę. Co do nawozów to oczywiści sole będą najlepszym a zarazem najrozsądniejszym rozwiązaniem w twoim przypadku.


Nie zgodzę się z powyższą opinią, sole chemiczne nie są kompletnym nawozem i ich dawkowanie może narobić więcej szkody niż pożytku.
Sporządzenie samodzielnej mieszanki nawozów najlepiej oprzeć na sprawdzonym modelu, który sprawdził się u innego akwarysty (najlepiej kilku) i jest wzbogacony o chelaty i konserwanty.

Uwaga na kalkulatory, jeśli będziesz z nich korzystał wybieraj zawsze najnowsze wersje, są przygotowywane najczęściej przez hobbystów-amatorów a w ich starszych wersjach występowało sporo błędów, które przyczyniały się do późniejszych problemów w akwarium.

Polecam kalkulator:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html

Nie wiemy, czy posiadasz nowe podłoże, czy używane - jednak przy tych parametrach wody (jeśli są prawidłowo zmierzone) i posiadanym oświetleniu - dodatkowe nawożenie może okazać się zbędne, lub będzie wymagało małej modyfikacji pod względem składu zawartości wapnia i magnezu. Niech to będzie dla Ciebie wskazówką.

Na Twoim miejscu zadbałbym o bardziej miękką wodę, jeśli nie chcesz ograniczyć puli gatunków roślin do wyboru, Druga kwestia to zwiększenie ilości świetlówek (nawet kosztem komputera pH, który w akwarium roślinnym nie jest warunkiem koniecznym) a dopiero potem zastanawiałbym się nad wyborem sposobu nawożenia.
Na nic nie zda się nadmiar substancji mineralnych, których w Twojej wodzie jest i tak sporo, jeśli nie będzie podstawowego czynnika, który zindukuje rośliny do intensywnej fotosyntezy i powiązanego z nią pobierania związków odżywczych za pośrednictwem korzeni a także pędów i przede wszystkim liści.

Nawozy czy gotowe, czy wykonane samodzielnie dawkujemy zawsze indywidualnie na podstawie obserwacji kondycji roślin i dynamiki jej biomasy w trakcie rozwoju akwarium w czasie (start -> rozrost -> przycinka...i kolejne cykle).
Pośrednio oznacza to dopasowanie także do rodzaju aranżacji oraz garnituru gatunkowego roślin w Twoim akwarium.

Nie ma tu sztywnych wytycznych, choć zarówno producenci gotowych rozwiązań, jak i pomysłodawcy własnych mieszanek nawozowych takowe podają lub starają się podawać - traktuj je raczej orientacyjnie, jako pewne wytyczne aby nie przesadzić w którąś stronę.

Rozwiązanie gotowe ma te przewagę, że opierając się na wytycznych producenta (o ile takowe posiada jak ADA czy Ferka) jesteś w stanie zapewnić sobie łatwiejszy start akwarium - czyli jeden z ważniejszych punktów krytycznych.

Są to propozycje dla osób, które nie czują się na siłach lub nie dysponują czasem na zgłębianie wiedzy nt. chemii wody i wymagań żywieniowych roślin.

Jeśli temat mineralnego żywienia roślin Cię interesuje - nie warto iść na skróty i warto poświęcić czas na doczytanie w tym temacie. W przeciwnym razie nawet otrzymując gotowy przepis - i tak nie będziesz rozumiał co i w jakich ilościach podajesz do akwarium i nie będzie się to niczym różniło od podawania gotowych nawozów.

A wtedy albo wstrzelisz się w "okienko" i akwarium będzie funkcjonowało prawidłowo, albo bez możliwości zareagowania - trafisz na jeden z krytycznych punktów i napotkasz problem.

Wtedy w grę wchodzi kwestia doświadczenia, które tak czy owak będziesz musiał nabyć. Nagrodę przeznacz na tę właśnie naukę i eksperymenty.

Ale naprawdę warto, to piękne hobby!
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Czy to oznaki ze zaraz pojawi się sinica?

    Witam czy takie zabarwienie kamienia to sinica? Był czysty a teraz zaczyna zielenic się z jakiegoś powodu.. w zbiorniku brak glonów. IMG_4538.JPG Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej ...

    Wyświetlenia: 2624 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Lekko zielona woda zaraz po starcie zbiornika

    Jaka moze byc przyczyna i jak z tym walczyc ?

    Wyświetlenia: 2460 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Eheim 2217+, zaraz zaleję cały dom:-(

    Mam prośbę, mam wyzej wymieniony filtr. Instrukcja obsługi jest absolutnie do ...Dzisiaj wyłaczyłam z kontaktu, grzebałam w akwarium. Właczyłam, wywaliło zatrzaski i woda zaczęła się wylewać. Pytanie ...

    Wyświetlenia: 3632 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Power LED potrzebny specjalista :)

    Witam Mam mały problem z oświetleniem led. Kupiłem diody mocy 15szt - Moc: 1 Wat - Temperatura barwy: 5500-6500K - Prąd przewodzenia: 350mA Napięcie pracy (V): 3,2 - 3,5 do tego Za...

    Wyświetlenia: 17623 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...

  • Wąż do Fluval 205 -pilnie potrzebny - Tychy

    Witam serdecznie. Mam pilną sprawę. Potrzebuje pilnie kupić wąż karbowany do filtra Fluval 205. Mój został uszkodzony i filtr nie działa. Czy macie może informacje, czy w Tychach lub okolicach mogę j...

    Wyświetlenia: 2944 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Napowietrzacz - czy potrzebny

    Czy jest potrzebny napowietrzacz jak już mam filtr unimaxa 250 ?? Ryb bedzie ok 30 ( małe ) , pare roślinek, akwa 240 litrów Jak będzie potrzebny to jaki polecacie

    Wyświetlenia: 2169 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Ratunek dla roślinek pomoc potrzebna od zaraz

    Na wstępie witam wszystkich na forum. Pierwszy post i akwarysta od miesiąca wiec przepraszam jeśli coś będzie nie tak. Baniak 100x50x33 ok 200L filtr zewnętrzny kubełkowaty. Oświetlenie 2 x świetlówki...

    Wyświetlenia: 1367 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • potrzebny spec o ledów ;]

    Jak w temacie poszukuje osoby która ma i się zna na oświetleniu ledowym i była by mi w stanie pomóc w dobraniu odpowiedniej ilości mocy itd . ;]

    Wyświetlenia: 498 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Potrzebny potas, którego nie mam

    Witam Mój opis zbiornika jest tutaj : http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=25978 Natomiast problem: Ja wyżej niedawno miałem start baniaka 12 dzień .... zaczynają blednąć ro...

    Wyświetlenia: 2812 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 240l, czy filtr wew. bedzie potrzebny?

    witam Wkrótce odpale swój pierwszy 240-litrowy, zbiornik roślinny . Dysponuje filtrem zewnetrznym TETRATEC 1200 zasypanym ceramiką. Mam też wewnetrzy head (nie pamietam jaki to model), w kazdym badz...

    Wyświetlenia: 626 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kondraath, Piotr Baszucki i 506 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.