Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Dziwna zmiana kh - gh - ph



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



27 kwi 2020, 18:00 Dziwna zmiana kh - gh - ph  (#1)  

Witam,

W jednym z moich zbiorników następuje dziwna anomalia - może ktoś wyjasni mi ten fenomen;)

Generalnie zawsze miałem problem z obniżaniem ph (nie dawkuję CO2). Mam filtr RO i wiekszości zbiorniku mineralizuję wodę do poziomu Kh 1-2 GH - 10-11. Dzięki temu udaje mi się utrzymywac Ph na poziomie ok. 6.8 - 7.0, choć czasem i tak przekracza 7.0. Tam gdzie kh mam niewykrywalne udaje mi się zjechać co najwyżej do 6.4-6.6 i ph dalej się obniża. Generalnie kh i ph ma u mnie raczej skłonność do zwiększania się a nie zmniejszania;)

Wyjątkiem jest mój nowy (zalany w październiku) 84 l, urządzony i prowadzony z grubsza tak jak wszystkie inne do tej pory. W ziemi neutralny żwirek plus jakieś tam kulki, skałki Dragon Stone, parę korzeni (ale mniej niż w innych zbiornikach). Nawożenie do słupa wody. zbiornik nie jest specjalnie przerybiony (zdecydowanie mniej niż w niektórych innych moich zbiornikach) - w tej chwili kilkanaście młodych Endlerów i takaż ilość Kirysków. Solidnie obsadzony roślinami. Azotany na poziomie 20mg z hakiem, nie wyżej, nawet bez regularnych podmian.

Mam wrażenie że w jakiś magiczny sposób znika kh (i przy okazji ph zjeżdza w dół) za to zwiększa się gh (i w jednym i w drugim przypadku mówię o wartościach mierzonych Zoolekiem).

Przykład - duża podmiana 30l, po której stabilizuje się kh na poziomie 1-2, gh - 12-13, ph 6.6-6.8 (meirzone dwa dni po podmianie). Jakieś 6 tyg później (bez podmian w międzyczasie, bo azotany cały czas w normie) - kh niemierzalne, ph - 6.0, gh - 17!

Co ciekawe w jakiś niewytłumaczalny sposób rosną mi też fosforany do poziomów przekraczających skale Zooleka (czyli powyżej 5 mg). Fosforanów do słupa wody w ogóle nie dozuję - nie sądzę, również by było to efektem ew. przekarmienia, bo ryby wszędzie karmię podobnie i nic takiego się nie dzieje, a azotany na bezpiecznym poziomie. Nie wiem czy jedno zjawisko wiąże się z drugim.

Wlałem do tego zbiornika już tyle kh w mineralizatorze, zę w kazdym innym miałbym na poziomie 5-7. Ale tutaj z jakiś względów nie, cokolwiek bym nie zrobił, kh w tajemniczy sposób znika.

Czy ktoś może to wytłumaczyć?

greir
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2017, 12:56











Powiązane tematy
  • Zmiana z sinkor WRB 25w na chichiros 39w white 6500K

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium z prostymi w hodowli roślinami jak m.in. lotosy, cryptokoryny, nurzańce, anubiasy. Sporo ich mam. Doczekałem się tego mając światełko w akwarium Sinkora W...

    Wyświetlenia: 630 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Zmiana oświetlenia 240L

    Przymierzam się do zmiany oświetlenia. W moim odczuciu, to co posiadam jest "takie sobie". Generalnie mimo teoretycznie wystarczającej mocy/lumenów do litrażu - 54 lm/l. Wzrost roślin, jest ...

    Wyświetlenia: 305 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2362 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Czy lampa wystarczy czy która zmiana lepsza?

    Cześć, Mam akwarium 112l, roślinne. Butla CO2, eheim experience 350, nawożenie vimi all in one, woda RO z mineralizatorem vimi. Gatunki roślin to: eleocharis parvula mini, Alternanthera reineckii Mini...

    Wyświetlenia: 485 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Zmiana kubełków na sump w działającym akwarium. Czy warto?

    Witam Od jakiegoś czasu biję się z myślami czy zmienić filtrację w moim baniaku 180x65x69cm, 12mm szyba - 800l. Teraz mam Fluval FX6 i Tetra uvc-xtreme 1200. Nie mam problemów z utrzymaniem równowagi...

    Wyświetlenia: 2612 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Zmiana filtracji - wewnętrzna na zewnętrzną

    Witam. Posiadam filtr wewnętrzny firmy Oase w baniaku 85l. Zamierzam przerzucić się na filtr tej samej marki jednak zewnętrzny. I tutaj rodzi się pytanie: czy lepiej będzie jak przez okres dwóch tygod...

    Wyświetlenia: 610 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zmiana aranżacji w akwarium

    Cześć, Mam działające akwarium 54l i myślę o zmianie aranżacji w środku. Zainspirowany jedną z aranżacji chciałbym odrobinę podwyższyć prawą stronę akwarium i zrobić taką wysepkę podwyższoną o około ...

    Wyświetlenia: 1689 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Zmiana 54l na 112l

    Cześć, Tak jak w temacie planuję przesiadkę na 112l. Posiadam kubełek JBL e702 GreenLine i przy nim chcę pozostać. Podłoże planowałem zrobić na bazie glina/torf, a na to żwir kwarcowy (niebarwiony) ...

    Wyświetlenia: 2070 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Dziwna reakcja Ludwigii

    Witam, od kilku dni z jedną z sadzonek Ludwigii dzieje się coś dziwnego. Wzrost został zatrzymany i wygląda jakby zwiędła... pozostałe ludwigie rosną normalnie. Dodam, że wcześniej ta zwiędnięta rosła...

    Wyświetlenia: 1757 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zmiana oswietlenia

    Cześć, mam baniak 126l. Zamierzam w nim troche pozmieniać. Zacznę od oświetlenia a z czasem zmiana całej aranżacji. Potrzebuje oświetlenia do akwarium roslinnego w którym chciałbym posadzić na pierw...

    Wyświetlenia: 2283 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Mąteusz179, Naleśnik Akwariowy, Przez i 395 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.