Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Akwarium 60x40x40 - glony problemy błędy POMOCY

Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Cześć. Jestem tutaj nowy I liczę na pomoc od doświadczonych akwarystów.

Akwarium 60x40x40 96l
Oświetlenie Skylight AQI-60H intense
Filtracja Hydor 250 Professional + kaskada FZN1
Podłoże Lawa wulkaniczna 3-6mm oraz żwirek 0-1mm
Bakterie codziennie Seachem stability + Prime
Potas + carbo + macro codziennie
Co2 z butli 24h
Testy robione tylko na azot - 20 i Fosfor - 1
Rośliny to utricularia graminifolia i Ludwigia sp mini super red

Ogólnie akwarium ma 3 tydzień dojrzewania. Po 4-5 dniu od startu akwarium od razu zaczął się problem z okrzemkami a później z brunatnicami i jak widać na zdjęciach wszystko dosłownie zaglonione... podmiany wody Raz w tygodniu RO + Krakówka 50/50 bez mineralizatora samo pół na pół. Akwarium jeszcze pewnie dojrzewa ale ogólnie jest syf dzisiaj glony potraktowałem wodą utlenioną I dodałem do kaskady kilkanaście sztuk szyszki olchy i zabarwiło wodę na brązowo... próbowałem wlewać też easy life algexit na glony ale bez powodzenia... czy jest jeszcze szansa aby odratowac akwarium i wszystko ruszyło ? Gdzie popełniłem błąd I co robię źle ? Jest mi ktoś wstanie pomóc ? Nie chce się poddawać i robić restart bo nie o to chodzi chcę wybrać walkę i czegoś się nauczyć.

Domin94
Początkujący

Cześć! Głowa do góry.

Moja ocena jest taka:

1) Mieszanie RO z kranem jest bez sensu. Stosujemy osmozę, aby mieć kontrolę nad parametrami wody. Osobiście uważam, że albo RO albo kran, czyli pewnik albo (niejednokrotnie) ruletka. Chyba że mieszkasz np. w Katowicach. Tam jest w paru regionach woda GH 3-4. Jest z czego lepić, ale jak masz twardość na poziomie 25-30 z czego większość stanowi wapń, trudno jest iść wtedy "z książką".

2) W akwarium nie ma roślin. Nie masz czego nawozić. Powinieneś dosadzić ich PRZYNAJMNIEJ 4-5 razy tyle. Mogą być też rośliny pływające. Pamiętaj, aby sadzić na start rośliny rosnące szybko lub bardzo szybko (rotala - np. nanjeshan - hygrophilia difformis, valisneria, rogatek).

3) Nie lej carbo w świeżym akwarium.

4) Utricularia jest rośliną bardzo trudną w uprawie pod wieloma względami (m.in. jest "mięsożerna") Wyrzuć ją - i tak już nie żyje. Jeżeli chcesz trawnik, użyj micranthemum monte carlo.

5) Podłoże jest jałowe. Zaopatrz się np. w kapsułki Aqua Artu (to to samo co tropica).

6) Kamienie których użyłeś to tzw. Seiryu Stone/Scenery Stone. Zatwadzają wodę w trzy pierony. Podnoszą nie tylko GH, ale także KH. W połączeniu z kranem i CO2 zrobią w akwa beton. To nie znaczy że się nie da ale...to nie jest najłatwiejsza opcja.

7) Jak duże są podmiany? Przy scenery przydałoby się te 50% na 100% mineralizowane RO.

8) Jak już dosadzisz rośliny, zadabaj o poziom CO2. Można użyć indykatora.

9) Ze swojej strony polecam ustawić wodę Qualdropem (GH+) - bardzo wygodny i intuicyjny mineralizator.

AquaMolitor
Stały bywalec

Pkt.2 , 3 , 4 mojego przedmówcy to główne powody.
Nie licz na ultricularię- to upierdliwa roślina, ciężko się przyjmuje, zjedzą ją krewetki na starcie...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Powiązane tematy

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Mleko88, torman i 110 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.