Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Zakładanie akwarium 120lAktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.29 paź 2023, 22:26 Zakładanie akwarium 120l  (#1)  

Witam.
Zamierzam założyć akwarium 120 litrów. A raczej reaktywować mój aktualny zbiornik, w którym coś poszło nie tak i został praktycznie zjedzony przez glony. Przyczyną tego było najprawdopodobniej przedostanie się ziemi ogrodowej przez warstwę żwirku.
Zakładam ten wątek, aby tym razem ustrzec się podobnych błędów i w końcu stworzyć porządny zbiornik.

W planach mam najprostszy low tech z niewymagającymi, ale ładnymi roślinkami i obsadą niewielkich rybek (neonki, danio itp), do tego kiryski, krewetki.

Dysponuję filtrem zewnętrznym aquael Ultra 900, oświetlenie to dwie 14-watowe świetlówki Leddy tube Day & Night z trzema trybami świecenia i możliwością rozbudowy do 9 świetlówek. Mam oczywiście grzałkę i napowietrzacz (aktualnie nieużywany). Cały zestaw akwariowy ma 8 miesięcy.

Największą zagwozdką jest dla mnie podłoże. Na pewno nie chciałbym inwestować w aktywne, gdyż jest z tym potem dużo problemu, a nie znam się dobrze na mierzeniu i utrzymywaniu prawidłowych parametrów wody i nie chcę się w to bawić. Dotychczas stosowałem ziemię ogrodową, a na nią ok 5-6 cm żwirku (bez siatki pomiędzy), jednak przejechałem się na tym poważnie i tym razem na pewno tej metody nie powtórzę. Rozważam wysypanie samego drobnego żwirku lub piasku, jednak czy w takiej sytuacji rośliny będą miały z czego czerpać pożywienie? Czy może lepiej dać ziemię ogrodową i położyć na nią siatkę?

Kolejnym pytaniem jest woda. W mojej miejscowości jest ona bardzo złej jakości, często występują zatrucia bakterią coli lub innymi. My w domu pijemy wodę tylko z butelek, a ostatnio zaopatrzyliśmy się w filtr odwróconej osmozy. Rozważam wlewanie do zbiornika wody przefiltrowanej tym właśnie filtrem, jednak zdaję sobie sprawę, że na pewno wymagałaby wzbogacania różnymi preparatami. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to działa? Ile, czego i w jaki sposób należałoby dodawać do takiej wody? Czy wymagałoby to stałego kontrolowania właściwości i zawartości pierwiastków w zbiorniku? Tak jak wyżej wspominałem, nie chcę za dużo kombinacji, planuję zbiornik prosty i względnie nieabsorbijący za dużych nakładów czasowych i finansowych, więc nie wiem, na ile to rozwiązanie mi się sprawdzi i czy nie lepiej byłoby po prostu zostać przy wodzie wodociągowej.

Bardzo proszę o porady, jak wystartować z takim akwarium, aby uniknąć problemów i żeby zbiornik dobrze funkcjonował. W przeszłości moimi największymi bolączkami były glony oraz rośliny, które w ogóle nie chciały mi się ukorzeniać ani rosnąć (a były to łatwe w obsłudze gatunki, np. limnofilie). Tym razem najbardziej zależy mi na uniknięciu tych problemów.

Jacaerys
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 29 paź 2023, 22:23

30 paź 2023, 01:58 Re: Zakładanie akwarium 120l  (#2)  

Jeśli chodzi o ziemię ogrodową, to ja nigdy u siebie takiego rozwiązania nie stosowałem. Ale znajomy jak tak zakładał akwarium to między ziemię a żwirek dawał agrowłóknine i było git, ona ma bardzo drobne otworki przez co sama ziemia nie ma szans się przedostać. widziałem też rozwiązania z pieluchą tetrową, bo przez nią też ziemia nie przejdzie, a roślinki korzeniami są w stanie ją rozepchać i przejść korzeniami na drugą stronę.
Ja osobiście prowadzę zbiornik na żwirku jałowym bez żadnej podsypki czy substratów odżywczych. Na całej powierzchni dna mam Eleocharisa sp. mini i w jednej kępie Alternanthera reineckii rosanervig, nie znam się na roślinach i nie wiem czy te są wymagające. U mnie rosną dobrze na jałowym przycinać trzeba co dwa tygodnie.

Co do mineralizacji wody RO, to najprościej mówiąc musisz sobie zadać pytanie jakie parametry chcesz osiągnąć. Jeśli GH ma iść w parze z KH to najlepszy będzie mineralizator który podnosi obie te twardości jednocześnie. Ja stosuję Aquaart Hydromineral,jest stosunkowo tani i wydajny. 1ml na 4l RO daje wodę o GH=4 i KH=2-3. Ja stosuję 10ml na 20l wody RO i mam w baniaczku GH=7 KH=4. Stosując mineralizator masz pewność że masz właściwy stosunek Wapnia(Ca) do Magnezu(Mg). Przez co nie musisz robić tych testów.
Jeśli zaś chciałbyś mieć jakieś GH w okolicy 6 a KH w okolicy 1, to wtedy wybierasz mineralizator który nie podnosi KH. Taka zależność.
Tyle mogę podpowiedzieć

BATERIA
Zainteresowany tematem

Posty: 204
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

30 paź 2023, 03:51 Re: Zakładanie akwarium 120l  (#3)  

Kładzenie siatki na warstwę ziemi nie będzie miało przełożenia na ewentualne glony. Moim zdaniem przy ewentualnym wyrywaniu roślin może narobić tylko większego bałaganu gdy korzenie wejdą w siatkę i zaczniesz wyciągać przy okazji także siatkę.

Jeśli nie chcesz kłaść warstwy ziemi możesz się zastanowić nad kupnem substratu podżwirowego lub spróbować zrobić taki substrat samemu - na pewno znajdziesz odpowiedni temat na tym forum jak taki substrat samemu wykonać. Substraty nie są tak drogim rozwiązaniem jak podłoża aktywne. Na pewno taki substrat może stanowić dobry zamiennik dla ziemi.

Trzecim rozwiązaniem może być żwir jałowy i jeśli będzie potrzeba wkładanie kapsułek nawozowych pod korzenie roślin takich jak kryptokoryny czy żabienice.

Ja bym wymienił także jedną z tych tub leddy na wersję plant.
Nigdy nie drwij z początkującego akwarysty, bo sam nim niedawno byłeś.

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

30 paź 2023, 09:47 Re: Zakładanie akwarium 120l  (#4)  

Na pewno tetra się nie nadaje. Musi to być siatka syntetyczna. Bawełniana zostanie rozłożona przez bakterie i nie spełni swojej roli.

Rośliny w akwarium na ziemi się nie wyrywa. Trzeba je wyciąć.

Jak zdecydujesz się ponownie na akwarium LT na ziemi to kluczową sprawą jest tu cierpliwość. W takich akwariach wszystko dzieję się wolno. W przypadku większości problemów lepiej czekać niż działać.

MacGyver
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

30 paź 2023, 11:45 Re: Zakładanie akwarium 120l  (#5)  

Jeśli z ziemią były problemy, to najprościej użyć substratu podżwirowego, a na niego żwirek. Oczywiście wtedy roślin też nie można wyrywać z korzeniami, trzeba je wycinać.

Ja mogę polecić substrat Tropica.
Ziemia u mnie też świetnie działała, ale trzeba wybrać ją odpowiednio, prostszy jest jednak substrat podżwirowy.

A co do podłoża aktywnego to ostatnio stosuję ControSoil, wg mnie jest chyba najłatwiejsze w użyciu i stosunkowo tanie.

marcinox
Poznaje temat

Posty: 135
Dołączył: 10 sty 2012, 20:20

31 paź 2023, 21:27 Re: Zakładanie akwarium 120l  (#6)  

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Jeśli chodzi o użycie samego żwirku jałowego jako podłoża, to czy rośliny mimo wszystko będą miały dostep do składników odżywczych? Bo jednak sporo z nich pobierają z ziemi. Czy brak tej opcji trzeba będzie wtedy uzupełniać, czy akwarium będzie funkcjonować podobnie jak to na ziemi (nie liczę tutaj dodawania od czasu do czasu kapsułek wspomagających wzrost)? Jeśli natomiast chodzi o użycie substratu podżwirowego (np. ten tropica), to czym będzie on różnił się od ziemi? I czy na niego też lepiej by było położyć jakąś siatkę?

Jacaerys
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 29 paź 2023, 22:23Powiązane tematy
 • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

  Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

  Wyświetlenia: 153 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

  Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

  Wyświetlenia: 1616 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Akwarium z panelem

  Cześć, po nowym roku będę zmieniał miejsce zamieszkania, i jednocześnie chcę powiększyć swój dorobek akwarystyczny o kolejny zbiornik. Na początku myślałem o zbiorniku 100x40x45 z sumpem, jednak kleje...

  Wyświetlenia: 2257 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...

 • Amazonka "ucieka" z akwarium

  Witam moja Żabienica amazońska tak mocno rośnie że wypuściła pędy nadwodne i kwiaty. Pędy nadwodne mają liście i tak jakby rośliny potomne na nich rosły, zrobiła to po raz pierwszy. Nigdy w całej swo...

  Wyświetlenia: 127 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Start akwarium a nawożenie

  Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

  Wyświetlenia: 3692 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

 • Czy raz wyjęty lignit można ponownie włożyć do akwarium?

  Witam W starym akwarium miałem lignit, który z pewnych względów wyjąłem na pare dni. Przez ten czas usechł on i zaczął się kruszyć. Czy jak go włoże ponownie do akwarium to czy nie rozkruszy mi się o...

  Wyświetlenia: 155 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

  Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

  Wyświetlenia: 753 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Start akwarium ...woda

  Część Może głupie pytanie ale skąd bierzecie wodę destylowaną na start akwarium? Kupujecie czy jakoś zbieracie z własnego filtra RO? Będę startował z 240 litrami i się zastanawiam skąd wziąć tyle...

  Wyświetlenia: 246 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Niezidentyfikowane stworzenia w akwarium

  Witam! Zaobserwowałem w akwarium dziwne stworzenia (widoczne na zdjęciach w załączniku). Owe stworzenia są przyklejone do ścianki, lekko falują i się przemieszczają. W akwarium obecnie są tylko dwa oz...

  Wyświetlenia: 295 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Obsada do akwarium 72l

  Hej, Posiadam akwarium 72l, akwarium "działa" już bez obsady ponad miesiąc i powoli przymierzam się do zaopatrzenia akwarium w jakieś życie :D Temperatura w akwarium to ok 25 stopni bez gr...

  Wyświetlenia: 424 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Daruss2 i 140 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.