Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Trudne początki nie pierwszego zbiornika



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Szanowni Forumowicze,
długo się zastanawiałem, czy pisać. Sporo jest wątków o problemach przy starcie, z glonami. Jednak może jest coś, co przeoczyłem, nie dostrzegam, a ktoś zwróci uwagę na sprawę oczywistą. Dlatego postanowiłem poradzić się Was. Mianowicie, zbiornik uruchomiłem 4 tygodnie temu i mam glony zielone oraz trochę okrzemków (tego się nie obawiam, zawsze po starcie trochę było). Dane zbiornika:
1. Wymiary akwarium (dł x szer x wys) 50x40x50 cm
2. Moc i rodzaj oświetlenia (ilość WAT, rodzaj światła: LED, T5/T8, HQI) oraz ile godzin jest włączone oświetlenie? LED. Dwa halopaki po 20 W każdy (w sumie 3200 lumenów). Do tego własnej konstrukcji belka 18 W (ok. 1200 lumenów). Świeci 9 godz.
3. Rodzaj podłoża (opisz dokładnie): Żwir bazaltowy czarny granulacji do 1,5 mm. Pod żwirem trochę ziemi (bez nawozów i innych dodatków, czysta ziemia z ogrodniczego, Ph 6-7). Warstwy ziemi ok. 1 cm. Nad ziemią co najmniej 4 cm żwiru. W tylnej części pod ziemią keramzyt w workach z drobnej siatki, w celu usypania górki. Na niewielkim kawałku biały piasek.
4. Rodzaj systemu CO2 (jeśli nie nawozisz CO2 - wpisz brak). W jakim trybie działa - 12/24h? Z butli, kostka lipowa, robi się fajna mgiełka. Włącza się godzinę przed włączeniem światła i tak samo się wyłącza.
5. Rodzaj filtracji (Producent i model filtra): Tetra EX1000 plus.
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? Gąbka, ceramika, bioballe, pumeks.
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? tak
8. Temperatura wody ok. 23 st.
9. Parametry chemiczne wody (podaj te, które znasz):
- twardość węglanowa KH ok. 5 (woda RO mieszana z kranową, w kranie KH ok. 8-9)
- pH wody ok. 7-7.2
- poziom NO3 0 (niewykrywalny testem zoolek)
- poziom PO4 0 (niewykrywalny testem JBL i Zoolek)
- poziom Fe 0,1
- poziom Mg ok. 10-13
- K ok. 10
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie Aquaforest AF N Boost, AF Macro, K robione z soli
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jonowymienną? RO (mieszana z kranową do uzyskania KH ok. 5)
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp). JBL Biotopol, jak nie zapomnę dolać.
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany) Na początku podmiany co 2-3 dni do 40%. Po dwóch tygodniach podmiany ok. 40% co tydzień.
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?) Konary dębu, wysuszone, wymoczone, również w soli. Kamienie serpentynit.
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (raz dziennie, raz na kilka dni, raz w tygodniu?) Ostatnio dość często (raz dziennie) oczyszczam liście z glonów. Podłoża staram się nie ruszać.
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? NIE
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? NIE
18. Czy używasz lampy UV? NIE
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? 2-3 razy dziennie. Sam karmię. Pokarm znika w kilka sekund.
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (podaj przybliżoną liczbę) 9 gupików (samic) dorosłych, kilkanaście szt. narybku gupika. 5 otosków. Ślimaki, te małe wredne zatoczki.
21. Jak długo funkcjonuje akwarium: 4 tygodnie.

Problem z glonami, którego nie miałem do tej pory przy starcie akwarium. Pracują jeszcze 4 inne zbiorniki, różnej wielkości. W pozostałych woda kryształowa.
Przed uruchomieniem obecnego akwa filtr pracował ponad tydzień w innym, dojrzałym akwarium. Po uruchomieniu nowego akwa wycisnąłem gąbkę z dojrzałego filtra drugiego dojrzałego akwarium do wody w pobliżu wlotu filtra w nowym akwa. Po tygodniu NO2 zniknęły. Wpuściłem gupiki. Natomiast pojawił się wysoki poziom PO4, poza skalę (test JBL), pewnie ponad 2 mg/l. NO3 w tym czasie 5 mg/l. Po starcie nie nawoziłem, w drugim tygodniu podłączyłem CO2. Nie mam pojęcia skąd PO4. Karmię ryby tym samym we wszystkich zbiornikach. W tym czasie podmieniałem wodę co 2 dni, do rozcieńczenia PO4 do poziomu 0,1 mg/l. Ale teraz NO3 wynosi 0. Zaczęły się glony. Woda od początku była mętna. Założyłem na wlot filtra watę, dość szybko się brudzi, ale woda cały czas trochę mętna. Nie jest to zakwit glonów i pierwotniaków. Teraz pojawiły się glony zielone na wszystkim. Na piachu widać, jak zachodzi fotosynteza, bąbelki na glonie. Kiedy NO3 i PO4 zeszły do 0 podałem makro (aquaforest) 5 ml. Po kilku godzinach testy, NO3 i PO4 niewykrywalne. Na kolejny dzień testy, NO3 i PO4 niewykrywalne. Dodałem NO3 (aquaforest) 5 ml. Powinno wyjść ok 5 mg/l. W kolejnym dniu test, NO3 i PO4 0. Znów makro, znów azot. NO3 i PO4 0. Testy są ok, w innych akwa pokazują co trzeba.
Dodałem rogatka, limnophilię wielonasienną dwa tygodnie temu, żeby coś szybko przyswajało azot i fosfor. Ale już pokryły się glonem.
Nie będę teraz pisał, co o tym sądzę, nie chcę niczego sugerować. Przeanalizuję Wasze spostrzeżenia.
Pozdrawiam,
Marcin
Załączniki
IMG_20231009_174334.jpg
IMG_20231009_174341.jpg
IMG_20231009_174345.jpg
IMG_20231009_174403.jpg
IMG_20231009_174414.jpg
IMG_20231009_174424.jpg

marcinfe
Początkujący

Posty: 11
Dołączył: 18 mar 2023, 12:52

Moim zdaniem za duzo swiatla jak na start.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 675
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

Może to banalne co powiem ale
Jeżeli mamy sporo światła i za mało CO2 to dostaniemy glony
Jeżeli natomiast mamy dużo światła duzo CO2 i dostajemy glony to trzeba zwiększyć nawożenie
Oczywiście jest to uproszczenie i nie żadne remedium na wszystkie problemy ale jakiś kierunek który można obrać

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Znający temat

Posty: 1763
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Na wstępie dziękuję za kompletny, regulaminowy opis zbiornika. Światło i co2 to jedno. Poza tym, da się prowadzić zbiornik z dużą ilością światła i bez gazu, ale to inna sprawa. Moim zdaniem przede wszystkim brakuje roślinom jedzenia. NO3=0, PO4=0. Potasu jest przynajmniej dwukrotnie za mało. Przy Mg=10, K powinien iść lekko na 20. Także drogi Marcinie-ustabilizuj sobie makro.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1429
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Wspieram stronę kontem Premium

Dziękuję serdecznie za spostrzeżenia i uwagi.

marikfox napisał(a):Moim zdaniem za duzo swiatla jak na start.

Też mi się wydaje, że może być za dużo światła. Trochę zredukuję, ale obawiam się efektu odwrotnego. Mianowicie, glony już są. Mniej światła to rośliny pewnie mniej korzystają, a glony mogą rosnąć. Sprawdzę. Jutro podmiana wody, więc nowe pomiary i nowe dane.

prot napisał(a):Może to banalne co powiem ale
Jeżeli mamy sporo światła i za mało CO2 to dostaniemy glony
Jeżeli natomiast mamy dużo światła duzo CO2 i dostajemy glony to trzeba zwiększyć nawożenie
Oczywiście jest to uproszczenie i nie żadne remedium na wszystkie problemy ale jakiś kierunek który można obrać

I może redukcja oświetlenia pomoże. Brak nawozów w wodzie może wynikać z szybkiej fotosyntezy, bo jest dużo światła. Pomiary robiłem po kilkunastu godzinach od podania. Zamontuję też pomiar stężenia CO2.

AquaMolitor napisał(a):Na wstępie dziękuję za kompletny, regulaminowy opis zbiornika. Światło i co2 to jedno. Poza tym, da się prowadzić zbiornik z dużą ilością światła i bez gazu, ale to inna sprawa. Moim zdaniem przede wszystkim brakuje roślinom jedzenia. NO3=0, PO4=0. Potasu jest przynajmniej dwukrotnie za mało. Przy Mg=10, K powinien iść lekko na 20. Także drogi Marcinie-ustabilizuj sobie makro.

Zgadza się, brakuje roślinom jedzenia. Potas zwiększę. Natomiast dziwną sprawą jest znikanie NO3 i PO4 po kilkunastu godzinach od podania. Czy to możliwe, że przy mocnym oświetleniu (ponad 40 lm/W) rośliny wszystko pobiorą? Podaję tyle, żeby było NO3 ok. 5 mg/l i PO4 ok. 0,2 mg/l. Ale fakt, nie zrobiłem pomiaru po podaniu.

Przyznaję, trochę przesadziłem z oświetleniem. Ale chciałem poeksperymentować z roślinami wymagającymi dużo światła (np. cryptocoryne parva, sagittaria subulata) i tymi z małym zapotrzebowaniem i wolnym wzrostem (anubias, microsorium). Na początku te dwie pierwsze miały problemy, są najgłębiej posadzone. Dlatego zrobiłem i dodatkową belkę LED 18 W i umieściłem bezpośrednio nad roślinami. Wyłączę belkę i podniosę trochę halopaki. Światła będzie z pewnością mniej.

Pozdrawiam,
Marcin

marcinfe
Początkujący

Posty: 11
Dołączył: 18 mar 2023, 12:52

Jeżeli chodzi i mikrosoria i anubiasy, w moim zbiorniku rosną one pod samą taflą wody (na szczycie skały pod belką skylight na 80%) i wciąż wypuszczają liście nadwodne (glona nie ma). Także raczej unikałbym takiej klasyfikacji. Parva dla przykladu rośnie baaardzo powoli i nie potrzebuje dużo światła (u mnie rośnie aktualnie bez wody, w kostce aquaela 19L ze światłem Aquael leddy 6W ;) ) Także ze względu na jej tempo wzrostu można dojść do mylącego wniosku o większym zapotrzebowaniu na światło. Podobne „dziwoty” mam z moją dotychczasową nemesis: litorella uniflora. Najlepsze wyniki (wśród różnych warunków wodnych) mam z nią właśnie pod samą lampą, z gazem i ph powyżej 6 - ALE baza musi być (jedzenie).


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1429
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Wspieram stronę kontem Premium

AquaMolitor napisał(a):Jeżeli chodzi i mikrosoria i anubiasy, w moim zbiorniku rosną one pod samą taflą wody (na szczycie skały pod belką skylight na 80%) i wciąż wypuszczają liście nadwodne (glona nie ma). Także raczej unikałbym takiej klasyfikacji. Parva dla przykladu rośnie baaardzo powoli i nie potrzebuje dużo światła (u mnie rośnie aktualnie bez wody, w kostce aquaela 19L ze światłem Aquael leddy 6W ;) ) Także ze względu na jej tempo wzrostu można dojść do mylącego wniosku o większym zapotrzebowaniu na światło. Podobne „dziwoty” mam z moją dotychczasową nemesis: litorella uniflora. Najlepsze wyniki (wśród różnych warunków wodnych) mam z nią właśnie pod samą lampą, z gazem i ph powyżej 6 - ALE baza musi być (jedzenie).


Zgadza się, jedzenie musi być.
Natomiast potrzeba sporo doświadczenia z roślinami. Określenia: mało wymagająca, trudna, wolnorosnąca, szybkorosnąca, niestety nie są kompletne. Zauważyłem utożsamianie określenia trudna z wolnorosnącą. A przecież są rośliny "łatwe" i wolnorosnące, jak również "trudna" i szybkorosnąca.
Pozdrawiam

marcinfe
Początkujący

Posty: 11
Dołączył: 18 mar 2023, 12:52











Powiązane tematy
  • Kurz/pył w wodzie, nic nie pomaga.

    Walczę z kurzem/pyłem w wodzie już od kilku dni. Nie wiem co to jest, czy coś wypyliło od lawy czy to jakaś pozostałość po pierwotniakach a może śluzowce zaczynają się rozpadać. Woda jako tako jest c...

    Wyświetlenia: 3298 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Dobór oświetlenia do zbiornika

    Witam Dawno mnie tu nie było w sensie dodania wątku :) Planuję założenie zbiornika o wymiarach 130 dł x 45 szer. i 50 wys. szkło opti. Chciałbym poznać Wasze propozycje odnośnie oświetlenia - będzie ...

    Wyświetlenia: 180 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Chłodzenie zbiornika za pomocą chłodziarki

    Cześć, nie znalazłem żadnego tematu związanego z chłodzeniem zbiornika chłodziarką i tu mam do was pytanie, Interesuje mnie w zasadzie wszystko gdyż nie są to małe pieniądze ^^ - hałas - pobory pr...

    Wyświetlenia: 168 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 396 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Unimax 500 nie leci z jednego z wylotów

    Filtr unimax 500 mam od jakiś ośmiu lat, jednak od dobrych 5 lat nieużywany. Jak wiadomo model ten ma dwa wloty i dwa wyloty. Dziś w wannie próbowałem go reanimować, woda szybko przepływa tylko z jedn...

    Wyświetlenia: 435 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Tej firmy jeszcze nie znałem...

    Podsyłam stronkę do obejrzenia. Cuda, wianki... :-) https://www.wio.eco/

    Wyświetlenia: 1657 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • PO4 nie do zbicia na podłożu Yokuchi jiban soil

    Witam forumowiczów, Jestem początkujący akwarystą, założyłem akwarium 77 l,wymiary 60x35x35, na podłożu aktywnym yokuchi jiban soil w rogu piach. Start akwarium to 2.02.2023.Zastosowany filtr to Aquae...

    Wyświetlenia: 1085 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Kontrola populacji Endlera ale nie krewetek

    Dzień dobry, Czy pielęgniczka Kakadu sprawdzi się do kontroli populacji gupika Endlera bez naruszenia znaczącego populacji krewetek? Mam jak na razie mało mchu, gdzie krewetki mogą się chować, więc p...

    Wyświetlenia: 736 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Obsada zbiornika 90x45x45

    Część, Zbiornik dojrzewa, a ja się zastanawiam nad obsadą do mojego baniaka, wiem, wiem sprawa indywidualna, ale mam kilka typów i może kogoś wypowiedz mnie przekona do danego gatunku. Styl jaki star...

    Wyświetlenia: 1226 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Dlaczego nikt nie robi lamp w ten sposób?

    Witam. Moze slabo szukalem, ale nie znalazlem nigdzie projektu DIY, który jako bazę pod LEDy SMD używał dedykowanej płytki pcb (aluminium lub laminat FR4). Coś w stylu komercyjnych produktów. Większo...

    Wyświetlenia: 2830 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: mar1977 i 207 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.