Lista działów » Aktualności i ciekawostki


mętna woda w akwarium(tak jak mgła)



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Dzień dobry.
Mam pytanie co może być przyczyna mętnej wody w akwarium. Mój przypadek jest bardzo dziwny ponieważ po dodaniu karmy(płatki) do akwarium woda staje się mętna jakby chmury się przemieszczały. Akwarium 16 litrów obsada 5 gupików i filtr kaskadowy Hagen Aquaclear mini 20 .Do filtra włożyłem watę jbl i ten stan poprawił się na tyle że po paru godzinach woda się klaruje do następnego podawania karmy. Próbowałem częściowo podmieniać wodę ale to nic nie pomaga, myślę że preparaty które dodawałem ( uzdatnianie wody i kulty bakterii mogą mieć na to wpływ)
pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie sugestie

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

Zmień pokarm
Czy ten uzdatniacz wody który uzyleś zbija fosforany ?

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Znający temat

Posty: 1763
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

użyłem denitrol jbl i tetra aquasafe

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

Kolega napisał akwarium 16litrow tu chyba brakuje jednego zera

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 500
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

patrząc na wymieniony w opisie filtr, to chyba nie pomyłka xD

BATERIA
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Zaznaczam że przygodę z akwarystyką zacząłem niedawno, wcześniej miałem Aquael -fan micro plus filtr wewnętrzny, ale zaczęły dziać się dziwne rzeczy z woda wiec kupiłem filtr kaskadowy( ceramika =węgiel +gąbka ) 3 wkłady. i ustawione mam na minimum to znaczy około 140 litrów przepływu wody .A akwarium mam 16litrów .

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

Panowie. Nie ma co drwić, bo każdy kiedyś zaczynał. Trzeba zachęcać nowych forumowiczów do zdobywania wiedzy. Prawdopodobnie w tym przypadku rolę odegrał zły setup zbiornika na starcie i zbyt wczesne wpuszczenie ryb. Pomijam fakt wielkości akwarium (choć jest to gruba przesada). Opisywane przesuwające się „chmury” kojarzą mi się z zastosowaniem koagulantu, co chyba miejsca nie miało. Ogranicz karmienie i podmieniaj co dwa dni niecałą połowę wody przez najbliższy tydzień. Napowietrzanie w tym przypadku jest wskazane. Upewnij się, że 80% dna jest obsadzone roślinami(np. Cryptocoryne wendti czy sagitaria subulata) a warstwa podłoża nie jest mniejsza niż 4-5cm. Pod rośliny wepchnij kapsułki nawozowe (najlepiej te z aqua-art lub zooleka)-należy je zaaplikować za pomocą pęsety do samego dna. Warto też wrzucić rośliny pływające np. rogatka. Zdjęcie akwarium by nam trochę temat rozjaśniło.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1429
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Wspieram stronę kontem Premium

Dziękuję kolego za poważne podejście do mojego problemu , zastosuje się do twoich wskazówek. koagulantu nie stosowałem, akwarium kupiłem mniejsze ponieważ zaczynam dopiero.
Pozdrowienia

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

a ja stawiam na pierwotniaki... młode akwarium do tego częste podmiany... nie zmieniaj wody i mocno napowietrzaj... ruszą bakterie nitryfikacyjne to tego mleka nie będzie... no chyba że karma jakaś dziwna i woda od niej mętnieje... jak nie masz czym natleniać to ogranicz karmienie a kaskada da radę... nie wiem czy jest tam jakaś regulacja ale im bardziej będzie chlupała tym więcej powietrza w akwarium... możesz obniżyć trochę poziom wody jakby co...
edit
jak masz jeszcze te bakterie to dodawaj je codziennie w małych ilościach... być może "przypadkiem" je uśmierciłeś ;)

Wielblad
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 11 sty 2023, 18:09

Dziękuję za trafne wskazówki z którymi się w pełni zgadzam. Zmieniłem karmę na HS aqua Guppy Flakes i woda nie jest już taka mętna. Mam trochę niższy poziom wody to kaskada ładnie napowietrza. Bakterie mam także tetry wiec będę po trochę dodawał( akwarium jest młode) Także zamówiłem paski do badania wody żebym miał pogląd co się dzieje z wodą ,Myslę że po paru dniach sytuacja wróci całkowicie do normy.
Pozdrawiam

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

Wszystko fajnie, ale mimo wszystko do badania wody to kropelki lepsze. Paski tez nie kosztują najmniej, a praktycznie nie można im ufać. Chyba że robisz testy co dzień i sprawdzasz mniej więcej jak się zmieniają parametry, a nie jaki jest ich faktyczny stan. Takie moje zdanie. Używałem pasków przy starcie pierwszego akwarium bo wydały mi się spoko rozwiązaniem. Do momentu aż nie porównałem wyników kropelkami :)

BATERIA
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Tak paski nie są zbyt dokładne, ale już zamówiłem . Następnym razem zamówię krople ponieważ maja większa dokładność.
Chciałem cos na szybko ponieważ ponieważ szykuje mi sie wyjazd na 4 tygodnie. Po powrocie będę zmieniał akwarium na większe.( Myślę że w większym będzie łatwiej zapanować nad równowaga biologiczną)

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

Zawsze w większym jest łatwiej. Wolniej kumulują się toksyczne związki i mniejsze wahania są przy podmianach.

BATERIA
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

teraz mam 16 litrowe jest to małe ale to pozostało po bojowniku którego miałem 2 lata. planuje 30 litrów kostkę lub jakieś prostokątne zastanawiam się jeszcze z jakiego szkła byłoby lepsze takie akwarium

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

mam również młode małe akwarium(choć ok 2 razy większe to nadal małe) z gupikami :) migranci klimatyczni z kasty budowlanej na tarasie hehe było ich 5 teraz nieokreślona liczba... to mój trzeci powrót do akwarystyki :) zaczynałem od LT w słusznie minionych czasach w nowych biłem się z HT ponosząc zbyt często moim zdaniem porażki... a teraz wystartowałem z czymś co nie jest ani typowym LT ani HT hehe i na razie sukces! o zgrozo hehe udało się :) woda dosłownie kryształ a roślinki rosną szybko do tego mrowie gupików! myślę że gdzieś tak plus minus 50... może nawet bardziej plus ;) większość to maluchy ale jednak... przecież nie uśmiercę! co by dzieci powiedziały? największą zmianą jaką wprowadziłem to jest "nocne" natlenienie akwarium! załączam je godzinę po zgaszeniu światła i godzinę przed zapaleniem wyłączam... POLECAM to tobie również nawet gdy masz kaskadę... jak nie lubisz bąbelków to nic nie szkodzi bo kamień można schować a działa toto przy zgaszonym świetle... kupiłem brzęczyk tetry 50 i jest cichutki i mi jego moc wystarcza a nawet jest ciut za duża :) jeśli się zdecydujesz to ustaw siłę natleniania tak by woda wyraźnie zwiększyła swój obieg... nie za dużo bo wtedy bąbelki są głośne ale nie za mało bo niewiele to pomoże bo ten tlen ma trafić również w podłoże! to jest największy twój filtr biologiczny... będziesz podawał tzw co2 w płynie? to pamiętaj że rzekomo toto się rozpada w środowisku wodnym na co2 jednakże nie wyczytałem co dzieje się ż "życiem" które jest mu potrzebne do rozpadu więc prawdopodobnie obumiera tak jak glony na które stosuje się go w większych ilościach... zapewne "morduje" również nasze pożyteczne bakterie bo niby dlaczego nie? jak w dużych dawkach uśmierci także człowieka ;) tak więc radziłbym z umiarem... aldehyd glutarowy C5H8O2 jak widać w składzie ma 5 atomów węgla 8 wodoru i 2 tlenu... jak to się dokładnie rozpada nigdzie nie wyczytałem ale wyczytałem że potrzebuje do tego dużo tlenu... nie wiem nawet czy toto rozpada się do wody i co2? czy co2 i jakiś innych związków będących w wodzie... tak czy inaczej rozpad ten trwa parę/paręnaście godzin i pobiera z akwarium sporo tlenu... trzeba o tym pamiętać tym bardziej jak stosuje się duże dawki przeciw glonom bo uśmiercając przy okazji bakterie nitryfikacyjne nie pozbędziemy się tego problemu ;) ja stosuje co2plus od tetry i producent radzi dodawanie go raz na tydzień lub dwa przy większej ilości roślin... hmmm wydaje się więc że jest to coś innego bo aldehyd glutarowy ponoć znika góra po parunastu godzinach a co2 z niego tak długo w wodzie się nie utrzyma... kurcze nigdzie nie piszą co tam się w tym znajduje...
na koniec skoro zaczynasz to nie daj się opętać temu hobby ;) testy nawozy sole co2 tak w płynie jak i z butli walka z glonami itp. itd... to chore ;) akwarium LT to interwencje głównie poprzez obserwacje! i poleganiu na sile natury... taki przykład będziesz walczył by akwarium było ok i będziesz ponosił wiele klęsk aż cię to zniechęci i zaczniesz tylko karmić rybki... oczywiście to będzie skutkowało nagłym załamaniem ale po pewnym czasie życie się ustabilizuje! nie będzie może tak piękne jakbyś tego oczekiwał ale będzie stabilne! jaki z tego wniosek??? większość problemów w akwarium to my sami hehe pozdrawiam i życzę powodzenia!

Wielblad
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 11 sty 2023, 18:09

Dziękuje za rade.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

U mnie po starcie zbiornika też po paru dniach zrobiła się mleczna woda. Jak mgła. Parę dni, pierwotniaki padły i już było z powrotem przejrzyście.

tlab
Początkujący

Posty: 11
Dołączył: 08 maja 2023, 13:45

U mnie podobnie sytuacja wróciła do normy woda czysta

632411
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 wrz 2023, 11:20

Witam
mętna woda ? miałem tak zielono że moje pociechy widzać było dopiero przy szybie podczas karmienia.
czyszczenie kubełka, dodatkowo w nim gaza jako ostatnia warstwa filtrująca, podmiana wody co tydzień i nic............................. aż trafił mi się mały wewnętrzny filterek z czterema diodami LED UV-C / moc 2W / i w przeciągu dosłownie kilku dni moje 450L bajorko znów lśni krystaliczną wodą.

Janusz450L
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 11 wrz 2022, 09:33











Powiązane tematy
  • Start akwarium ...woda

    Część Może głupie pytanie ale skąd bierzecie wodę destylowaną na start akwarium? Kupujecie czy jakoś zbieracie z własnego filtra RO? Będę startował z 240 litrami i się zastanawiam skąd wziąć tyle...

    Wyświetlenia: 246 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak to się robi w Liquid Nature - filmy

    Witam Można zrobić film długi ale jest w nim wszystko co do tej pory firma Oase przedstawiła w tych 5 odcinkach. Tak więc jeśli macie wolne 40 minut to zobaczcie jak to się robi w Liquid Nature. ht...

    Wyświetlenia: 488 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Krok po kroku jak rozebrać (zlikwidować)aranż - film

    Cześć Poniżej film jak rozebrać (zlikwidować) aranż krok po kroku. https://www.youtube.com/watch?v=ZSJ4Rjrld-8

    Wyświetlenia: 306 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Wylęg artemii - co i jak?

    Z racji tego, że założyłem akwarium w którym jest trochę więcej ryb, postanowiłem zacząć hodować artemię jako źródło żywego pokarmu. Do karmienia będzie ok 35 niewielkich ryb typu Neon Inessa, Bystrz...

    Wyświetlenia: 420 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 1807 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Ikola 600 maxx - jak go zalać?

    Wczoraj kupiłem, podłączyłem i... szok. Szok, bo nie wiem jak to [pardon] cholerstwo zalać. Próbowałem takich metod: - zalałem wodą, podłączyłem, poczekałem aż zassie resztę wody, włączyłem - chodzi ...

    Wyświetlenia: 3599 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Siwa woda

    Napisze tutaj, choć nie jestem przekonany czy to glon. Do rzeczy: Kostka 27L zalana 11 sierpnia. Na drugi dzień woda zmętniała. Pomyślałem normalka - pierwotniaki, przejdzie. Jednak nie przeszło do dz...

    Wyświetlenia: 388 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Woda kranowa do akwarium

    Witam chciałbym przejść z wody Ro do wody kranowej czy takie parametry odpowiadały by roślina ma być to HT Dodam ze kiedyś lalem ta wodę i był wysyp zielenic na szybach i kamieniach jeżeliby się nadaw...

    Wyświetlenia: 1681 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Dolewki wodą RO

    Witam, chciałbym się dowiedzieć czy odparowaną wodę w akwarium (UF UPAŁY :D) dolewkę wody RO, uzupełniać czystą czy zmineralizowaną

    Wyświetlenia: 945 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć nano rurki do dużego filtra

    redukcja-weza-filtra.jpeg Stajemy czasem przed problemem podpięcia rurek 12/16mm do węży o większej średnicy np. po wymianie filra na większy. Oczywiście nie musi się to wiązać z zakupem nowego kom...

    Wyświetlenia: 1831 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: mar1977 i 179 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.