szarlej napisał(a):A tak przy okazji mam pytanie. Na holenderskich forach znalazłem, że sporo osób jako "trawkę" stosuje tam Glyceria maxima - całkiem fajnie to wygląda, coś pomiędzy valsinerią a
eleocharis vivipara. U nas się to sprzedaje jako zwyczajną trawę do obsadzania brzegów oczek wodnych. Masz jakieś doświadczenie z tą rośliną?
Niestety nigdy nie mialem tej rosliny,ale tak jak wspomniales kilka razy zauwazylem ten gatunek w zbiornikach.
Moze warto sprobowac?
Ogolnie widze ze zmieniles oswietlenie,nie korcilo Ci pokombinowanie ze swietlowkami i uzycie jednej swietlowki z zoltym akcentem?
Jak to w stylu "holenderskim" zmierzchlych czasow przystalo?
Ogolnie by zastosowac cos zoltego,ale by mialo to wizualnie fajny akcent to musial bys zastosowac jedna z nielicznych swietlowek w tym obszarze,bo nie kazda zolta sie nadaje.Maja zbyt niskie Ra .
Jedyna zolta ktora spelnia wizualanie bdb efekty to Dennerle 930 do tego miesza sie np. z Giesemannem purple plus cos bialego. Oczywiscie nie sa to tanie wybory.Ale w swoim starym zbiorniku przerobilem z 50 roznych swietlowek.
Powiem Ci,ze mimo ze mam kilka lamp LED...vivid,wrgb,
skylight,
twinstar,week aqua, to dobre swietlowki wizualnie w odbiorze duzo lepiej wygladaja.
Problemem jest to ze,producenci lamp led poszli w "w piki dla roslin" kompletnie zapominajac o posrednich kolorach,jakie piki pokazuje slonce i jak odbiera oko,kiedy patrzysz na zbiornik.
Dlatego dzisiaj dalej(mialem nadzieje ze wyjdzie z mody) widzimyczerwone zbiorniki i przy okazji wyprana zielen.W zwiazku z zastosowaniem jednej diody mamy zamiast zywej zieleni , "biala zieln" itp
Chociaz w tym aspekcie
skylight i tak niezle wyglada.
Przez 2-3 lata wspolnie przerobilismy mase lamp i wniosek pozostaje ten sam,dobrze doobrane swietlowki daja duzo ladniejszy efekt.
Zreszta jedna z osob o niku oreo ,ktory ma niebagatelna wiedze z zakresu oswietlenia akwarystycznego ma podobne zdanie.