Akwarium: 90x45x45 opti Oświetlenie: 4x39w 9h Podłoże: ADA Amazonia + podsypka Tropici CO2: butla + dyfuzor ceramiczny Filtracja: Eheim 2075 Nawożenie: Vimi all in one + Vimi bottom action i easy carbo EasyLifeParametry wody: nie robię Flora: Cryptocoryny, Anubiasy, Mchy, mały henio, Rotala Green, Alternanthera Rosanervig, Bacopa Australis, MicrosorumFauna: Rasbory Hengela, Kiryski Pigmejskie, Otoski, krewetki Amano Witam serdecznie To moje drugie akwarium założone około 6 miesięcy temu. Pierwsze w stylu Iwagumi nie wypaliło, błędy w nawożeniu, brak doświadczenia. .. Prowadziłem ten zbiornik prawie rok i przerobiłem wszystko to, co każdy z Nas akwarystów chciałby uniknąć na starcie jak i w późniejszym okresie dojrzewania akwarium. Generalnie styl Iwagumi bardzo mi się podoba i na pewno jeszcze do niego wrócę, ale jeszcze nie teraz. Obecne akwarium prowadzę bezstresowo, bez pośpiechu i w myśl zasady, że lepiej walczyć z niedoborami w nawożeniu niż z nadmiarami. Zapraszam do ogladania i pozdrawiam.
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Od dawna się zastanawiałem, co robicie żeby mieć tak pięknie wybarwione rośliny  Tu jest fajny przykład. Ciekawy patent z przedzielonym podłożem. A czy te kamienie stoją bezpośrednio na szybie, czy coś pod nimi jest?
-

pk77
- Poznaje temat
-
- Posty: 100
- Dołączył: 19 lis 2014, 13:29
Pod kamieniami jest styropian. Co do roślin, a dokładniej rzec ujmując ich wybarwienia to wszystko ruszyło odkąd zacząłem używać tabletek do podłoża, czyli około 1.5 miesiąca temu.
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Tak z ciekawości, mógłbyś napisać, jakie błędy w nawożeniu popełniłeś?
-

ZetaRII
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 193
- Dołączył: 04 maja 2014, 20:14
- Miasto: Bytom
-
Przy pierwszym zbiorniku używałem nawozów ADA. Wedle opini te nawozy uważane są za "bezpieczne" i nie sposób się z tym nie zgodzić. Ja zacząłem od stepa 1. Lałem wedle wskazówek producenta, ale na moje niepowodzenie miało wplyw wiele czynników. Nie potrzbnie zacząłem od pełnych dawek, nie uwzględniłem potrzeb roślin, które mialem wzbiorniku, źle interpretowałem to co się działo w zbiorniku, w związku z czym moje korekty w nawożeniu byly niewłaściwe, dałem się ogłupić testom. Pragnę podkreślić, że nie jestm im przeciwny. W moim przypadku częściej wpatrywałem się jednak w kolory odczynników niż w to jak dojrzewa baniaczek. Brak równowagi miedzy azotem a fosforem starałem się wyrównać solami, byle by było wzorowe 10:1 itd.
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Zbiornik ciekawy, zaaranżowany z pomysłem. Mógłbyś opisać nawożenie tzn. co ile aplikujesz kapsułki, jak często i w jakiej ilości lejesz VIMI i co ile podmieniasz wodę. Pozdrawiam Maciek
-

morchy
- Stały bywalec
-
- Posty: 308
- Dołączył: 02 wrz 2012, 17:53
- Miasto: Zielona Góra
Wodę podmieniam raz w tygodniu (100% osmoza)w ilości 50l plus uzdatniacz Preis. Co do nawożenia to przez ostatnie dziesięć dni akwarium zasilane było 8 kapsułkami z powodu mojego wyjazdu, z którego wróciłem wczoraj. Zdjęcia są z dzisiaj. Po 10 dniach w rogu przy wlocie filtra zauważyłem maleńkie skupisko sinic. Woda utleniona poszla w ruch i po kłopocie  . Na codzień moje nawożenie ma się nijak do wskazówek producenta. Kapsułki w ilosci 6 sztuk podaje co 3 tygodnie, a płynny nawóz w ilosci 7 naciśnięć co drugi dzień. Od początku mojej przygody z Vimi nie doszedłem do zalecanej dawki, w przypadku malej nadwyżki pojawiały sie małe skupiska zielenic na szybie a po wiekszych dawkach (mniejszych nisz te producenta) zielenice pojawialy sie na anubiasach, następowało skręcenie ich liści i ogólne zachamowanie wzrostu roślin. Po skorygowaniu dawek objawy ustępowały co można było zauważyć po około 2 tygodniach.
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Bardzo ładne akwarium, miło się patrzy na takie piękne roślinki. Jakich kapsułek używasz w podłoże?
-

Rafik25
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2272
- Dołączył: 26 mar 2014, 18:59
- Miasto: Radzymin
Piękny zbiornik,taka mieszanka stylów naturalnego (hardscape, anubiasy,mchy,krypcie,microsoria) z holenderskim (althernathera)
-

waska
- Aktywny użytkownik
-
- Posty: 704
- Dołączył: 30 gru 2010, 20:22
- Miasto: Kraków
co z tą wodą utlenioną? proszę o instrukcje
-

NataliaW
- Początkujący
-
- Posty: 3
- Dołączył: 09 paź 2014, 21:44
Jakich kapsułek używasz w podłoże?[/quote] Używam Vimi bottom action
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
NataliaW napisał(a):co z tą wodą utlenioną? proszę o instrukcje
Strzykawką wypełnioną wodą utlenioną polewam sinice, które jej nie lubią Sprawdza się w przypadku śladowych ilosci, w walce z plagą należy wyeliminować przyczynę.
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Witaj akwarium zasluguje duzemu pochwaleniu i czy posiadasz zdjecia kiedy zakladales go od podstaw z dekoracjami ich ulozeniu itp .
-

Radeksasal
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 184
- Dołączył: 04 sie 2013, 00:30
- Miasto: SISTERON
Dobra kompozycja i ciekawie dobrane rośliny. Może warto obsadzić jeszcze lewą stronę, aby nie było czystego podłoża. Chyba widoczne sinice na kamieniach, niewielkie skupiska, także polecam wodę utlenioną.
-

Pita
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 219
- Dołączył: 25 lip 2013, 18:12
Pita napisał(a):Dobra kompozycja i ciekawie dobrane rośliny. Może warto obsadzić jeszcze lewą stronę, aby nie było czystego podłoża. Chyba widoczne sinice na kamieniach, niewielkie skupiska, także polecam wodę utlenioną.
Chciałbym obsadzić lewą stronę, ale nie mam narazie pomysłu 
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
markoni napisał(a): Witam serdecznie To moje drugie akwarium założone około 6 miesięcy temu. Pierwsze w stylu Iwagumi nie wypaliło, błędy w nawożeniu, brak doświadczenia. .. Prowadziłem ten zbiornik prawie rok i przerobiłem wszystko to, co każdy z Nas akwarystów chciałby uniknąć na starcie jak i w późniejszym okresie dojrzewania akwarium. Generalnie styl Iwagumi bardzo mi się podoba i na pewno jeszcze do niego wrócę, ale jeszcze nie teraz. Obecne akwarium prowadzę bezstresowo, bez pośpiechu i w myśl zasady, że lepiej walczyć z niedoborami w nawożeniu niż z nadmiarami. Zapraszam do ogladania i pozdrawiam.
Ja podążam tą samą drogą i od końca sierpnia prowadzę swój pierwszy roślinniak , i w pełni się z tym zgadzam co piszesz .Trochę już moje szkiełko przeszło ale dzięki temu wiele rzeczy zrozumiałem ,co zaprocentuje przy zakładaniu następnych zbiorników w przyszłości .Miałem problem z zielenicami ,sinicami , nitkami ,złą cyrkulacją wody i dystrybucją co2 ... za bardzo ufałem testom a teraz zaczęłem bardziej skupiać na kondycji roślin , i kroku po kroku wychodzę na prostą .W sumie mógłbym dać za wygraną i założyć nowy zbiornik wcześniej, ale to nie ma sensu ,bo stare błędy prawdopodobnie wróciłyby jak boomerang ..
-

remic79
- Poznaje temat
-
- Posty: 133
- Dołączył: 19 sie 2014, 08:26
Piękne akwarium bardzo mi się podoba. Trzymaj rękę na pulsie patrząc na dolny prawy róg podłoża. 
-

weder
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 5268
- Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
- Miasto: Gdynia
weder napisał(a):Piękne akwarium bardzo mi się podoba. Trzymaj rękę na pulsie patrząc na dolny prawy róg podłoża. 
Mówiąc o prawym rogu masz na myśli te zielone kępy na piasku? Jezeli tak to są to pozostałości po przycince mchów, którą robiłem tydzień temu, Muszę je odessać przy kolejnej podmiance wody.
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Pomyśl o roślinie która nadaje się na pierwszy plan, ja zaproponuję elaocharis parvula. Odpowiedź dotyczy postu 15.
-

Pita
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 219
- Dołączył: 25 lip 2013, 18:12
Pita napisał(a):Pomyśl o roślinie która nadaje się na pierwszy plan, ja zaproponuję elaocharis parvula. Odpowiedź dotyczy postu 15.
Nie wiem, czy nie będzie za delikatna w stosunku do innych roślin. Kiedyś myślałem o cryptococoryne parva. Z drugiej strony fajnie by bylo mieć coś drobniejszego. Pomyślimy dzięki za propozycję
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Super akwarium  Co do tego lewego rogu to ja bym tam wsadził Staurogyne repens. Nie jest wysoka i fajnie się ją tnie. Dla mnie była by idealna jak nie chcesz drobnicy sadzić. Pasowała by do tej Limnophilii.
-

albanos
- Poznaje temat
-
- Posty: 67
- Dołączył: 09 lis 2013, 13:02
- Miasto: Mullingar
Dziękuję wszystkim za komentarze jak i propozycje obsadzenia lewej strony. Serdecznie pozdrawiam.
-

markoni
- Poznaje temat
-
- Posty: 139
- Dołączył: 13 lut 2014, 17:34
Aranżacja piękna, ale te gadżety jak nożyczki, wiatrak, skimer przewodem do widza.
-

zomer
- Poznaje temat
-
- Posty: 79
- Dołączył: 26 lip 2015, 14:10
- Miasto: Rzeszów
-
Cześć. Poniżej moje pierwsze poważniejsze podejście do stylu nature, pozostawiam do oceny czy udane. W założeniu zbiornik ma prowadzić się "lekko", z niewygórowaną podażą CO2, światła, nawoz...
Wyświetlenia: 2198 | Odpowiedzi: 11
czytaj więcej...
-
Cześć, chce wam przedstawić nowy zbiornik który udało założyć się przed kilkoma dniami. Z racji, że wspinam się od 9 lat, nie byłbym sobą gdybym nie założył zbiornika ze skałami. ;)
Akwarium - 182l O...
Wyświetlenia: 3716 | Odpowiedzi: 8
czytaj więcej...
-
Witajcie .
Przedstawiam Wam moje tegoroczne akwarium o rozmiarze 90x45x45, w którym zaaranżowałem kanion płynącej rzeki.
Szkło Viv 90x45x45 10mm
Filtracja Eheim 2217 2x
Skrimer Eheim 350
Grzałka oase ...
Wyświetlenia: 2121 | Odpowiedzi: 2
czytaj więcej...
-
Akwarium ma rok. Jednak przez dość długi czas walczyłem w nim z glonami, co opisałem w osobnym wątku. Obecnie zbiornik wyszedł na prostą i chociaż nie jest to jeszcze to co chciałem osiągnąć chyba nad...
Wyświetlenia: 6534 | Odpowiedzi: 12
czytaj więcej...
-
Cześć,
Chciałbym zaprezentować moje akwarium i poprosić o uwagi i porady w jego prowadzeniu. Staram się trzymać założenia Nature i stworzyć miły dla oka zbiornik z rybami z Ameryki Południowej. Miał...
Wyświetlenia: 20416 | Odpowiedzi: 90
czytaj więcej...
|
|
|