Ostatnio zainteresowały mnie aranżacje w stylu iwagumi i tu pojawia się moje pytanie. Mianowicie czytając informacje na ten temat podkreśla się ważność aranżacji, czyli jak rozumiem rozmieszczenia kamieni, roślin w pewnej przestrzeni. Dla ilustracji tego umieszcza się zdjęcia.
I tu kwestia następująca: skoro układ takiej aranżacji można odebrać zmysłami za estetyczny, pobudzający itp. w 3D (realu) (jak rozumiem na podobnej zasadzie jak kamienne ogrody zen), to do jakiego stopnia fotografia dokonuje "spłaszczenia" układu, zniekształca tę perspektywę?
Czy rzeczywiście fotografia oddaje głębię i układ przestrzenny?
Widziałem analizę zdjęcia iwagumi i odnosiła się ona głównie do analizy kształtów widocznych w układzie 2D, bez odniesienia do rozmieszczenia elementów na powierzchni dna, a to jak wynika z opisów jest najważniejsze, bo te aranżacje nie są robione w jednej linii.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
-
Careme ● - Początkujący
- Posty: 30
- Dołączył: 15 mar 2010, 15:05
Polecamy zakupy w sklepie forumowym Zdjęcie fotograficzne zawsze spłaszcza obraz do 2D. Nie ma innej możliwości.
To co powoduje efekt trójwymiarowości to światło i cień. Ludzki mózg ma zdolność wyobrażenia sobie co jest za czym - uczyliśmy się tego na początku naszego życia - każdy naturalnie.
Słyszałem kiedyś ciekawą historię, możliwe że ją 'przekręcę' ale puenta będzie taka sama.
Człowiek urodził się niewidomy. W wyniku skomplikowanych operacji przywrócono mu wzrok po kilkunastu latach jego życia.
Postawiono go przed schodami - co widział? Dwuwymiarowy obraz, płaszczyznę. Jego mózg nie wiedział czy schody idą w górę czy w dół - nie znał pojęcia cienia. Musiał się tego nauczyć. Dla zdjęć zastosowanie ma ta sama zasada. Cień na zdjęciu daje efekt trójwymiarowości.
Fajne stwierdzenie;
Fotograf amator martwi się o umiejętności, profesjonalista martwi się o sprzęt. A mistrz martwi się o światło! Światło i cień.
-
Jaworrr ● - Zainteresowany tematem
- Posty: 254
- Dołączył: 19 paź 2009, 10:37
Jaworr dzięki za interesujące wyjaśnienie.
Jeszcze raz muszę popatrzeć na aranżacje różnego rodzaju, tym razem świadomie rejestrując układ światłocieni.
Sądzę, że wrażenie perspektywy można też uzyskać poprzez wykorzystanie różnej wielkości roślin i kamieni. Wpływ na to ma także ich kolor, w tym kolor podłoża. Pozwoliłem sobie skorzystać do celu ilustracji z fragmentu zdjęcia Twojego akwarium, do którego link masz w swojej stopce.
Ale być może dokonuję nadinterpretacji.
-
Careme ● - Początkujący
- Posty: 30
- Dołączył: 15 mar 2010, 15:05
Careme napisał(a):Sądzę, że wrażenie perspektywy można też uzyskać poprzez wykorzystanie różnej wielkości roślin i kamieni. Wpływ na to ma także ich kolor, w tym kolor podłoża.
Oczywiście, że można. Ale pytałeś o aspekt trójwymiarowości samego zdjęcia Interpretacja fajna, ale do czego zmierzasz? Jeśli chcesz mieć fajne 'trójwymiarowe' zdjęcia akwarium to najlepiej kup szerokie Będzie wyraźnie widoczna dal.
Jeśli chodzi o plany na zdjęciu można np ostrzyć na pierwszym planie i przy małej głębi ostrości tło będzie nie ostre. Wyraźnie zróżnicuje to odległości.
Ja jednak staram się robić ostre wszystkie plany dla zdjęć akwariów.
-
Jaworrr ● - Zainteresowany tematem
- Posty: 254
- Dołączył: 19 paź 2009, 10:37
Jaworrr napisał(a):Interpretacja fajna, ale do czego zmierzasz? Na podstawie tego fragmentu zdjęcia ja widzę, co jest z przodu co z tyłu. To, co napisałeś sugeruje, że nie każdy będzie postrzegał zdjęcie tak samo. Zatem możliwa jest ocena trójwymiaru (czyli rozkładu przestrzennego elementów w akwarium), po analizie światłocieni, itp.
Osobne pytanie czy można oszukać wzrok. Jestem ciekaw jakby wyglądała fotografia "cienkiego" akwarium (akwarium-obraz). Szerokość decyduje o głębi zbiornika, ale jury w konkursach nie będzie mogło określić faktycznych rozmiarów zbiornika.
-
Careme ● - Początkujący
- Posty: 30
- Dołączył: 15 mar 2010, 15:05
Każdy fotograf, który już nieco poznał się na tej sztuce napisze Ci, że najważniejsze w fotografii jest światło - światło buduje cały klimat zdjęcia, jego rozkład i temperatura. Tak przynajmniej jest w fotografii pozaakwarystycznej (szczególnie w fotografii przyrodniczej gdzie obiektami naszych zainteresowań jest krajobraz, fauna i flora).
W fotografii akwarystycznej moim zdaniem jest nieco inaczej bo zazwyczaj używamy (w bardziej zaawansowanych przypadkach) lamp błyskowych z góry które to dają stosunkowo równomierny rozkład na całym akwarium i tutaj klimat buduje separacja planów (np. plaża z kamieniami i mocne punkty) oraz tło. Sposób podświetlenia tła może dodać sporo charakteru np. niebieskie tło z podświetloną dolną partią (w okolicy tylnego planu w aranżacji iwagumi) potęguje efekt 3D i akwarium wydaje się głębsze niż jest w rzeczywistości. Tak samo używanie krótkich ogniskowych (np. 15-24mm) powoduje, że boczne ścianki akwarium w kadrze nam się rozjeżdżają przez co akwarium o boku 45cm wygląda jakby miało z 60-80cm głębokości - to tego dochodzi odpowiednia perspektywa (powyżej lub poniżej środkowej osi optycznej). Ponieważ obraz jest dosadniejszy niż 1000słów więc zamieszczę dwa przykłady moich zbiorników z pewnego "wykładu" - sam wyciągnij wnioski Pozdrawiam, Norbert
-
Norbert Sabat ● - Znający temat
- Posty: 1271
- Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
- Miasto: Deep In Underground
-
Witam. Ruszam niebawem z nowym projektem wabikusy. Pytanie brzmi Jaki fogger kupować? wrzucę go do mini M gdzie będą wabiksy. Kupować na znanym portalu polskim w cenach 50-100 zł czy u chinoli za pa... Wyświetlenia: 2574 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej... Witam wszystkich serdecznie! Zarejestrowałam się tutaj, gdyż mam może i głupie, ale palące pytanie. Jestem w trakcie zakładania akwarium. Nie wdając się w szczegóły - miałam je dzisiaj zalewać, w zwi... Wyświetlenia: 2139 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej... kakamil, 03 Sept 2013 - 16:43, napisał: Cześć! Pierwsze pytanie, piszę w dobrym dziale? Jeśli nie to proszę o przeniesienie [:)] A teraz kilka moich pytań. Otóż zacząłem budowę wiw... Wyświetlenia: 2442 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej... Witam serdecznie, Mam w planach założenie akwarium nie dużego bo litraż to 54l przy wymiarach 60x30x30. Oczywiście z OptiWhite. Przeglądając w sieci aranżacie akwariów wpadła mi jedna, która mi ... Wyświetlenia: 3396 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej... Witam. Mam dylemat związany z tłem w akwarium a dokładnie z jego kolorem/barwą. Pomijając tła strukturalne chciałbym znać wasze zdanie na temat tego jaki kolor tła najlepiej oddaje zieleń roślinek, ... Wyświetlenia: 22498 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej... od 4 miesięcy mocze kożenie i gałęzie wierzby od miesięca dawno juz toną ale cały czas pokryte sa pleśnia iak tego sie pozbyc ? ... Wyświetlenia: 2340 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej... Oglądając stronę www Chestera znalazłem bardzo ładny aranż akwarium pod tytułem: Riverbank oto link: http://free.of.pl/c/chesteraquarium/riverbank.htm W związku z tym moje pytania do Chestera: Czy d... Wyświetlenia: 947 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej... Witam mam pytanie jakiego podłoża użyć ponieważ jestem w tym troszke zielony. Mianowicie mam pytanie jakiego podłoża użyć na wieszchnią warstwe tego co mam a mam: Na samym dnie nawóz tropicala, następ... Wyświetlenia: 796 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej... Podczas ostatniego spotkania ze znajomymi i przeglądaniu katalogu "The Style of ADA 2006",znajomi zwrócili się do mnie z pytaniem,co takiego T.Amano "wbija" obok sadzonek glossostigmy,echinodorusa?Wyg... Wyświetlenia: 2187 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej... Witam, Rozmnożyło mi się mikrozorium pteropus windelov. Zawsze jak rozmanażałem zwykłe mikrozorium, liść na którym były zaszcepki po jakimś czasie (małe roślinki miały ok. 5 liście, które miały ok. 3... Wyświetlenia: 982 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej... | |