Zauważyłem,że gdy tylko fosfor spada do granic niemierzalności natychmiast pojawiają się nitki i inny syf...
Akwarium 4 tygodnie (filtr z poprzedniego+bakterie jbl)
moje parametry:
no3 ok.15mg/l
po4 niemierzalne
Nie posiadałem fosforu (np. w Irlandii nie dostępny,a sprzedawca twierdzi uparcie,że nie istnieje takie coś jak sam fosfor tylko całe macro-debil)
Dostałem od kolegi pół butelki PG Macro
Nie czekając zbyt długo zacząłem podawać (ostrożnie i coraz więcej od 10% do 50% podawanej dawki przez producenta)
Zależało mi tylko na fosforze,więc dodawałem też nitrate minus...
Fosfor ciągle zero (lub bliski tej wartości)
NAGLE dopadła mnie plaga nitek:(
Sprawdziłem więc ten nawóz.. do testu sera po4 dodałem kropelkę i woda po 20 sekundach zrobiła się niebieska...ok
to samo wykonałem z sera no3 i test nic nie reaguje???
Powtużyłem test na amoniak no i proszę
Nawóz zawiera FOSFOR-POTAS-...AMONIAK!!! (lub jego związki)
Producent nawozu twierdzi że N-P-K jest elegancko zbilansowany (kupa śmiechu)
No i są nitki (glony szybciej wciągają fosfor a rośliny głodują)
amoniak zawarty też przyczynił się do inwazji glonów (a raczej jego skoki spowodowane tym cudownym nawozem)
CZEMU NIE MA INFORMACJI NA ETYKIECIE ????????????????????????????????
a teraz moje pytanie czy na przykład w easylive azot+magnez też jest to guwn...
dziękuję za uwagę i pozdrawiam wszystkich pasjonatów akwarystyki roślinnej
NIE KUPUJCIE TEGO szczególnie gdy macie młode akwarium
Jakie nawozy macro są dobre (tylko bez amoniaku)
-

gogi509
●
- Aktywny użytkownik
- Posty: 732
- Dołączył: 23 mar 2010, 22:51
- Miasto: Międzyrzecz/Dublin
Polecamy zakupy w sklepie forumowym
No u mnie po podaniu PG zaczął się pył. OD dwóch tygodni leje tylko koktajl z prochów i zaczyna być lepiej. Wydaje mi się, że jednak makro z soli, to dobre rozwiązanie. Micro można sobie sprawić Markowe, ale intermag tez jest dobry.
-
bman
●
- Stały bywalec
- Posty: 305
- Dołączył: 28 paź 2009, 16:39
- Miasto: Łaziska G.
Trochę umiaru w ocenie byłoby wskazane .To że pojawiają sie glony ,w trakcie podania nawozu nie oznacza że jest on do kitu.Wiele nawozów makro bilansowanych jest w kierunku PO4.Nawet gdyby jednak zawierały NH4 nic to nie zmienia .większość roślin chętniej pobiera związki amonowe w tej formie .Cierpliwości ,nie od razu Kraków zbudowano .
-

mayaca
●
- Zaawansowany użytkownik
- Posty: 804
- Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
- Miasto: Polska -wyłącznie
Nie wiem jak bardziej umiarkowana mogłaby być moja wypowiedź. Jeżeli chodzi o cierpliwość, to myślę że ok 4 miesięcy wystarczy żeby się przekonać do danego produktu.
Co do Pg to oczywiście przeszedłem na całą linię. Uważam , że najlepiej lać komplet nawozów skoro taki istnieje. I tak jak wspomniałem pył był. Nie jakieś tam makabryczne ilości , ale co trzy, cztery dni robiło się mało estetycznie.
-
bman
●
- Stały bywalec
- Posty: 305
- Dołączył: 28 paź 2009, 16:39
- Miasto: Łaziska G.
Oczywiście że Pg Macro zawiera azot w formie NH4,jest to związek lepiej i szybciej przyswajalny przez rośliny niż NO3,zwłaszcza w warunkach słabszego oświetlenia.
Używałem kiedyś całej linii PG,co do Macro to mogę powiedzieć z własnych obserwacji że azotu i fosforu przy zalecanych dawkach może być mało,sam lałem w dawkach dziennych 2ml na 90l plus podwójna dawka do podmian.Natomiast MICRO lub FERRO tylko połowę zalecanej dawki.Wracając do NH4 to wiele firm dodaje ten związek do swoich nawozów,np.w nawozie TPN+ jest azot w formie NH4 oraz NO3.
Pozdr.
-
nar
●
- Poznaje temat
- Posty: 86
- Dołączył: 20 lis 2009, 18:07
- Miasto: kalisz
NH3, NH4 jest łatwo przyswajalną formą przez rośliny i jednokomórkowce (glony).
-

Litor
●
- Stały bywalec
- Posty: 396
- Dołączył: 08 sty 2010, 23:22
- Miasto: Rzeszów
Polecamy zakupy w sklepie forumowym
nar napisał(a):Oczywiście że Pg Macro zawiera azot w formie NH4,jest to związek lepiej i szybciej przyswajalny przez rośliny niż NO3,zwłaszcza w warunkach słabszego oświetlenia.
A mógbyś podać źródło takiej informacji? Jedyne zestawienie jakie widziałem na temat preferencji roślin pomiędzy NH4 i NO3 było zależne od koncentracji tych związków w wodzie i wynikało z niego, że w warunkach akwarium NO3 jest preferowaną formą azotu.
W dojrzałym akwarium gdzie regularnie dozuje się NH4 i tak bardzo szybko zostanie on zamieniony na NO3 przez bakterie.
Tropica też używa NH4 w nawozie TPN+, jako źródło azotu użyto tam NH4NO3 i związek ten często jest używany w nawozach firmowych, bo wyprodukowanie nawozu azotowego na bazie tej soli jest dużo tańsze niż na bazie KNO3 np.
Najwiekszą wadą serii PG nie jest to, ze zawiera NH4, tylko to, że producent nie podaje zawartości podstawowych składników, jak zawartosć N, P i K, i przez to nie wiadomo jaką strategię nawozenia przyjąć. Dotyczy to zresztą wszystkich nawozów o nieznanym składzie.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.

-

spider72
●
- Z dużym doświadczeniem
- Posty: 2654
- Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
- Miasto: Wick, Szkocja
spider72 napisał(a): A mógbyś podać źródło takiej informacji? Jedyne zestawienie jakie widziałem na temat preferencji roślin pomiędzy NH4 i NO3 było zależne od koncentracji tych związków w wodzie i wynikało z niego, że w warunkach akwarium NO3 jest preferowaną formą azotu.
Oczywiście że tak:
Książka pt. Rośliny w akwarium-Diana Walstad -Rozdział 7 pt.Azot i rośliny wodne str.101
Zacytuje tylko fragment;
Rośliny wodne jako źródła azotu mogą wykorzystywać jony amonowe(NH4),azotynowe(NO2)lub azotanowe(NO3).Wykazano że wiele gatunków przekłada związki amonowe nad azotany,a stopień tej preferencji jest znaczny;
Resztę możne doczytać, w skrócie dodam iż można znaleźć tam wyniki badań naukowców na poszczególnych gatunkach roślin,zdecydowana większość gatunków rosła zdecydowanie szybciej gdy do wody zostały dodane związki amonowe.
Znajdziesz tam również tabele oraz wykresy z wynikami badań.
Pozdrawiam. 
-
nar
●
- Poznaje temat
- Posty: 86
- Dołączył: 20 lis 2009, 18:07
- Miasto: kalisz
Sorry nar, ale jakoś umknął mi ten wątek i dyskusja się urwała.
Książkę Diany oczywiście znam jak również jej poglądy w niej wyrażone, jednak z wieloma się nie zgadzam, gdyz z danych które przedstawiła wynikają dla mnie inne wnioski w kontekście akwarium, niż autorka wyciągnęła.
Pisałem już kiedyś o tym w tym wątku http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... ht=#173736
spider72 napisał(a):W dojrzałym akwarium, praktycznie nie mamy wielu korzyści z dozowania NH4 do wody, bo jest on prawie natychmiast przekształcany przez bakterie do azotynów i azotanów i tylko niewielka część przypadnie w udziale roślinom, choć jest to preferowana przez rośliny wodne forma azotu. Wielu akwarytów ze względu na tą wiedzę, dozuje azot w tej postaci, jednak w warunkach akwarium preferowaną formą azotu jest NO3, chociaż roślina ponosi duży koszt energetyczny, aby uzyskać azot z tego związku. Diana pokazuje w swojej książce wykres pobierania NH4 i NO3 i pokazuje, że NH4 jest preferowane w akwarium, jednak zapomniała chyba zwrócić uwagę przy jakich stężeniach. Z wykresu tego widać, że NH4 jest preferowane przy stężeniach powyżej 0.5ppm NH4, a poniżej tego stężenia preferowany jest NO3 (bardziej stroma krzywa wykresu dla NO3 poniżej tej wartości), gdy obydwa te związki są obecne w wodzie. Przy stężeniu NH4 w okolicach 0.1ppm NH4 rośliny pobierały już tylko NO3 nie pobierając NH4 w ogóle. O ile Diana pokazała na tym wykresie, że na ogół preferowaną formą azotu przez rośliny wodne jest NH4, to ten sam wykres pokazuje, że w warunkach akwarium, preferowaną formą azotu jest NO3, gdyż poziom NH4 w dojrzałym zbiorniku jest zawsze niemierzalny. (Wykres ten dotyczy tylko kolumny wody).  Źródło: Ecology of the Planted Aquarium - Diana L Walstad, Echinodorus Publishing, strona 107
Poza tym rośliny prawie w ogóle nie używają NO2, gdyż jest on dla nich toksyczny wewnątrz komórki.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.

-

spider72
●
- Z dużym doświadczeniem
- Posty: 2654
- Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
- Miasto: Wick, Szkocja
gogi509 jedziesz tak po PG makro bo masz plagę glonów. Używam lini PG od dobrych 2 lat (tylko w wakacje sole) i jedynym problemem jaki mam w akwarium to krasnorosty na kamieniach i korzeniach. Rośliny czyste. Także ja tam nie wiem czy to problem nawozu, czy Twojego baniaka. Zresztą nie powstał jeszcze taki nawóz by pasował do każdego baniaka i z punktu widzenia ilości akwarystów i nawozów nie ma nawozu, z którego 100% populacji byłaby zadowolona. Ja wcale nie uważam, żeby w PG makro było mało fosforu ponieważ nigdy podczas podawania tego naowzu wartość fosforu nie spadła mi poniżej 1 ppm
Pozdrawiam
...Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia...
-

cherry_ukasz
●
- Stały bywalec
- Posty: 362
- Dołączył: 29 lis 2008, 17:54
- Miasto: Rzeszów/Kraków
Polecamy zakupy w sklepie forumowym
nie piszę że PG jest do niczego...sam go dalej używam,ale uważam że jako klient zostałem wprowadzony w błąd,gdyż pomiary robiłem zaraz po dodaniu PG i wychodziły niezmienne i przez to przedawkowałem...
na etykiecie powinna być informacja (szczególnie dla niedoświadczonych akwarystów że nawóz zawiera ZWIĄZKI AZOTU W POSTACI NH3, NH4 a nie jak było napisane zawiera AZOT...
NH3 NH4 to nie to samo co N i ja powinienem o tym być poinformowany...
swoją drogą to moim zdaniem na każdym nawozie powinna być informacja o składzie procentowym związków w nim zawartych tak samo jak na np. artykułach spożywczych
U Ciebie jest wystarczająco u mnie zawsze brakowało i zawsze ktoś będzie miał czegoś więcej a czegoś mniej
pozdrawiam
-

gogi509
●
- Aktywny użytkownik
- Posty: 732
- Dołączył: 23 mar 2010, 22:51
- Miasto: Międzyrzecz/Dublin
spider72
Stosowałem Pg macro,od początku gdy zacząłem się bawić z roślinami,jak większość początkujących akwarystów tak i ja zacząłem od nawozów gotowych.
Testy na NO3 zawsze pokazywały stężenia max 5-10 ppmN nawet przy stosowaniu trzykrotnie większej dawki od zalecanej(lane tylko do podmian raz w tygodniu) fosforu miałem niemierzalne ilości.Teraz już wiem że P mocno schodzi przy rozwoju flory bakteryjnej w podłożu oraz w filtrze.Do dzisiaj używam tego nawozu wraz z solami i nie zaobserwowałem jakiś negatywnych skutków jeśli chodzi np. o wzrost glonów.
Nie potrafię odnaleźć jeszcze jednego artykułu z którym spotkałem się w internecie,autor twierdził też na podstawie badań że rośliny wodne zużywają mniej energii na pozyskanie azotu z NH4 niż NO3.
W mojej jadłodajni rośliny dostają i NH4 i NO3 ,niech wybiorą co bardziej im odpowiada
Ponieważ dobrze znasz angielskojęzyczne fora min.Diany Walstad ,możesz zadać jej pytanie,czy nadal podtrzymuje swoje wnioski,oraz poinformować ją o przeczących informacjach znajdujących się w książce.
Pozdr. 
-
nar
●
- Poznaje temat
- Posty: 86
- Dołączył: 20 lis 2009, 18:07
- Miasto: kalisz
Jak już pisałem, w dojrzałym zbiorniku nie ma za duzego znaczenia jaką formę azotu dozujemy i tak większość zostanie zamienina do NO3 przez bakterie, a jakaś tam część NH4 może przypaść roślinom.
Weryfikacja poziomów składników testami używanymi w hobby nie da Ci żadnych spójnych wyników, bo testy różnych firm mogą pokazywać rózne wyniki przy badaniu tej samej próbki wody. Najlepszym testem zmian dozowania są rośliny.
Rośliny wbudowują azot w swoją strukturę w formie NH4 i jezeli pobrały ze środowiska azot w formie NO3, to musi on zostać zredukowany do formy NH4. Taka redukcja wymaga aż 8 elektronów (energii) i jest jedną z najkosztowniejszych energetecznie reakcji wewnątrz rośliny. Jednak w dobrych warunkach roślina nie ma problemu z pozyskaniem energii na tą reakcję i gdy odpowiednie mechanizmy enzymatyczne zostaną stworzone, to nie zobaczysz różnicy we wzroście pomiędzy roślinami, które używają NH4 i NO3 jako źródła azotu. W warunkach kolumny wody, gdzie jest dużo tlenu poziom NH4 w dojrzałym zbiorniku zawsze będzie niemierzalny, jeżeli rośliny mogą pozyskiwać NH4 w akwarium, to tylko z głębszych warstw podłoża, gdzie nie ma wystarczajacej ilości tlenu dla bakterii nitryfikacyjnych.
Z Dianą w najbliższym czasie (na pewno po wakacjach) zamierzam przeprowadzic wywiad o ile się zgodzi, bo z tego co wiem nieoficjalnie to przymierza się ona do drugiego, poprawionego wydania swojej ksiażki, a jestem ciekawy, co zamierza ona w niej zmienić, jezeli to prawda.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.

-

spider72
●
- Z dużym doświadczeniem
- Posty: 2654
- Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
- Miasto: Wick, Szkocja
Witam,no to poczekamy co tam pani Diana napisze nowego.
Pozdr. 
-
nar
●
- Poznaje temat
- Posty: 86
- Dołączył: 20 lis 2009, 18:07
- Miasto: kalisz
-
Szukając w internetach z asortymentu nawozów ogólnych bez N i P znalazłem następujące:
Tropica Premium Nutrition
Microbe-Lift Plants Green
Easy-Life ProFito
Aqua Art Planta Gainer Classic
Azotu mam ...
Wyświetlenia: 2440 | Odpowiedzi: 7
czytaj więcej...
-
Cześć
Mam pytanie jak prawidłowo wykonać pomiar fosforu z podłoża? Pobrać wodę do testów wpychając strzykawkę w podłoże, jak głęboko, używać igły czy nie ma takiej potrzeby?
Prośba o porady....
Wyświetlenia: 2309 | Odpowiedzi: 2
czytaj więcej...
-
Witam , od półtorej roku mam baniak 200 litrowy.
Pół roku temu dołożyłem CO2 i miesiąc temu wymieniłem oświetlenie z oryginalnego juwela na dwie belki Superfish 56W suny + aquael plant 32w.
Rośliny po...
Wyświetlenia: 6956 | Odpowiedzi: 18
czytaj więcej...
-
Witam szanownych kolegów ;)
Tydzień temu we wtorek przeszedłem z linii AA (najpierw rhizoclonium, później oedogonium, zielenice itd. ;) na pełną linię Ferki. Do końca tygodnia byłem zadowolony ze sta...
Wyświetlenia: 17097 | Odpowiedzi: 58
czytaj więcej...
-
Witam
Czy ktoś testował, używał nawozy LUSH ???
Jakiś czas temu zakupiłam ten środek przez internet i zaczęłam stosować razem z JBL Ferropol Mikro.
Może ktoś z doświadczeniem wypowie się na temat...
Wyświetlenia: 1803 | Odpowiedzi: 2
czytaj więcej...
-
Mój chwilowo emers ma problem. Ammani bonsai żółkną, brązowieją, schną górne liście przy krawędziach, głównie w części liścia przeciwległej łodydze. Dodatkowo puszcza sporą ilość korzeni napowietrznyc...
Wyświetlenia: 5049 | Odpowiedzi: 11
czytaj więcej...
-
WITAM!
Mam następujący problem. Od jakiegoś czasu nie mogę sobie poradzić z moim akwarium. Najpierw padł eleocharis parvula potem Heteranthera zosterifolia zaczęła mieć białe liście a potem czarne...
Wyświetlenia: 2149 | Odpowiedzi: 4
czytaj więcej...
-
Witam, to pierwsze moje posty na forum więc chciałem się przywitać.
Obserwuję do forum od dłuższego czasu, ciągle się ucząc. Od ponad roku mam akwarium, najpierw mały zbiornik na ziemi ogrodowej, a o...
Wyświetlenia: 1152 | Odpowiedzi: 5
czytaj więcej...
-
Znalazłem produkt soli macro wszystko w jednym, czy da się to ogarnąć i dozować zgodnie z instrukcją producenta? Oto skład:
Nawóz MAKRO do akwarium (NO3, K, PO4)
SKŁAD CHEMICZNY
KNO3 - azotan potasu ...
Wyświetlenia: 3091 | Odpowiedzi: 17
czytaj więcej...
-
Witam Szanownych Kolegów,
z racji tego, iż jestem bardziej czytelnikiem niż rasowym "poradnikiem", chciałbym zapytać o przypadłość w moim zbiorniku, z którą nie mogę sobie od dłuższego czasu...
Wyświetlenia: 4801 | Odpowiedzi: 13
czytaj więcej...
|
|