Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zeszyt akwarystyczny o profilaktyce i zwalczaniu glonów



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Obrazek

Informacja od Wydawcy:
Arystoteles (ur. 384 - zm. 322 r. p.n.e.) był wybitnym myślicielem i uczonym, jednym z trzech największych filozofów (obok Platona i Sokratesa) w dziejach starożytnej Grecji. Jego prace wniosły olbrzymi wkład w rozwój wielu dziedzin nauki, w tym również biologii. Tworząc je, nie wahał się formułować licznych odważnych teorii. Część z nich okazała się później błędna, jednak przez szereg wieków uznawano je za dogmat. Jedną z takich właśnie tez była generatio spontea - abiogeneza, czyli słynna teoria samorództwa. Filozof przyjął w niej, że żywe organizmy są w stanie powstawać samorzutnie z materii nieożywionej, np. myszy z brudnego siana czy ślimaki z gnijących liści. Teoria ta przetrwała niemal dwa tysiąclecia. Pierwsze rysy na jej fundamentach zaczęły powstawać dopiero w XVII w., gdy ówcześni naturaliści przeprowadzili szereg doświadczeń, które wykazały, że przynajmniej organizmy wyższe nie podlegają jej prawom. Nadal jednak uważano, że "robactwo" jest w stanie "lęgnąć się" samodzielnie. Ostateczny kres teorii samorództwa zadały dopiero badania Ludwika Pasteura (1822-1895), który udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że nawet najniżej uorganizowane formy życia nie są w stanie powstawać samoistnie i do ich narodzin konieczne są osobniki macierzyste.

Niniejsza publikacja ma traktować o glonach w akwarium. Dlaczego zatem zaczęliśmy od Arystotelesa i jego błędnej teorii? Ponieważ w przypadku tej grupy organizmów, szczególnie widzianej oczami akwarysty, wydaje się ona mieć całkiem solidne podstawy. No bo jak wytłumaczyć fakt, że jeszcze kilka dni temu nasz zbiornik wręcz lśnił czystością, podłoże, dekoracje i rośliny urzekały swym pięknem, przez idealnie przejrzyste szyby mogliśmy podziwiać krystaliczną wodę, a dzisiaj niemal w całości pokrywa go niechlujna zielonkawa breja oblepiająca wszystko, co się da, ba, nie sposób ocenić nawet dokładnie rozmiaru katastrofy, ponieważ szyby również są zielone i zapaskudzone. Po prostu katastrofa, która w dodatku wzięła się "z nikąd".


Zapraszamy do komentarzy...

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

25 sie 2011, 12:41   (#2)  

Jest tam coś czego nie ma tu na forum?

Usunięto użytkownika 15150


25 sie 2011, 12:44   (#3)  

Pewnie to samo, tylko w formie książkowej, ale i tak kupie :D

Avatar użytkownika
lorise
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 24 maja 2011, 00:13

25 sie 2011, 13:57   (#4)  

Pamiętajmy, że na Internecie akwarystyka się nie kończy ;)

Jeśli takie informacje będą ogólnodostępne wzrośnie świadomość i wiedza nt. glonów i sposobów profilaktyki. Przede wszystkim w miarę nowoczesnej profilaktyki, które nie polega jedynie na zaciemnieniu akwarium i zaprzestania karmienia ryb.

Takie pozycje to super sprawa, wreszcie zaczyna się coś dziać, przypomnijmy sobie czasy gdy w kioskach nie było żadnej gazety dla akwarystów gdy półki uginały się od wydawnictw dla wędkarzy, miłośników czworonogów itp.

Brawo dla autorów i wydawcy, za chęć i dobrą robotę :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

25 sie 2011, 14:03   (#5)  

Oczywiście
ja pytam w kontekście użytkownika forum, który jest obeznany z treścią artykułów glonowych.
kupować czy nie?

Usunięto użytkownika 15150


25 sie 2011, 14:20   (#6)  

6PLN, majątek to nie jest. Ile stron ma ta publikacja ?

Pozdrawiam, R.

rodia
Poznaje temat

Posty: 66
Dołączył: 22 mar 2010, 02:51

25 sie 2011, 14:33   (#7)  

Nie chodzi o majątek, o sens

Usunięto użytkownika 15150


25 sie 2011, 14:39   (#8)  

Każda ogólnodostępna w internecie wiedza, w postaci książki jest dla początkującego akwarysty przydatna. Po prostu zdecydowanie szybciej się ją czyta, nie trzeba szukać i pomijać kłótni forumowiczów :). Ponadto początkujący często nie wiedzą czego mają szukać i na jakie zagadnienia zwrócić uwagę

Cena wskazuje raczej na małą publikację. Pytam o ilość stron choćby po to, aby upewnić się czy różni się to od broszurek Sery, w których są zdjęcia i obok wypisane firmowe preparaty sery do rozwiązywania problemów.

Pozdrawiam, R.

rodia
Poznaje temat

Posty: 66
Dołączył: 22 mar 2010, 02:51

25 sie 2011, 14:45   (#9)  

Niestety często jest tak, że dane zawarte w literaturze akwarystycznej są zwyczajnie... błędne! Sam mam kilka pozycji, według których fosfor i azot powodują glony :) a najlepszym sposobem na zwalczanie glonów jest odstawienie nawożenia...
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

25 sie 2011, 15:42   (#10)  

Jezus napisał(a):oczywiście
ja pytam w kontekście użytkownika forum, który jest obeznany z treścią artykułów glonowych.
kupować czy nie?

Ja kupiłem- taki już jestem-lubię prasę.

Co do zawartości merytorycznej to rzeczywiście mogło by być lepiej- wydaje mi się że jest to pozycja bardziej dla początkującego akwarysty niż nawet "średniozaawansowanego podwodnego ogrodnika".

W pozycji zawarte są dwa fakty, które na forum uznane zostały by uznane za dyskusyjne lub nawet nieprawdziwe:
a) propozycja podmian wody w ilości 15-25% wody -mogła by być uznana za niektórych akwarystów za "homeopatyczną"
b) stosowanie wkładów pochłaniających azotany i fosforany- metoda może skuteczna ale do za wysokiego poziomu azotanów i fosforanów należało by podejść od innej strony.
c) "świetlówki" specjalistyczne jako źródło światła- omawiane na forum wiele razy wnioski wyciągneliśmy sami).

No cóż jako pozycja dla akwarysty "ogólnego" - przydatne kompendium a średnio rozgarnięty forumowicz który więcej czyta niż pyta wie więcej niż tam napisane. Z drugiej strony spodziewć się odkrywczej pozycji z wnikliwą analizą problemu na 33stronach to naiwność.

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

25 sie 2011, 15:59   (#11)  

I jeszcze ważne:

- zdjęcia- masakra- zamiast wielu przykładów i wieli zdjęć jest np. jedno ogromne- które nie daje wyobrażenia o wyglądzie glonów (przykład ze stron10-11) lub 2stronicowe zdjęcie okrzemków pod mikroskopem (takich gołym okiem nie zaprezentowano)

- brak opisu brunatnic

-Wstęp ( z Arystotelesem) i rozdział Glony w świetle nauki: "wycinek akademickiego wykładu" jak to z akademickimi wykładami- nudny i nikomu nie potrzebny- z całym szacunkiem do autorów.

Przypominają mi się wykłady na mojej nieszczęsnej weterynarii zaczynające się od wyjaśnienia etymologii słowa (z łac. itp.....) a zaraz po tym atak dawką wiedzy historycznej typu "W 1754 roku uczony niemiecki...." . Moim zdaniem wrzuca nas to w pewien kanon wykładu i wypełnia czas lub miejsce na papierze, faktami niepotrzebnymi. W pozycjach popularnonaukowych powinniśmy tego unikać.

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

26 sie 2011, 18:21   (#12)  

Miałem wątpliwą przyjemność przeczytać tę broszurkę i zgadzam się z przedmówcą, stosując się do propozycji z tej książeczki można sobie narobić niezłego bałaganu. Po prostu stek bzdur plus pełno reklam, jakbym Fakt czytał. Żal że młodzi w to wierzą i jeszcze za to płacą.


wierzący
wierzenie; -rzeń
wierzyć wierzę, wierzą; wierz, wierz*cie
Akwarium-interaktywna telewizja dla kotów

Avatar użytkownika
12lkupis
Zainteresowany tematem

Posty: 226
Dołączył: 09 kwi 2010, 18:04
Miasto: Wodzisła Śląski

26 sie 2011, 18:29   (#13)  

12lkupis napisał(a):Miałem wątpliwą przyjemność przeczytać tę broszurkę i zgadzam się z przedmówcą, stosując się do propozycji z tej książeczki można sobie narobić niezłego bałaganu. Po prostu stek bzdur plus pełno reklam, jakbym Fakt czytał. Żal że młodzi w to wieżą i jeszcze za to płacą.


Nie przesadzasz aby?
Zwracam uwagę iż współautorem jest adiunkt Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego...myślę, że trochę szacunku autorom się należy.

Zachęcam do merytorycznej dyskusji na poziomie i przedstawienia cytatów oraz swoich uwag i przemyśleń odnośnie krytykowanych treści.
W ten sposób możemy prowadzić dyskusję, pisanie ogólników i obrażanie osób z niemałym dorobkiem zawodowym (akwarystycznym) to nie to forum ;)

Zachęcam do dyskusji, z przyjemnością prześlę Wasze uwagi wydawcy, nie zaszkodzi aby kolejne zeszyty osiągały jak najlepszą wartość merytoryczną.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

26 sie 2011, 19:18   (#14)  

12lkupis napisał(a):Miałem wątpliwą przyjemność przeczytać tę broszurkę i zgadzam się z przedmówcą, stosując się do propozycji z tej książeczki można sobie narobić niezłego bałaganu. Po prostu stek bzdur plus pełno reklam, jakbym Fakt czytał. Żal że młodzi w to wierzą i jeszcze za to płacą.


wierzący
wierzenie; -rzeń
wierzyć wierzę, wierzą; wierz, wierz*cie


O kolego ja również uważam że przesadziłeś. To jedno z wydań periodyka - rzeczywiście mogło by mieć inną formę i jest kilka niedopatrzeń ale dużo przydatnych rzeczy.

Mi osobiście podobały by się pozycje dotyczące glonów w akwarium lub niedoborów u roślin, które napisane by były jak amerykański podręcznik np:

Nazwa glonu:

Przyczyny powstawania..............
czynniki sprzyjające:..........
czynniki ograniczające rozwój..............
eliminacja............
zapobieganie...................
Do tego masa zdjęć

Myślę że broszura mogła by mieć ze 30 stron i być bardzo pomocna. Mam nadzieję że ktoś takową popełni (jest taka w artykułach o glonach w serwisie ale papier to papier)

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38











Powiązane tematy
  • Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)

    Wątek do identyfikacji glonów. Wgraj zdjęcie i poproś o identyfikację glonów, następnie sprawdź skuteczną metodę zwalczania korzystając z poradnika: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalcz...

    Wyświetlenia: 847975 | Odpowiedzi: 3269 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rodzaju glonów.

    Witam wszystkich posiadam akwarium w których mam około 30-40 krewetek Red Cherry i kilkanaście głupików rozmiar akwarium to 40x25x25cm 25l Przed latem trochę zaniedbałem obowiązki nad pielęgnacją akw...

    Wyświetlenia: 441 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ławice glonów w stawie po wyrobisku piasku

    Staw ma 4 lata. Pierwsze te glony pojawiły się rok temu. W tym roku to już połowa stawu o powierzchni 1 ha. Co to za glon? W tym roku zmienił się odcień wody na jasno zielony. Woda jast nadal prz...

    Wyświetlenia: 751 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Atak glonów

    Cześć. Przez ostatni czas mam atak glonów nie mogę sam sobie z tym poradzić , wymiana wody częściej niż zawsze. (Raz na tydzień) Świecenie 10h Po4. 1-1.5 No3 2 K myślę że jakieś 7 Nawożenie b...

    Wyświetlenia: 1711 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Start akwarium - atak glonów

    Witam Nowe akwarium 60l (50x30x40) Podłoże: zwirek 1-4mm i pod to substrat (ADA Amazonia Normal 1l) Oświetlenie LED 2060lm, 8h (z tym, że po 1h na świt oraz 1h zmierzch) Rośliny: V.asiatica, Micro...

    Wyświetlenia: 2633 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Identyfikacja glonów

    Czy można poznać co to za glon czy bakteria. No3 - 0 No2- 0 Gh- 6 Kh-5 Ph-7.5 Jest to badanie z testu paskowego Nie znam CO2 i fosforanów Jest to oczko wodne ~ 1500 l Pompa chodz na najmniejszych obro...

    Wyświetlenia: 3083 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Identyfikacja glonów

    Witam . Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji glonów oraz metodzie zwalczania . Bardzo dziękuje

    Wyświetlenia: 2153 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Plaga glonów przy dobrych parametrach wody?

    Czy możecie mi wytłumaczyć dlaczego mój zbiornik atakują różnego rodzaju glony (zielenice, nitki, krasnorosty, compsopogon) skoro światło jest umiarkowane a NH4, NO2 i NO3 bliskie zera? Z tego co czy...

    Wyświetlenia: 7433 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Problem z nawracjącą plagą glonów

    Czołem! Mam ogromny problem z glonami typu Rhizoclonium - nitkowate słabe, wata i Rhodophyta - krasnorosty w moim drugim zbiorniku. Akwa 120 ltr wystartowane 7 tyg temu, na ceramice matrix 50/50 nowa...

    Wyświetlenia: 10436 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Inwazja glonów nitkowych

    Witam wszystkich, Borykam się z silnym atakiem glonów, którego nie mogę w żaden sposób opanować dlatego proszę bardziej doświadczonych akwarystów o pomoc w identyfikacji moich błędów i poinstruowanie ...

    Wyświetlenia: 2692 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 663 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.