Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Ratunku NITKI poradźcie coś.Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat

28 wrz 2006, 19:18 Ratunku NITKI poradźcie coś.  (#1)  

Sory za taki wstęp ale no krew mnie zalewa gdy patrzę na mój baniak.Przeszedłem już chyba wszystkie plagi jakie mogą spotkać początkującego akwarystę: okrzemki zielenice, zmętnienie wody,aż w końcu doczekałem......nitek.Początek ataku zaczął się po wprowadzeniu RO z chęci zmniejszenia twardości wody (w kranie TWO 17 TWW 14).Akwarium raczej gęsto obsadzone roślinnością,Parametry wody w akwa:

Woda po RO uzdatniana Planta Gainer Hydro Mineral 1,5 dawki do TWW 5*N(zoolek)
NO3 - 20mg/l test JBL ,dotychczas mierzone zoolekiem 5mg/l w tym samym czasie :-)
PO4 wacha się od 0,5 do 1 mg/l (Hagen)
Fe 0,1 mg/l (Hagen) staram się utrzymywać ok.0,3mg/l tylko z symfoniiz dodatkiem Fe
Ph 6,8 - CO2 + Lajon 120
K2SO4 dawka codzienna 1ppm

Makro osobno z KNO3,KH2PO4,K2SO4 do w/w wartości
Mikro to S.Z. z dodatkiem chelatu Fe 5 ml dziennie wg przepisu 30gr/0,5l +Fe
Oświetlenie 0,5W/l 2x30 W TLD 865 Lumilux , 30 W Floraglo ,30W Aqua

Nitki podskoczyły po zmianie zużytych świetlówek na TLD.Od jakiegoś czasu utrzymuje się lekkie zazielenienie dna .Azotany spadły po podmianie 50% wody do 10mg/l ale po kilku dniach wróciły do 20 i nie spadają pomimo ,że wstrzymałem dozowanie.Błagam Was doradźcie coś .Pozdrawiam.ZoooloooK
 

ZoooloooK napisał(a):Błagam Was doradźcie coś .Pozdrawiam.


Nie zmieniałbym na razie nic w nawożeniu - skoncentrowałbym się natomiast na prawidłowym "ustawieniu" akwa.
1. Filtracja - nie sprawdzają się w holenderskim wkłady dedykowane do malawi, czyli duża ceramika, porowate gąbki z szybkim przepływem. Wkłady powinny być gęste, woda powinna "przeciskać się" przez wkłady. Dobrym rozwiązaniem jest drobna (0,5-0,7 cm ) lawa wulkaniczna. Z droższych "firmowych" rozwiązań - np Eheim Ehfi Lav czy też Eheim Ehfi Substrat.
2. Wymiana gazowa - przydatną rzeczą w akwarium jest skimer - jeśli masz błonę powierzchniową to zakup skimera jest pomocny. Spotkałem się z sytuacjami w których zastosowanie skimera spowodowało cofnięcie się sinic. Również inne glony znacząco cofają się po poprawieniu wymiany gazowej. Jeśli masz zamontowaną deszczownię to powinieneś na noc wyciągać ją ponad lustro wody.
3. Gospodarka gazowa - nie jest dobrym rozwiązaniem podawanie CO2 non stop. Stosowaniu CO2 w ciągu dnia przy jednoczesnym intensywnym napowietrzaniu na noc znacząco poprawia kondycję roślin i zmniejsza również ilość glonów. Rozwiązanie takie stosuje pan Amano a na naszym podwórku między innymi Bartek Lipczyński.
Jeśli zmiany w tym kierunku nie poprawią sytuacji to porozmawiamy o nawożeniu.
Ostatnio edytowano 02 paź 2006, 16:36 przez diki, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika

diki
Aktywny użytkownik
 
Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

30 wrz 2006, 10:23   (#3)  

Witaj.Całkowicie zgadzam się z sposobami kolegi.Ja z mojej strony dodał bym tylko żebyś dołożył do swojego zbiornika krewetki amano/caridina japonica/są to żyjątka które bardzo lubia glony nitkawate.Do filtra można dodac keramzyt jak u mnie bardzo dobrze się sprawdza.Poprostu stosuję go bo jest dużo tańszy od markowych.Marek Franke
 

01 paź 2006, 19:21   (#4)  

Piszesz, że przeszedłeś już wszystkie plagi jak na początkującego akwarystę, ale z nawozami sobie poczynasz jak profesjonalista. Czy nim jesteś ? Na to pytanie musisz sobie odpwiedzieć sam. Stosowanie takiego zestawu w/g mnie wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. I nie zgodzę się tu z kolegą Dikim, który uważa, że w nawozach nic nie należy zmieniać. Chcę Ciebie uspokoić to nie zmiana wody na RO i stosowanie Hydro Mineralu oraz wymiana świetlówek na nowe jest powodem Twoich niepowodzeń ale raczej / moim zdaniem / właśnie nieumiejętne stosowanie nawozów. Czy przy 0,5 w/l taka ilość nawozów jest konieczna ? Raczej pozostań przy Macro plus Micro / Aqua-artu / i to przy zalecanych dawkach. Jak nabierzesz doświadczenia to możesz coś tam pokombinować ale zaczynaj z rozwagą. Produkcja na własny użytek nawozów jest również droga a kłopoty mogą być spore. Jeżeli chodzi o wkłady w filtrach to tutaj zgodzę się z Dikim tak należy postępować. Co do napowietrzania zbiorników w nocy mam inne zdanie. Jeżeli znani akwaryści taką metodę stosują to myślę, że jest to temat wart przedyskutowania. Nie musisz walczyć z glonami sam, skorzystaj z rady kolegi i niech krewetki Tobie w tym pomogą.

PozdrawiamSaxe
Poznaje temat
 
Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

02 paź 2006, 21:12   (#5)  

Saxe napisał:
Czy przy 0,5 w/l taka ilość nawozów jest konieczna

jeśli chodzi o KNO3 powodem tak wysokiego poziomu jest niedokładność testu zooleka, a dokładniej ilości których nawozów twoim zdaniem są przesadzone?
Dzięki za wypowiedzi i pozdrawiamZoooloooK
 

04 paź 2006, 14:07   (#6)  

Sprzedaję krewetki i rośliny, dlatego mam kontakty z innymi akwarystami. Pytają mnie często co zrobić aby pozbyć się glonów ze swojego zbiornika. Gdy ich pytam jakich nawozów używają to odpowiedź zawsze jest ta sama, skład podobny do Twojego. Ilość światła jest na podobnym poziomie 0,5 W/l, ale dawki maksymalne. Do tego oczywiście dochodzą testy Zooleka, jaka jest ich wiarygodność już wiesz sam. Jestem akwarystą trochę starszego pokolenia i pamiętam jak w latach 70-tych ktoś w czasopiśmie " Akwarium " napisał , że cyt. " holenderskie akwarium ma na imię światło " i ja tego się trzymam, jak się pojawiają glony to nie zmniejszam ilości światła tylko ilość podawanych nawozów. Ja w swoich zbiornikach utrzymuję NO3 na poziomie 5-10 mg/l / test JBL / PO4 podobnie jak Ty ale micro / Intermagu / tylko do podmian / 7 ml/ 100 l wody/. Nie podaję Fe osobno. W zbiornikach z krewetkami dawki są o połowę mniejsze a rośliny i tak rosną.

PozdrawiamSaxe
Poznaje temat
 
Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

14 paź 2006, 23:17   (#7)  

Saxe napisał(a):Chcę Ciebie uspokoić to nie zmiana wody na RO i stosowanie Hydro Mineralu oraz wymiana świetlówek na nowe jest powodem Twoich niepowodzeń ale raczej / moim zdaniem / właśnie nieumiejętne stosowanie nawozów. Czy przy 0,5 w/l taka ilość nawozów jest konieczna ? Raczej pozostań przy Macro plus Micro / Aqua-artu / i to przy zalecanych dawkach.
A konkretnie co masz na myśli pisząc o nieumiejętnym stosoweniu nawozów? Zdecydowanie bardziej polecam stosowanie KNO3 i KH2PO4 oddzielnie niż PG Macro.
Produkcja na własny użytek nawozów jest również droga a kłopoty mogą być spore.
Moim zdaniem wprost przeciwnie.
Krzysiek

Avatar użytkownika

j24
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

18 paź 2006, 14:10   (#8)  

j24 napisał(a):
Saxe napisał(a):Produkcja na własny użytek nawozów jest również droga a kłopoty mogą być spore.
Moim zdaniem wprost przeciwnie.

Co do kłopotów, to nie będę polemizował, bo jest z tym różnie :? Pamiętajmy jednak, że zakup firmowych nawozów też nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy.

Natomiast co do kosztów, to nie ma porównania. Czy 15 PLN w ciągu roku to dużo? Zakupione chelaty wystarczyłyby na dłużej, ale lepiej kupić nowe, ze względu na termin przydatności. Nie wiem ile musiałbym wydać rocznie przy zbiorniku 375 l., ale myślę że duuużo więcej :wink:

Avatar użytkownika

GP
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 988
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

23 paź 2006, 17:50   (#9)  

Witam. Zastosowałem się do Waszych zaleceń odnośnie filtracji,skimmera i nawożenia.Stan makro utrzymuję na poziomach
N 5-10 ppm
P 0,5-1 ppm
K około 15 ppm
Fe 0,2 0-0,3 ppm
Rośliny zjadają dobowo ok.2 ppm N , 0,125 P
Ilość Symfonii zmniejszyłem z 5 ml/dobę do 2,5 ml na dobę nie podająć wcześniej mikro przez tydzień.Zauwarzyłem spowolnienie wzrostu nitek oraz początki chlorozy u niektórych szybkorosnących roślin .przy dawkach 2,5 ml /kazde 50l wody tygodniowo ponownie obserwuję rozwój nitek.Czy możliwe jest ,że po tak znacznej redukcji dawki mikro ciągle mam jego nadmiar.Bardzo proszę o sugestię i wsparcie , bo kończą mi się pomysły.Pozdrawiam.ZoooloooK
 

01 lis 2006, 13:30   (#10)  

Szkoda, że koledzy j24 i GP skupili się na mojej wypowiedzi. Niewątpliwie posiadają dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną i to od nich pomocy oczekuje Zoooloook. Dlaczego zainteresował mnie ten post ? Odpowiedź jest prosta, mam wielkością podobne akwarium, stosowałem lub stosuję podobne świetlówki, stosuję RO, podobny filtr ale nigdy nie miałem do czynienia z taką ilością glonowych plag, o których wspomina kolega. Oczywiście miałem glony, bo kto ich nie ma ale były to chwilowe kłopoty najczęściej spowodowane nieumiejętnym stosowaniem nawozów, w szczególności micro i nieuzasadnionym stosowaniem Fe bez wyraźnej potrzeby tylko dlatego, że wszyscy go stosują. Najgorsze w mojej małej karierze akwarystycznej było zachłyśnięcie się ogromem wiedzy, którą znalazłem w internecie. Gorączka tworzena nawozów na własną rękę nie tylko dopadła mnie ale zapewne innych akwarystów. Ilu z nas wygrało z glonami, pewnie tylko najbardziej doświadczeni i rozsądni. Ja koledze tego rozsądku życzę i jeżeli potrzebujesz moich rad to proszę daj mi znać na PW :D .

Powodzenia


Sprostowanie : produkcja nawozów własnych jest oczywiście opłacalna, pod warunkiem, że przynosi zamierzone efekty.Saxe
Poznaje temat
 
Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska
Powiązane tematy
 • Compsopogon i zielone nitki - zmniejszać czy zwiększać NO3 ?

  Witam. Posiadam 2,5 miesięczne akwarium 112l na podłożu aktywnym Platinum Soil, z wodą 100% RO. Parametry wody to : NO3 =10 PO4=0,5 K=20 Ca=25 Mg=9 pH=Ok.6 GH=7 KH=0,5 CO2 z wyłączaniem na noc, św...

  Wyświetlenia: 2192 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

 • Zielone nitki w akwarium

  Cześć, mam problem z nitkami w akwarium. Prowadzę walkę już od dłuższego czasu i idzie ku lepszemu z większości roślin pousuwałem nitki mechanicznie pod kranem i na nich nitek nie ma. Gorzej jest z tr...

  Wyświetlenia: 1072 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Zielanice,Nitki,Krasnorosty

  Witam,myslalem,ze tu nie trafie,ze sobie dam rade ale potrzebuje pomocy. Tak jak w temacie dopadlo mnie to cholerstwo jakis czas temu, z tym,ze krasnorost od dwoch tygodni, wczesniej nie mialem z nim...

  Wyświetlenia: 11069 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Glony nitki

  Już od długiego czasu nie mogę sobie poradzić z tworzącymi się dlugimi nitkowatymi glonami. Tworzą się szczególnie na mchach. Mam ryby i krewetki zwalczające glony plus zwalczam je mechanicznie. Z inn...

  Wyświetlenia: 1723 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Coś skutecznego na glony

  Witam Coś skutecznego na glony zielone prócz ślimaków Helmet . Mam ślimaki Helena

  Wyświetlenia: 1738 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.