Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Problem z glonami



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



06 lut 2006, 02:08 Problem z glonami  (#1)  

Witam wszykich,
jak napisalem w temacie problem dotyczy glonow w moim akwarium, wiem ze bylo juz o tym sporo na forum, ale jak czytalem wszykie posty to doszedlem do wniosku, ze kazdy ma swoje zdanie, a ja nadal nie wiem co robic.
akwarium 820L pH 6.8, GH 12, KH 5, NO3 0, PO4 0, oswietlenie 450W HQI, obsada 75neonow, 40 otocinclusow, 100 krewetek, 4 kosiary, 25 razbor.
Do tej pory nawoze TMG i CO2
Najwiecej jest zielnic nitkowanych, sporo na zwirze- zarosly cala glossostigme, ale najgorsze sa takie biale nitkowane- tworzace "pajeczyny" na roslinach. NO3 i PO4 jest nienamierzalne prawdopobnie ze wzgledu na filtry pulsacyjne. Zadnego macro nie daje ale sie zastanwiam, glonow jest bardzo duzo a czytalem z jak dam fosfor to bedzie jeszcze wiecej, rosliny rosna ale glony tez, robie podmiany regularnie. Co robic? :( :?: :?:

lukas_gr
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 10 lis 2005, 18:45

06 lut 2006, 17:07   (#2)  

TMG nie zawiera azotu i fosforu. Co zresztą pokazują testy. Możesz spróbować PG Macro lub pobawić się solami - KNO3 i KH2PO4. Możesz utrzymywać NO3 na poziomie 5-10 mg/l a PO4 podawać w takich dawkach aby było zjadane na bieżąco. Obecnie masz prawdopodobnie nadmiar mikroelementów, których rośliny nie są w stanie zużyć z powodu braków w makro.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

06 lut 2006, 20:25   (#3)  

zakupilem juz PG Macro, ale z tego co czytalem na forum zawiera on NH4+ czyli na poczatku NO3 nie wzrosnie?? Czyli te glony pojawiaja sie z nadmiaru micro? Rosliny rosna, ale dosc wolno, glonow jest sporo, hygrophilia zaczela wypuszczac jasno brazow liscie. Jak sie pozbyc tych bialych glonow?? Znikna same jak zaczne podawac macro? Wogole w jaki sposob rosna te glony skoro nie mam w wodzie ani NO3 ani PO4??!!
-----------------------
Byl bym bardzo wdzieczny za odpowiedz... PG Macro spowodowalo jeszcze wiekszy prszyrost glonow glatego je odstwilem- NH4 chyba nie bylo najlepszym rowiazaniem. Zamiast tego zaczalem dodawac KNO3- spowodowalo to ze wszystkie biale glony staly sie taraz prawie czarne :? Co to moze oznaczac?? Czy zaczac dodawac tez K2PO4?? Prosze o pomoc!!

lukas_gr
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 10 lis 2005, 18:45

10 lut 2006, 18:11   (#4)  

Po pierwsze - nie pisz 2 postów pod rząd.

lukas_gr napisał(a):zakupilem juz PG Macro, ale z tego co czytalem na forum zawiera on NH4+ czyli na poczatku NO3 nie wzrosnie??

Po drugie - nie powtarzaj niesprawdzonych plotek. Jest naprawdę dużo substancji w których można podawać azot i to że nie występuje on w PG macro w postaci NO3 wcale nie musi oznaczać że jest to NH4. Zresztą jak pisał ostatnio Bartek Lipczyński: podanie każdego makro w niestabilnym akwarium musi prowadzić do glonów.

Po trzecie i najważniejsze - tylko złe rzeczy dzieją się w akwarium szybko. Nie możesz oczekiwać że po podaniu nawozu na drugi dzień czy też za 3 dni wszystko będzie ok. Nie traktuj walki z glonami jako celu. Celem jest stabilizacja akwarium. A dążąc do stabilizacji nie patrz czy rosną glony, patrz czy rosną rośliny. To powinno być dla ciebie wyznacznikiem tego czy warunki jakie wprowadzasz są dobre. Jeśli rośliny zaczną rosnąć to wcześniej czy później glony ustąpią albo będą występować w ilościach minimalnych.
Nie stosowałem filtrów pulsacyjnych - czy działają one jak denitrator?
Jaką wodę stosujesz do podmian? Czy TMG jest oryginalne czy podrabiane?

Wogole w jaki sposob rosna te glony skoro nie mam w wodzie ani NO3 ani PO4??!!

Glony potrafią (w bardzo dużym skrócie) korzystać z niemineralnych (organicznych) form azotu na które testy nie reagują i z których rośliny nie potrafią skorzystać.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

11 lut 2006, 10:45   (#5)  

Filtry pulascyjne w duzo szybszy sposob rozkladaja zwiazki azotowe, jesli chodzi o wode to stosuje kranowe (przmierzam sie do zakupu filtra RO). TMG jest oryginalne. Co pownieniem wiec robic w najblizszym czasie a czego unikac? Jak czesto podmiany? Czy to ze stosuje wode kranowa ma zanczenie odnosnie roslin i glonow?

lukas_gr
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 10 lis 2005, 18:45

12 lut 2006, 17:12   (#6)  

diki napisał(a): Glony potrafią (w bardzo dużym skrócie) korzystać z niemineralnych (organicznych) form azotu na które testy nie reagują i z których rośliny nie potrafią skorzystać.


Z całym szacunkiem, ale której to organicznej formy azotu nie potrafia przyswoić rośliny? Wymień wszystkie znane Ci organiczne (poza amonową NH4) formy azotu. Ponadto nie ma problemu z oznaczeniem ilosci jonu amonowego.

voolkan


13 lut 2006, 17:16   (#7)  

voolkan napisał(a):Z całym szacunkiem, ale której to organicznej formy azotu nie potrafia przyswoić rośliny?

Białek, aminokwasów, organiki opisywanej jako DOC. Jak sądzisz - dlaczego glony potrafią rosnąć przy zerowych poziomach NO3, a rosliny marnieją w oczach?

voolkan napisał(a): Ponadto nie ma problemu z oznaczeniem ilosci jonu amonowego.

A skąd wiesz czy test nie reaguje na np. (NH2)2CO??
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

13 lut 2006, 17:20   (#8)  

diki napisał(a):
voolkan napisał(a):Z całym szacunkiem, ale której to organicznej formy azotu nie potrafia przyswoić rośliny?

Białek, aminokwasów, organiki opisywanej jako DOC. Jak sądzisz - dlaczego glony potrafią rosnąć przy zerowych poziomach NO3, a rosliny marnieją w oczach?

I jeszcze sinice wykozystują właśnie wolny azot cząsteczkowy (N2), akurat nie organiczny, rozpuszczony w wodzie, rośliny tego nie potrafią.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

13 lut 2006, 18:05   (#9)  

moglby ktos odpowiedziec na te kilka pytan?

lukas_gr
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 10 lis 2005, 18:45

13 lut 2006, 18:29   (#10)  

Enzymy rozładajace białka i aminokwasy posiadają tylko bakterie np tak cenne dla nas nitrosomonas i grzyby.(w tym celu wyspecjalowane gatunki glonów wchodzą z nimi w symbiozę (patrz plechowce np. Odnożyca - symbioza glonu z grzybem lub porosty np. chrobotek kubkowaty (Cladonia pyxidata) ale tych w wodzie się raczej nie spotyka . Glony samodzielnie nie maja takich zdolności. Dla glonów z organicznych dostępna jest tylko forma amonowa (NH4) azotu no i oczywiście nieorganiczne azotany i azotyny (NO2,NO3) za którymi te ostatnie raczej nie przepadają ze wzgledu na duże nakłady enegetyczne niezbedne w celu ich redukcji. Poza tym azot "wmontowany" w strukture białek i łańcucha DNA nie jest samodzielną formą azotu, ale i tę mozna łatwo wykryć i oznaczyć powie Ci o tym każdy student biologii i rolnitwa który zaliczał biochemie i fizjologię roślin. Ogólnie zgadzam się z Tobą, ale jak już piszesz to pisz wyczepująco, bo niepotrzebnie wprowadzasz niedomówienia i dezinfomację. Ponadto jak już w akwarium najdziemy plechowce to będą one skłonne atakować ryby jako najbogatrze źródła białek i wywołują groźne choroby u ryb

voolkan


14 lut 2006, 12:03   (#11)  

voolkan napisał(a):Ogólnie zgadzam się z Tobą, ale jak już piszesz to pisz wyczepująco, bo niepotrzebnie wprowadzasz niedomówienia i dezinfomację.


Piszę w skrócie ponieważ temat był już omawiany na forum. Jak kogoś interesuje to sobie poszuka. :wink: Od siebie dodam jedynie, że glony nie występują w monokulturach. To co opisujemy np. jako zielenice Oedogonium sp. to wiele różnych gatunków wymieszanych dodatkowo z pierwotniakami i koloniami bakterii.

voolkan napisał(a): Poza tym azot "wmontowany" w strukture białek i łańcucha DNA nie jest samodzielną formą azotu, ale i tę mozna łatwo wykryć i oznaczyć powie Ci o tym każdy student biologii i rolnitwa który zaliczał biochemie i fizjologię roślin.


Na pewno można wykryć i oznaczyć - ale nie testami akwarystycznymi :!:

BTW - z radością witam na forum biologa :) i proszę o częstsze dzielenie się swoją wiedzą z forumowiczami.

lukas_gr napisał(a):Filtry pulascyjne w duzo szybszy sposob rozkladaja zwiazki azotowe, jesli chodzi o wode to stosuje kranowe (przmierzam sie do zakupu filtra RO). TMG jest oryginalne. Co pownieniem wiec robic w najblizszym czasie a czego unikac? Jak czesto podmiany? Czy to ze stosuje wode kranowa ma zanczenie odnosnie roslin i glonow?

Już doczytałem o filtrach pulsacyjnych :wink: nie wydaje mi się aby mogły one działać jak denitrator, a przynajmniej nie spotkałem się z taka informacją. Bardziej działają jak złoże zraszane.
1. Podmiany - jak najczęstsze. Jak już napisano na forum: nie ma czegoś takiego jak zbyt duża ilość pomienionej wody. Przy podmianach zadbaj o dokładne odmulanie dna. Pozwoli to na pozbycie się grup chelatujących stosowanych w nawozach i innych odpadów (organika!!).
2. Nawożenie - sam w takiej sytuacji postarałbym się o zwiększenie poziomu NO3 powyżej 10 mg/l (KNO3) i podawał PO4 w takich dawkach aby znikało w ciągu dnia (lub nocy - jeśli podajesz nawozy na wieczór). Jednocześnie obniżyłbym o połowę ilość podawanego mikro aż do momentu w którym zaobserwowałbym regularny spadek poziomu NO3. Wymaga to oczywiście dokładnego monitorowania ilości podawanych nawozów i ich stanu w zbiorniku. Ale pozwoli Ci na dopasowanie indywidualnych dawek nawozu.
3. Kranówka i rośliny / glony. Wszystko zależy od tego jakie masz parametry kranówki. Możesz mieć wysoki poziom fosforu i niski azotu. Taka woda na pewno będzie powodowała problemy. Postaraj sie dotrzeć do informacji z wodociągów. Popytaj wśród znajomych akwarystów - może ktoś ma jakieś znajomości w wodociągach :wink:
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1043 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

    Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

    Wyświetlenia: 1956 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4362 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 80083 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5319 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

    Wyświetlenia: 1486 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Problem z glonami ?

    Witam potrzebuje pomocy... Niestety ostatnio w moim akwarium roślinki zaczęły podupadać na zdrowiu a ich łodygi i liście atakuje czarne... No właśnie co to ?

    Wyświetlenia: 664 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam, od 2 miesięcy walczę z glonami, staram trzymać się je w ryzach, ale powoli przegrywam. Z początku było to pylenie na szybie, trochę zielenic na liściach. Teraz wygląda to tak, że w ciągu tygod...

    Wyświetlenia: 4224 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Jakub90210, piksel123 i 414 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.