Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Nawożenie i zakwit - zależnościIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
Dane zbiornika:
- pojemność: 140 l (80x35x50)
- obsada: 15 szt. neonów, 1 dorosla kosiarki, 1 kirysek spizowy, 1 duzy zbrojnik niebieski
- flora: zbiornik mocno obsadzony roslinnością (Cabomba caroliniana, Echinodorus tenellus, Ludwigia repens, Anubias barteri var. nana, Cladophora aegagropila)
- nawożenie: CO2
- temp 26 C
- światlo 4x24 W Philips TL5 865 (T5-tki), 0.7 W/l
- filtracja: AquaClear 50 (nowy typ), wklady: gabka, gabka (2-ga), biozloże
- podmiany: co tydzien 15%, 100% RO

Meritum sprawy:
Dyskusja nt. wzrostu NO3 (i prawdopodobnie P) przy braku nawożenia mikroelementami w akwariach holenderskich.

Witam
Od około poł roku walcze z regularnym zakwitem wody - tzn. po każdej wygranej batali w ciągu zaledwie kilku dni zakwit powraca. Walcząc z nim stosowalem technikę zaciemnienia akwarium. Poźniej przestalem nawozić makro, ponieważ zauwazylem wzrost NO3 do poziomu - nawet 20-30 ppm. A jak wszyscy wiemy NO3 na zakwity dziala jak przyslowiowa: plachta na byka. W okresie zaciemnien starałem się wyjalowić wodę podmieniając ją na 100%-ową wodę z filtra RO. Z mieszania wody RO z kranówą zrezygnowalem z racji obecności w tej drugiej NO3 w ilości 10ppm. Teoretycznie okazuje się, że dwie przyczyny wzrostu azotu zostaly wyeliminowane: I - nawożenie NPK, II - kranówka. Jednakze z niewiadomo jakich powodow azot rośnie dalej. Okolo 1,5 tygodnia temu postanowilem zrobic restart zbiornika, zalewając go calkowicie wodą z RO uzdatnioną Hydro Mineral'em firmy Aqua art. Jak wiadomo podawanie HM jest zalecane, poniewaz woda musi posiadac chociażby znikome ilości makroelementów jak: Magnez, Sod, Potas, Siarke i Węglany. Dzien po restarcie zrobilem pomiar NO3 (test Sery), ktory (na szczęście) zgodnie z logiką wykazal 0ppm - czyli woda byla calkowicie pozbawiona N i P. Niestety stan taki trwał okolo tydzień... Otoż zaledwie kilka dni temu zauwazylem ponowne delikatne zamglenie (początki zakwitu), i wzrost NO3 (5 ppm) bynajmniej nie są to skutki restartu w postaci mnożacych się pierwotniaków, ponieważ akwarium zostalo zaszczepione odpowiendimi bakteriami (tzn zostal przeniesiony wklad ceramiczny ze starego akwa). To są ewidentnie poczatki mnożenia się "jednokomorkowców". W zwiazku z zaistanialą sytuacją postanowilem wylaczyc oświetlenie i zaczać porzadnie natleniać - nie wylaczajac przy tym CO2. Teraz sie zastanawiam i wyciągam wnioski :).
Wg mnie jedyna racjonalną przyczyna takiej produkcji azotu są ryby - z tym, ze to jest przyczyna nielogiczna... Dlaczego? Coż nie wiem jakim cudem 15 "sztukowe" stado neonków, 1 duzy (10 cm) zbrojnik niebieski, 1 dorosla kosiarka i 1 maly kirysek spizowy moga naprodukowac takich ilosci NO3 w 140 litrach wody, (i o zgrozo) w przeciągu tygodnia - zwlaszcza w momencie gdy nie są przekarmiane (karmienie raz dziennie - wieczorem, pokarmem suchym, w ograniczonych ilosciach). Dodatkowo do stanu takiego teoretycznie nie powinna dopuścic gesta obsada roślinna, która z kolei powinna, jak to w naturze bywa - absorbowac NO3. Osobiście przyczyny owej kumulacji azotu szukam w nawozeniu, a raczej jego braku. W ciągu ost 24 godzin stwierdzilem, iż brak mikroelementów (nimi rowniez nie nawoże od restartu) może powodowac brak absorpcji makroelementów. W praktyce oznacza to, ze w akwarium holenderskim nawet z stadem małych rybek przy braku nawożenia mikroelementami mozna doczekać się wysokiego poziomu NO3 i w ostatecznosci zakwitu. Czy mam rację - nie wiem. Dlatego chciałbym "wzniecić" dyskusję na ten temat. Zapraszam :).
MaxRipper
Zainteresowany tematem
 
Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

16 lut 2006, 11:04   (#2)  

Hmm minelo kilka dni i żadnego zainteresowania...
MaxRipper
Zainteresowany tematem
 
Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

16 lut 2006, 11:57   (#3)  

Obrazek

Avatar użytkownika

Bartek
Znający temat
 
Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

16 lut 2006, 21:49   (#4)  

Małe pytanko, nie masz czasem podgrzewanego podłoża ? kable ?
Mialem problem z zakwitami przez długi czas...podmiany, a nawet LAMPA UV przestała sobie radzić...a założyłem 2 razy mocniejszą niż podczas zakwitu który wystąpił w poprzedniej aranżacji, bez kabli...lampa poradziła sobie z zakwitem w 2 dni...tym razem 2 razy mocniejsza lampa szła 3 dni....i po 3 dniach bardzo lekka poprawa...

Wyłączyłem kable podgrzewające podłoże i CUD...zakwit zniknał w 1 dzień!
Być może założyłem zbyt mocne kable na moje akwa...

Avatar użytkownika

MarcosB
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 28 kwi 2005, 16:37
Miasto: Małopolska

17 lut 2006, 00:51   (#5)  

MarcosB napisał(a):Małe pytanko, nie masz czasem podgrzewanego podłoża ? kable ?


Akurat kabli nie mam. IMHO wg mnie w świezo zalozonym akwarium (+ zaszczepione bakterie) przyczyna zakwitu moze być brak nawozenia mikro. Szczegolnie ze mam bardzo mocne świetlenie. Makro podawac nie musze bo rosliny z wyjalowionej wody (RO) go nie pobierają. Teraz podaje mikro codziennie, swiecę 4 godzinki, napowietrzam - wg przypuszczeń za 2-3 tygodnie bede widzial rezultaty...

W ciagu ost. 8 miesięcy pożarlem juz cale fora i ksiazki w poszukiwaniu informacji nt obiegu azotu. Wiem już chyba wszystko - mimo tego przezyłem juz ok 8 zakwitów. IMHO "śmiertelna triada" w 100% wywolujaca zakwity to nic innego jak: ryby+brak mikro+silne oświetlenie. Na forum szukam potwierdzenia moich spostrzeżeń.
MaxRipper
Zainteresowany tematem
 
Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

17 lut 2006, 11:11   (#6)  

Odpowiedz na twoje problemy z zakwitem jest następująca:
Musisz doprowadzić do sytuacji, w której rośliny będą miały ideralne warunki do wzrostu a wówczas glony(zakwity)przestaną cię nękać. Aby rośliny rosły super musisz zapewnić im na pierwszym miejscu światło, CO2 ,wszystkie makroskładniki ( N,P,K,Mg,Ca,S) oraz mikroelementy.
Moja rada jest taka: wyłącz te głupie napowietrzanie a dawaj CO2 , tak by było go 20-30 mg/l . Następnie dodawaj powoli makroelementy (bez azotu) oraz mikroelementy i mierz azot - powimien zacząć spadać. Jak rośliny zaczną dobrze rosnąć powoli zwiększaj dawki.Podmieniaj wodę.Markoss
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył: 30 cze 2005, 13:45
Miasto: Parczew

17 lut 2006, 12:20   (#7)  

Markoss napisał(a):Odpowiedz na twoje problemy z zakwitem jest następująca:
Musisz doprowadzić do sytuacji, w której rośliny będą miały ideralne warunki do wzrostu a wówczas glony(zakwity)przestaną cię nękać. Aby rośliny rosły super musisz zapewnić im na pierwszym miejscu światło, CO2 ,wszystkie makroskładniki ( N,P,K,Mg,Ca,S) oraz mikroelementy.
Moja rada jest taka: wyłącz te głupie napowietrzanie a dawaj CO2 , tak by było go 20-30 mg/l . Następnie dodawaj powoli makroelementy (bez azotu) oraz mikroelementy i mierz azot - powimien zacząć spadać. Jak rośliny zaczną dobrze rosnąć powoli zwiększaj dawki.Podmieniaj wodę.


Dziękuję za porady. Stan jaki utrzymuję w akwarium od ok tygodnia to:
- napowietrzam (brzęczyk)
- nawożę CO2 (bez przerwy)
- podaję mikro i makro (ale bez NPK)
- wodę podmieniam raz w tygodniu (15%)
- oświetlam 4 godziny dziennie

Heh zauwazylem, ze odradzasz mi napowietrzanie (zapewne ze wzgledu na ruch wody jakie powoduje i przez to straty CO2). Napowietrzam jednak zgodnie z logiczna radą zamieszczoną w dośc dobrym artykule: "Natomiast ich (zielenic) masowy rozwój powoduje obniżenie zawartości tlenu w wodzie oraz niedoświetlenie roślin w akwarium". Dziś zmierzę stężenie CO2 i moze troche odkręce butlę :). Najbardziej "cykam się" z podaniem K i P. Nie mam testu na fosfor i nie wiem ile go tam jest (a od restartu wogole nie podawalem NPK). Co ciekawe czynnosci które wykonuję zakwit zatrzymały - tzn. juz od kilku dni widzę ścianę za akwarium, czyli sie nie pogarsza. Teraz glownym celem jest zbicie NO3 nalepiej do poziomu 0ppm - a po ustąpieniu zakwitu podanie N tak aby osiagnać poziom 3 ppm. Jak myślicie?
MaxRipper
Zainteresowany tematem
 
Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

17 lut 2006, 13:31   (#8)  

Z fosforem to może na razie się wstrzymaj ale potas daj obowiązkowo!!!
Zdecydowanie za mało wody podmieniasz. Przy pladze glonów należy stosować duże podmiany, nawet 50% co kilka dni. Swieć conajmniej 8 godzin. Jak będziesz oświetlał tylko 4h to nigdy rośliny nie zaczną rosnąć!!!Markoss
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył: 30 cze 2005, 13:45
Miasto: Parczew

26 lut 2006, 00:59   (#9)  

Witam
Czas na dalsze wieści z frontu: otoż 8 dni temu postanowilem podawac pelna gamę mikro i makro oprocz KNO3 i K2PO4. Faktycznie pomoglo ale polowicznie. Otoż od mniej wiecej tygodnia zakwit stoi w miejscu, nie rozwija sie anie nie wycofuje - sporo widać, jendakze to jeszce nie calkowite ustapienie. Co ciekawe gdy podmienialem wodę nie byla taka jak do tej pory soczyście zielona, tylko delikatnie brązowa. Chyba to oznaka obumarcia duzej czesci jednokomorkowców. Wody podmienilem trochę wiecej bo ok 24 l z 120 l (czyli 20%) / tydzień, skorygowalem przy tym dzienną dawke mikroelementów. Oczywiscie podmieniana woda to już nie czyste RO ale mieszanka: 16 l RO i 8 l kran. Wiem, ze kranowa ma ok 10 ppm NO3 czyli srednio, przy tym stosunku w podmianie dostarczam 3 ppm azotanów ( [10ppm + 0ppm + 0ppm]/3 ). Dlaczego robie taki zabieg? - coż gdy mierzylem NO3 ok 5 dni temu wynosilo 0 ppm i az do podmiany azotanow nie podawałem. Dlatego te 3ppm powinno zniwelowac zagrozenie podniesienia sie poziomu fosforanow w wyniku braku NO3 w wodzie, poźniej bede musial regularnie uzupełniać podajac delikatnie KNO3. Najgorsze jest to, ze nie wiem czy fosforanow w wodzie wodociągowej nie ma - nie mam testu...

Roślinki - musze powiedziec, ze mimo ograniczonego dstepu do światla rosną dobrze - babelkują i wyglądaja calkiem zdrowo. Alternanthera r. roseafolia wypuścila bardzo ładne listki, Cabomba odżyla, a Lilaeopsis brasiliensis po prostu zajal się ekspansją dna zbiornika :). Jesli chodzi o glony to poza tymi plywającymi w toni innych nie widać (gdzies tam sporadycznie kilka zielenic na szybcie sie pojawia).

Co planuję:
Narazie jeszcze tydzień zostanę przy tym nawożeniu, jesli zakwit nadal bedzie stal w miejscu w nastepnym tygodniu zwieksze odrobinę nawozenie mikroelementami (Primum non nocere), bede rownież nadal podawal KNO3 ale tylko gdy zauwaze zbyt dlugo utrzymującą sie granice 0 ppm (aby nie wyglodzić roślin). W ramach eksperymentu z nawozenia fosforanami rezygnuję wogole (przynajmniej do czasu ustapienia zakwitu), dawkowanie K2SO4 pozostawie bez zmian.
MaxRipper
Zainteresowany tematem
 
Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok
Powiązane tematy
 • Zielony zakwit czy pierwotniaki?

  Witam, jak w temacie, chciał bym tylko zweryfikować z czym walczę. Baniak to 80l wystartowana 5.02.2021, ustabilizowana i działająca. Przez chwilę była walka z nitkami na małym heniu ale szybko opano...

  Wyświetlenia: 4352 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Zielony zakwit - szybki sposób na usunięcie

  Szybki i prosty sposób na pozbycie się zielonego zakwitu ( biała woda), znalezione w sieci i przetestowane osobiście ( niestety też mnie dopadło ostatnio - lekko rozjechały mi się parametry wody), w c...

  Wyświetlenia: 1350 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Zielony zakwit nie daje za wygraną

  Od trzech tygodni walczę z zielonym zakwitem wody. Nie mam zielenic, nitek, krasnorostów. Mam tylko zieloną wodę. Akwarium 125 litrów, solidnie obsadzone roślinami (trawnik, żabienica, limnofila pach...

  Wyświetlenia: 2599 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Zakwit wody powracający co 1-2 tygodnie

  Witam. Co może być przyczyną ciągle powracającego zakwitu wody ? Pierwotnie akwarium 30l postawione było na aktywnym podłożu, wodzie kranowej. Miał być to trawnik z eleocharis. Później wymieniłem wodę...

  Wyświetlenia: 1970 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

 • Problemy glony/nawożenie/brak wzrostu roślin

  Cześć, od kilku dni biję się z samym sobą czy szukać pomocy na forum czy walczyć samotnie. Dzisiaj jestem na etapie: mam dość akwarystyki - wyrzucę akwarium na śmietnik. Do rzeczy: Mam zbiornik 375l...

  Wyświetlenia: 1457 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.