Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Massive atak.. czegośIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat

04 sty 2010, 23:01 Massive atak.. czegoś  (#1)  

Witam,
Jak widać na poniższych fotkach, sytuacja w akwarium jest dosyć nieciekawa.
Od zalania akwarium minęły jakieś 3 tyg, glony pojawiły się po dwóch. Z początku wybierałem ręcznie, [od razu przestałem nawozić PG Macro, Ferro +] jednak okazało się to bezkuteczne, tak samo jak 2dniowe zaciemnienie, ba glony przez ten czas chyba nawet urosły.. Proszę o identyfikację tego świnstwa i porady jak walczyć..
Dane zbiornika:
96l, 3x24W [Sylvania Grolux, Aquamedic Reef White, Aquamedic Reef Blue (wymienię Blue na Sylvanię aquastar)], podłoże Aquasubstrate 2, z początku nawoizłem Planta Gainerami, potem przestałem, NO3 niskie, ph 6,5 , gh 8, do fosforanów itp nie mam testów.
Butla CO2 jest już zamówiona, powinna dojść jutro lub pojutrze.
http://img163.imageshack.us/img163/1610/pict0001b.jpg
http://img705.imageshack.us/img705/9199/pict0003z.jpg
http://img709.imageshack.us/img709/1830/pict0002o.jpg
http://img705.imageshack.us/img705/9392/pict0004a.jpg
http://img37.imageshack.us/img37/4686/pict0005as.jpg
http://img13.imageshack.us/img13/9974/pict0006nf.jpg@zapomniało mi się o zdjęciach, już wstawiam.

Pozdrawiam.Narybek
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył: 17 lis 2009, 20:40

05 sty 2010, 10:29   (#2)  

Cześć,
w zasadzie Twój problem może mieć podobne odpowiedzi, jak wiele na tej stronie... Więc na początek na prawdę Poczytaj przez tydzień forum ile się da... A póki co:
1. Podaj proszę ile czasu Świecisz tym światłem, które małe nie jest i na początek trzeba by je było mocno ograniczać. W ogóle to nie wiem czy te świetlówki są odpowiednie dla roślin, bo to chyba widmo do akwarium morskiego jest...
2. Jaka filtracja i jak był wystartowany filtr.
3. przydały by się pomiary PO4 i NO2.
4. Przydało by się bardzo dużo szybko rosnących roślin.
CO2 jest niezbędne przy takim świetle, wiec niestety Mogłeś jeszcze chwilkę "wytrzymać" i poczekać na butlę z zakładaniem akwarium,a w tym czasie dojrzewać filtr.Co do nawozów to też się raczej niestety Pospieszyłeś, a zaciemnienie na tym etapie może nie bardzo pomóc.

Akwarium na razie dojrzewa i jeszcze długo będzie dojrzewać i generalizując:
w tym czasie nie nawozimy niczym oprócz potasu i CO2, robimy częste podmiany wody(30-50 % co 2-3 dni), bo podłoże może uwalniać dużo badziewia, którego nie przerobią rośliny tylko glony. Światło świecimy nie całe od razu i zaczynamy od np.: 5 godzin dziennie, zwiększając o godzinę co tydzień, do 10 godzin (może być z 1-2 godzinami przerwy w połowie tego okresu), z zachowaniem w sposobie świecenia "świtu" i "zmierzchu".
W tym okresie (czyli nawet do 2 miesięcy) często przez akwarium przetaczają się wszystkie możliwe glony, które "zabijamy" cierpliwością i wytrwałością (czyli podmianami, dobrą filtracją i usuwaniem mechanicznym). Można też dodatkowo podawać Easy Carbo. Glony w większości przypadków odchodzą same z czasem.
Pomiary wody na początku pomagają obserwować proces dojrzewania, opisany szczegółowo na forum, ale znów generalizując: na początku gdy podłoże uwalnia to czego nic nie pożera, a filtr nie dojrzał i nie zachodzi cykl azotowy, NO2 rośnie dość mocno. Później NO2 powinno spaść do 0, a NO3 ) wzrośnie i tu nadejdzie moment kiedy można uznać że akwarium i filtr dojrzały, a rośliny zaczęły pracować i można, a nawet trzeba rozpocząć nawożenie makro i mikro.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika

MarcinLenda
Stały bywalec
 
Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

05 sty 2010, 19:22   (#3)  

Cóż.. Widzę że czeka mnie trochę roboty. Co prawda ostatnio dosyć dokładnie przeszukiwałem forum. ale jedynie pod kątem trapiących mnie glonów. Naprawdę nie sądziłem, że wymagane jest aż tyle czasu i zabawy przy zakładaniu roślinniaka, że wystarczy dobre podłoże, nawozy i co2 a roślinki same zaczną wyrastać z wody.
Z roślinkami się faktycznie troche pośpieszyłem, ale co poradzić jak roślinki z holenderskiego przyszły o tydzien wcześniej niż miały przyjść.

Co do świetlówek, wiem że są to świetlówki do akwa rafowego, ale jak już mowiłem, rośliny doszły wcześniej niż myślałem i zwyczajnie nie było czego podpiać do statecznika. Dlatego kupiłem jedyne, jakie były dostępne na teraz, czyli takie. Niebieską świetlówkę wymienię na sylvanie aquastar, jak tylko bede zamawiał resztę roślinek, bo tu też się nie popisałem i zamówiłem o połowę za mało.. :P.

No i tak:
1. Światłem świecę jakoś 10-12h dziennie. Zrozumiałem radę i skróce świecenie.
2. Fluval 205, przy zakładaniu wlałem troche SafeStartu Tetry, potem gdy obejrzałem wyniki testów z wysokim no2, dodałem Bactozym w kapsułkach.
3. Oj będzie z tym cieżko, szczególnie gdy patrze ile kasy wydałem już teraz na akwarium. Min za jakiś tydzień..
4. Jakie dokładnie masz na myśli? Rotala, mały henio? Roślinek ofc dokupię, ale dopiero gdy zażegnam problem glonów, chyba że bez nich się po prostu teraz nie da..

W każdym razie dzięki za rady, pozdrawiam :)Narybek
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył: 17 lis 2009, 20:40

05 sty 2010, 19:48   (#4)  

Trochę szkoda, że nie zacząłeś zakładania akwarium od czytania, ale poradzisz sobie spokojnie z pomocą forum...

Nie zlikwidujesz glonów bez zapewnienia optymalnych warunków dla roślin. W przciwnym wypadku glony zlikwidujesz tylko na chwilę i to dość "inwazyjnymi" metodami, które nie pozostają obojętne dla akwarium (typu zaciemnienie czy jakaś chemia..). Gdy będzie dużo roślin, CO2, składniki odżywcze i światło plus wspomaganie preparatem Easy Carbo i usuwaniem ręcznym glonów, glony powoli ustąpią same.. Najpierw jednak musi dojrzeć akwarium i filtr, co zajmuje kilka tygodni. W tym czasie potrzebne ą podmiany, dużo roślin, zredukowane światło, nawożenie potasem i CO2. Glony będą się pojawiać i znikać, a te które już Masz musisz usuwać ręcznie przy podmianach ile się da i bez zbytniego wzruszania podłoża..
Szybkorosnące i niewymagające rośliny pomogą Ci w walce z glonami.. Kabomba, rogatek, limnophilia polysperma... Może znajdziesz na forum kogoś z Twojej miejscowości kto Ci odpali za darmo trochę roślin. Nie ma sensu kupować teraz roślin przydennych typu "heniek" bo przecież będziesz ograniczać światło, a one potrzebują go bardzo dużo. Jest sens w nie zainwestować jak się akwarium ustabilizuje.

Wysokie NO2 na początku jest raczej normalne i ma związek z dojrzewaniem akwarium i filtra.
Póki co uzbrój się w cierpliwość i Zabierz się za czytanie forum o dojrzewaniu akwarium, cyklu azotowym , glonach i nawożeniu.. Dużo dni przed Tobą... ;-)
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika

MarcinLenda
Stały bywalec
 
Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

15 sty 2010, 21:26   (#5)  

Wygląda na to, że wszystko zmierza ku lepszemu.
Od 3ch dni podaję co2 (były problemy z nabiciem butli, w gdyńskim suponie powiedzieli mi, że to przerobiona bulta od powietrza i nabijali ją przez 4 dni :P), potas (Aquaflorin Potassium Tropicala) też od 3ch.
Brązowa i zielona wata zmikły prawie kompletnie, z tym że po prostu zwyczajnie ustąpiły na rzecz jasnozielonych nitek, wszystko co 2 dni wybierma ręcznie z podłoża i roślin.
W weekend dosadzę więcej roślinek, na pewno dojdzie kotara z nurzańca ;)

Z tym że mam pytanie, cokolwiek niezwiązane z glonami, ale nie będe dlatego robił nowego tematu. Chodzi o dyfuzor do co2, kupiłem zestaw firmy Aquario, razem z nim był nanodyfuzor. Pomijając beznadziejne przyssawki, z tego ci mi wiadomo to dyfuzor powinien rozbijać co2 na "mgiełkę". Ten mój owszem, rozbija na mgiełkę, ale teżczęściowo na większe bąbelki, i to nie całą swoją powierzchnią(moczyłem go przed użyciem). Czy każdy dyfuzor się tak zachowuje?Narybek
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył: 17 lis 2009, 20:40

25 sty 2010, 21:18   (#6)  

Od czasu napisania poprzedniego posta obie waty, mimo dosadzenia cabomb i nurzańca w powróciły w o wiele większej ilości. Wiem, że powinienen dosadzić tego jeszcze więcej, ale kupiłem wszystko szybkorosnące co tylko mieli w sklepie. Oprócz tego na korzeniach i anubiasie jest pełno nitek.
Robiłem wszystko jak radziliście, świeciłem po 6h dziennie, robiłem podmianki co 4-5 dni, z nawozów lałem tylko potas, a wraz z podmiankami wyjmowałem wszystko mechanicznie. Glony ani myślały znikać :/ Były wszędzie, na podłożu, korzeniach, roślinach.. Nie lałem Easy Carbo, bo dostać go w gdyni po prostu się nie da, a nie chciałem oddzielnie go zamawiać. W przyszłości miał dojść z teoretyczną resztą roślin po pozbyciu się glonów..

Zapewne zostanę za to zjechany, ale dziś zwyczajnie straciłem cierpliwość do tych glonów. Wysadziłem z akwarium wszystko oprócz nurzańca i korzeni z mchem, pozdejmowałem wszystkie glony, i wrzuciłem roślinki do wiadra. Akwarium stoi zupełnie zaciemnione, CO2 nie leci bo i nie ma po co.

Chciałbym poprosić o radę, co z tym wszystkim zrobić. Oczywiście mogę odessać wszystko z podłoża, zrobić ogólną podmianę wody itp, ale wtedy i tak pozostaje kwestia mchów (nie da się zdjąć z nich glonów bez mimowolnego odrywania ich od korzenia). Poza tym watpie żeby dało to długoterminowy efekt..
Chodzi mi też o identyfikację tych glonów. Zwyczajnie chcę sie przekonać co mnie dręczy od miesiąca.

Pozdrawiam.
Załączniki
2.jpg
3.jpg
5.jpg
6.jpgNarybek
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył: 17 lis 2009, 20:40
Powiązane tematy
 • Atak zielenic

  Witam. Posiadam zbiornik 100x50x58 który funkcjonuje prawie dwa lata. W styczniu tego roku zmieniałem aranżację, wymieniałem podłoże, lecz od samego początku były problemy. Mineralizowałem wodę minera...

  Wyświetlenia: 4922 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...

 • Atak glona

  Akwarium Lido 120 po restarcie na starych wkładach filtracyjnych, świetlówki 8000k świece 11h ,retrofit plant 5h. Podłoże aktywne jakie użyłem to MafloraLight powder 10 l, w akwarium mam trochę lawy i...

  Wyświetlenia: 3759 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

 • Atak nitek, czy czegoś innego

  Siema. Trzy tygodnie temu pojawiły się w moim 30-litrowym nitki które rozrastają się w najlepsze. W dodatku pierwszy raz widzę w życiu żeby nitki rosły na szybach i to sporych rozmiarów, a pylenia bra...

  Wyświetlenia: 2615 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

 • Atak glonów w nowym zbiorniku

  Witam moze mi ktos doradzić czego przyczyna i jak zwalczy te glony? Akwarium ma dopiero 3 tygodnie

  Wyświetlenia: 1220 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Powtórny atak sinic ....

  Witam wszystkich, Słowem wstępu: posiadam akwarium 180 litrów z obsadą: tęczanki neonowe, tęczanki bosemani, kiryski, otoski. Zajmuje się nim sama od trzech miesięcy, ale szczerze powiem, że czuje się...

  Wyświetlenia: 2327 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Iwagumiak, RB23SMRT i 114 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.