Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Glony w akwarium na ziemi doniczkowejIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
Witajcie...

Około 4mies. temu założyłem swój zbiornik na ziemi ogrodowej (niezawierającej nawozów). Wsypałem 3cm warstwę ziemi, i na to taka sama żwiru zmieszanego ze starym ASII+ (na gore poszło podłoże ze starej aranżacji i niestety substrat musiał się ze żwirem pomieszać, chciałem wyjąć sam żwir ale to było niemożliwe). Do dekoracji użyłem dużego (jak na ten zbiornik) korzenia. Rośliny zasadziłem niestety wolnorosnące, takie jak kryptokoryny, marsileę na trawnik, anubiasy, mchy. Z tylu 6 onowodków. Na powierzchnie wrzuciłem wąkrotkę (która już zdechła) i rogatka. Mam tez w akwarium czerwonego lotosa i dość szybko rosnącą roślinę łodygową (nie pamiętam nazwy) oraz jedna żabienice.

Największy problem to takie króciutkie, przezroczyste niteczki pokrywające dużą powierzchnie liści, od pewnego czasu pojawiły się czarne pędzelki w miejscu największego przepływu wody - głównie na korzeniu. Trochę jest również okrzemek.

Podaje dane techniczne i parametry wody:

1. Oświetlenie - 2x18W T8 + odbłyśniki (GroLux+Aquastar; GroLux wymieniłem teraz na Lumilux 840); świece 10h dziennie
2. Nawożenie CO2 z butli przez okres oświetlania; dyfuzor ceramiczny, 1bąbel/1,5sek.
3. Nawozy:
K+ Aqua-Art (8ml co 4 dni)
Micro produkcji znajomego, u niego się sprawdza, jest chemikiem (2ml/dzień)
Magnez również jego produkcji (1ml/dzień)
Fosfor "Podwodne Ogrody" - Małgorzata Tarczyńska :wink:
Femanga Algen Stopp! General (15ml/tydzień) - nie wiem czy to dobry pomysł...
4. Parametry:
NO3 - 0 :?
NO2 - 0
gH - 10
kH - 7
pH - 7
PO4 - 0/0,25
K - 15
Fe - 0,1
5. Obsada:
2x barwniak szmaragdowy
6x neon Innesa
2x krewetka Amano
2x zmienniak plamisty

Akwarium było założone na dojrzałym filtrze MiniKani 120 (gąbka, Sera Biopur Forte, Sera Siporax, wata filtracyjna). Ostatnio postanowiłem go wyczyścić i okazało się, że jest bardzo zanieczyszczony. Czy pomimo takich parametrów wody mogło to zabrudzenie mieć wpływ na rozrost tych glonów?

Nie wiem gdzie szukać przyczyny, pomóżcie... :(
Załączniki
DSCF2149.jpg
Na początku wszystko rosło dość dobrze, jednak od pewnego czasu coś jest z tymi roślinami nie tak...

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

daj zdjęcie glona, jaki litrażPethro
 

Przeczytaj ten wątek http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... y%20geneza Pada tam sugestia,że start na tzw.działającym filtrze może być jedną z przyczyn ataku krasnorostów.W Twoim przypadku znajduje to jak gdyby potwierdzenie.W dodatku NO3-0,przy podawanym CO2!HorDem62
Zainteresowany tematem
 
Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Nie mam aż tak dobrego aparatu, żeby zarejestrować obraz tego glona. Poprzednio na samym ASII+ i żwirze miałem NO3 sięgające 50mg/l, było tez więcej rybek. Odkąd zastosowałem ziemię ten poziom jest równy 0. Pewnie to sprawa liczby mikroorganizmów rozkładających azotany. Moja kranówka ma dużą ilość NO3, więc chyba zamiast RO do podmian, powinienem lać kranówkę. Ktoś potwierdza spostrzeżenia zawarte w książce D.Walstad? Ona nie zaleca CO2 ani żadnych nawozów, ale każdy chciałby osiągnąć w miarę szybki wzrost zielska, może to właśnie ten błąd...

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

Króciutkie niteczki na lisciach, chyba sliskie to braki macro lub CO2. Nie wiem ile masz W/l światła, ale jak więcej jak 0,4-0,3 to rosliny maja szybszy metabolizm i wieksze potrzeby żywieniowe, trzeba w tedy dawkować nawozy głownie macro i CO2, mikro moze wystarczyc z podłoza.

Jakbyś robił jak zaleca D. Walstad to światła powinno być mało, woda twarda albo miękka ale z dolomitem w podłozu. U mnie to sie sprawdzało ale nie wszystko chce w tedy rosnąć.Pethro
 

Wg Diany podstawowym pożywieniem glonów jest żelazo, CO2 na pewno niedoboru nie mam, prędzej makro, oprócz potasu. Myślę, ze wina była w tym starym filtrze lub oświetleniu, lub podłożu ze starej aranżacji... Dodawałem tez Microbe LIft Special blend. Były czasy, że przy większej obsadzie ryb nie było tragedii, a teraz coś wstrzymuje rozwój roślin. Może Aqua-Art był lepszy niż te cuda znajomych. ;/ A może nie powinienem w ogóle nawozić i lać kranówkę?

>Pethro: ok. 0/6W na litr, nie wiem jak liczyć odbłyśniki. Wysokość od lamp do podłoża = 35cm.

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

dość jasno roślinki będą głodować, a żelaza ( jak i innego micro) to według Diany starczy ci na przynajmniej rok z tego podłoza ;) tylko ze jak zapotrzebowanie bedzie wieksze przez mocniejsze swiatło to moze trzeba suplementować ale ja z tym bym sie nie spieszył

tylko ty własciwie to nie masz akwarium jakie Diana walstad zaleca :P masz nawożonego HT bez azotu i sie przez to glony panoszą . Zwieksz ciutek CO2 i dawkuj azot. Zacznij od spokojnej dawki z 5 ppm, niech ci kolega rozrobi z KNO3, jak jest chemikiem to moze ma :)

Ewentualnie zaniechaj dawkować fosfor to bedzie mniejsze zapotrzebowanie na azot i CO2. Tylko te światło dość mocne, da sie wyłaczyc jedną świetlówkę ?Pethro
 

0,6W/litr to mocne światło? Żelaza w kolumnie wody, sam widzisz, nie ma zbyt wiele, ale dla glonow wystarcza... Ciekawi mnie jeszcze fotoredukcja żelaza z DOC pod wpływem światła. Bo na pewno DOC w tym akwa jest. ;) Zawsze miałem problemy z tymi czarnymi kępkami krasnali, widocznie sa w mojej kranówce :) Zakładając akwa na czystym filtrze tez się pojawiały... Ale tych niteczek to tyle kiedyś nie było. ;/ Zawartość żelaza w podłożu na pewno jest wysoka, ale w kolumnie wody niewielka. Sadze ze to wina złego składu nawozów, nieodpowiedniego oświetlenia, lub starej wierzchniej warstwy podłoża i "dojrzałego" filtra... A wy jak myślicie??

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

0,6W/l to owszem dużo światła jak na LT bez nawozów, zauważ że ludzie w krewetkariach mają lampki 6-8W ledowe na akwaria 20-30 litrowe i w tedy jest dopiero 0 glona nawet bez żyznego podkładu. Nie wszystko rośnie ale to co masz spokojnie by ci urosło przy 0,3W/l tylko że wolno by to się kulało i byś musiał troche to uporządkować bo teraz rogatek i wąkrotka za bardzo przysłania inne rosliny.
Światło napedza rośliny, napedza je na żarcie makro mikro i CO2, mniej światła wolniejszy wzrost mniejsze potrzeby żywieniowe.
A z glonami nie dojdziesz do ładu jak tak mieszasz różne metody prowadzenia zbiornika, to co w zbiorniku Diany Walstad powoduje glony może w zbiorniku EI powodować jeszcze szybszy wzrost roślin.
Jak sie boisz o żelazo to dawkuj jakiś torfin blackwater itp będzie związane w wiązania kompleksowe - naturalne chelaty. Jak dalej myślisz że to żelazo powoduje glony zrób mega dużą podmianę i obserwuj, przez wymiane wody bedziesz miał 0 zelaza i sie okaze czy to od niego.

Musisz sie zdecydować albo dalej brniesz w kierunku HT albo w kierunku LT.Pethro
 

Ale czy parametry wody sa w porzadku w moim akwarium? Mysle, ze oprocz dziwnie niskiego NO3, to chyba sa... Czyli chcac prowadzic akwa na ziemi powinienem ograniczyc swiatlo, nie podawac CO2 i nawozow wg Ciebie?

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

Oto glon ktory lubi CO2 i przeplyw wody. Czy jego wzrost jest rowniez wspomagany wysoka zawartoscia DOC?
Załączniki
Zdjęcie-0010.jpg

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

Wyciągnąłeś mylny wniosek.Ten glon nie lubi CO2.A może racze niskiego Ph.Przy miękkiej wodzie gazując na maksa można zejść do Ph6 lub niżej,ale ze zbiornika przynajmniej przez jakiś czas muszą wybyć mieszkańcy.HorDem62
Zainteresowany tematem
 
Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Mechanic napisał(a):Oto glon ktory lubi CO2 i przeplyw wody. Czy jego wzrost jest rowniez wspomagany wysoka zawartoscia DOC?


Wspaniały! Przepiękny glon, aż żal go usuwać. :) Musiałem wyeksponować tę roślinę w powiększeniu. :)

Mechanic napisał(a):3. Nawozy:
K+ Aqua-Art (8ml co 4 dni)
Micro produkcji znajomego, u niego się sprawdza, jest chemikiem (2ml/dzień)
Magnez również jego produkcji (1ml/dzień)
Fosfor "Podwodne Ogrody" - Małgorzata Tarczyńska


Jeśli zdecydowałeś się na rośliny wolno rosnące to dlaczego podajesz cokolwiek innego niż potas? (przy tym śiwetle) To że "u niego się sprawdza" nie znaczy, że u Ciebie się sprawdzi.

Mechanic napisał(a):NO3 - 0 :?
NO2 - 0
gH - 10
kH - 7
pH - 7
PO4 - 0/0,25


W te wyniki ciężko mi uwierzyć. Ale powiedzmy, że tak jest faktycznie. Jeśli chcesz szybkiego wzrostu to nie stosujesz zasad D. Walstad, a potem miksujesz je z zasadami HT. Można to zrobić jak się wie jak i jest się cierpliwym.

Teraz powinieneś dążyć do uzyskania stosunku N:P, 10:1 i równocześnie wprowadzić gatunki roślin szybko rosnących. Tygodniowe podmiany wody a nawet co 5 dni usuwają nadmiary nawozów i metabolity z których korzystają glony. U Ciebie rośliny przestały rosnąć.

Ja mam akwarium 200l. Podłoże to 20l ziemi i 30 kg żwiru. Nawożenie to K2SO4 i pałeczki dla roślin doniczkowych aplikowane do podłoża raz na kilka miesięcy.Glony pojawiają się dopiero wtedy kiedy nie podmieniam wody, albo dopuszczę do nadmiernego zarośnięcia jak na zdjęciu pierwszym.DavyJones
 

Czyli, jednym słowem, zalecasz zaprzestanie podawania nawozów do kolumny wody i regularne podmiany? Jeśli stężenie potasu wynosi 15-20mg/l to mimo wszystko powinienem go dodawać? Zrezygnować z dozowania CO2? Podmiany tygodniowe na samym RO powodowały spadek gH i NO3, moja kranówka ma 50mg/l NO3 i ostatnio zdecydowałem, ze będę lać kranówkę, ewentualnie 50/50 z RO. Czy to lepiej? Czy powinienem dodawać magnez czy raczej sobie darować?

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

Jeśli Twoja kranówka ma takie parametry, to lepiej lać RO + mineralizator. Tak będzie najbezpieczniej. Mineralizatorów masz kilka do wyboru. Całkiem dobry jest JBL AquaDur.

Podmiany raz w tygodniu lub nawet co 5 dni.

Po podmianie test, i ewentualne podanie nawozów NO3 i PO4. Dążysz do NO3 5 - 10 i PO4 0,5 - 1

Fe i mikro ja bym podawał, ale zaczął od 1/2 dawki jaką zaleca producent. Kup gotowca: Profito, Ferropol, Florena Microbe Lift All in One. To są dobre preparaty. Mikro od kolegi schowaj głęboko do szafki.

Potas (zmień na Easy Life) i CO2 podawaj.

Po kilku tygodniach sytuacja powinna się zacząć stabilizować, jeśli będziesz cierpliwy.DavyJones
 

Dzięki. :) A co z oświetleniem? 0,6W/litr + odbłyśniki (10h/dziennie).
Podsumowując, pojawienie się tego czarnego, kosmatego glona i tych krótkich niteczek spowodowane jest niedoborem azotu i fosforu? Wcześniej pisałeś, że nie powinienem nawozić, teraz, że jednak tak...

"Jeśli zdecydowałeś się na rośliny wolno rosnące to dlaczego podajesz cokolwiek innego niż potas? (przy tym śiwetle) To że "u niego się sprawdza" nie znaczy, że u Ciebie się sprawdzi."

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

Mechnic jak masz taki kran to nic nie zmieniaj w nawozeniu jak to robileś dotychczas tylko 2 zmiany wprowadź, zwieksz CO2 i podmieniaj wodę na kranówkę co tydzien 30% i napisz czy pomogło.

Ewentualnie zastosuj sie do innych rad by w pełni przejsc na LT lub HT, narazie jesteś gdzieś pomiedzy i nawet niewiadomo co ci radzic czy zwiekszanie nawozenia czy zmniejszanie.

Obejrzyj też ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=JlcdSgyD4cs albo przeczytaj jeszcze raz ksiazke Diany to ci sie rozjasni co robisz źle.Pethro
 

Skłaniałbym się bardziej ku LT, bo HT jest dla mnie zbyt kosztowne i pracochłonne. Myślę, czy by nie zrezygnować z CO2, podmieniać na kranówkę i obserwować czy wystąpią niedobory. Znam wiele przypadków, że ludzie leją kran i mają dobre wyniki przy niewielkiej ingerencji w nawożenie. Czy zgadzacie się z faktem, że krasnorosty preferują CO2 w formie gazowej i nie umieją korzystać z wodorowęglanów? Kiedyś podawałem węgiel organiczny ale w akwa HT i skakała mi kH w górę, przy zalecanej dawce nawet. Teoria LT w pracy D. Walstad nie zaleca stosowania jakichkolwiek nawozów, gdyż rośliny "niepopędzane" nie mają aż tak wysokich zapotrzebowań. Wiem, że chciałem uzyskać kompromis miedzy HT i LT ale jednak chyba mi sie nie udało. Zadowolenie oceniam na 60%... ;)

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

Mechanic napisał(a): Wcześniej pisałeś, że nie powinienem nawozić, teraz, że jednak tak...

"Jeśli zdecydowałeś się na rośliny wolno rosnące to dlaczego podajesz cokolwiek innego niż potas? (przy tym świetle) To że "u niego się sprawdza" nie znaczy, że u Ciebie się sprawdzi."


Napisałem: Teraz powinieneś dążyć do uzyskania stosunku N:P, 10:1 i równocześnie wprowadzić gatunki roślin szybko rosnących.

Jak już rozchwiałeś sobie równowagę nawożeniem, to teraz musisz to uporządkować.DavyJones
 

DavtJones przecież on ma samo szybkorosnące rosliny ;)

Mechanic podmień wodę na kran 30% -40%, zwiększ CO2 ( znasz metode na rybki? dodajesz dodajesz az wystąpi przyducha i ciut zmniejszasz do ostatniej dawki maksymalnej przed przyduchą)
zmierz azot zaraz po podmianie i przed następną podmianą za tydzień. Bedziesz wiedział ile azotu ci rosliny pobierają i jakie ilosci mozesz podmieniac by nierozchwiac za bardzo akwarium wysokim azotem. Ale mysle ze z 20% na tydzien wystarczy przy nastepnych podmianach.
Tylko też za jakis czas zmonitoruj czy nietrzeba czegoś dolać ( fosfor micro) bo teraz twój rogatek widać że jest zabiedzony na maksa, ale jak ruszy ze wzrostem to sam sie zdziwisz :) mi w ciagu 3 dni przyrasta o 20 cm a w takim tempie moze aczkolwiek nie musi czegos zabraknąć.

A te szantrasje o które pytasz to owszem wolą twardą wodę ale jak nie one to inne glony ci wyrosną gdy roslinom będzie czegoś brakować.Pethro
 

Doszedłem do wniosku, że przestanę lać cokolwiek, jeśli parametry będą optymalne.
CO2 zakręcę bo jak zacznę dozować, to pewnie będę musiał dodatkowo azot podawać.
Chciałbym jeszcze zapytać, czy zdjąć te odbłyśniki?? Chce skierować się wybitnie ku LT.

Wiem, że u każdego woda zawiera co innego, ma inne rośliny, inaczej i czym innym świeci i dlatego ciężko wywnioskować ostateczna, dobra poradę. Dziękuję mimo wszystko za zainteresowanie. :)

Zaraz po założeniu rośliny rosły dobrze, wielka kępa rogatka, kwitnące onowodki... Ale po jakichś dwóch miesiącach zaczęło się wszystko sypać. Jedyne co rośnie bez zarzutu to rzęsa, być może to przez to mam niedobory NO3. Całe życie prowadząc akwa na kupnych substratach miałem nadmiar NO3, teraz odwrotnie.
Załączniki
DSCF2173.jpg
Dzisiejszy stan zbiornika.

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

Wrzucam foto, na którym widać te niteczki.
Załączniki
DSCF2031.jpg
Zdjęcie z poprzedniej aranżacji, tutaj dobrze widać na nurzańcu ten glon, którego mam teraz najwięcej...

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

W sobotę podmieniłem 50% wody na kranówkę, dziś zrobiłem testy i wyniki są następujące:
NO3 - 10
Fe- <0.1
PO4 - 1
K - 25

Oświetlenie Osram Lumilux + Sylvania Aquastar, zwiększyłem do 12h dziennie.
Nawożenia i CO2 z butli brak. ;)

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

doradzałem kran ale wraz ze zwiekszeniem a nie zaprzestaniem CO2 .. no ale ciekawe co ci z tego wyjdzie
obstawiam że się głównie glony ucieszą :oPethro
 

Może cię zdziwię, ale okrzemki już wymiękają, niteczek tak jakby minimalnie miej. Minęło 3 dni, więc trochę czasu musi minąć ;)A cóż to za sposób na polewanie strzykawką krasnorostów? Co to za specyfik, który się na nie wstrzykuje? :>

Avatar użytkownika

Mechanic
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź
Powiązane tematy
 • Jak zaciemnić akwarium?

  czy wystarczy wyłączyć światło, czy trzeba okryć akwarium np kocem ? macie jakieś doświadczenia ?

  Wyświetlenia: 6312 | Odpowiedzi: 45 czytaj więcej...

 • Glony na dolnych partiach roślin

  Witam, mam problem z glinami na roślinacha mianowicie to co widać na zdjęciu. Nie chcę podawać parametrów wody bo stosowałem już różne proporcje i za każdym razem jest to samo. Może ktoś miał podobny ...

  Wyświetlenia: 1081 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • 2 tygodniowe akwarium 60l problem z glonami

  Akwarium 60x30x36cm Lampa chihiros wrgb 2 slim 100% 8h na dobe Podłoże aktywne H.E.L.P Pod podłożem 4 l pokruszonej lawy Skały 20kg scenery stone Filtr Tetra ex 600 Grzałka aquael 50w nastawiona na 2...

  Wyświetlenia: 9420 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...

 • Glony

  Witam . Posiadam akwarium 300l . Od lamentu restartu są same problemy . Wszędzie pełno glonów . Jako podłoże mam master soil . Zrobiłem testy wody : No3 -2 Fe-0 K-25 Po4-0 No2-0 Nh3-0,025 Kh-7 Gh-21 ...

  Wyświetlenia: 679 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Przycinka zaglonionego akwarium (Green Aqua)

  https://www.youtube.com/watch?v=NXWrPtd2qQE Zapraszam do obejrzenia.

  Wyświetlenia: 659 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...cron

Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.