Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Brązowe naloty (okrzmki ?), krasnorosty oraz trochę zielenicIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
Akwarium prowadzę prawie książkowo, dlatego dziwi mnie problem jak w temacie, na razie niewiele tego, ale boję się, że będzie gorzej. Najbardziej wnerwiają mnie pierwsze czarne krasnosrosty oraz od miesiąca wieczny brązowy osad. Zielenicami i spirogyrą się nie przejmuję - mało tego, poza tym co jakiś czas dam aldehyd ze strzykawki w roślinę i znika.
Baniak:
54 l, drobnoustki 10x, otoski 3x, kirysek 1x, krewetka 1x, były 2 pielęgniczki
Słabe światło (15 w), ale jedna połowa doświetlona dodatkową leddy tube, roślinność bujna, a mało wymagająca.
Woda ze źródła (nie kranowit)
Ph 6,5 (wcześniej 6,2)
GH - 10
KH - 5
No3 - teraz 5 ppm (bywało nawet poniżej 1, dlatego nawożę)
PO4 - 0,5 ppm (bywało 0, ale nigdy nie przekroczyło 1 ppm)
Filtr zewnętrzny (kubełkowy), a w nim Seachem Matrix, gąbki, włóknina, SEACHEM MATRIX CARBON)
Nawożę, ale bez schematu tylko doraźnie po testach: aldehyd glutarowy, Seachem nitrogen, Seachem phosphorus, Seachem iron (oczywiście rzadko), czasem potas.

Czyszczę regularnie akwarium. Początkowo miałem dużo garbników i żółtą wodę od korzeni i liści dębu, ale wydawało mi się, że to był powód brązowych osadów na roślinach (np. limnophili) oraz brązowego szlamu w filtrze (dodam, że akwa dojrzałe), więc zapodałem aktywny węgiel i więcej nawożę, robiąc niemal co dzień testy. Włożenia AC do filtra pomogło zmniejszyło osady tylko trochę. Zwalczam regularnie DOC manualnie, karbonem oraz dodawałem Seachem Pristine.
Przy żółtej wodzie krasnych nie było...
Czytałem na forach mnóstwo o tych niezidentyfikowanych osadach brązowych. Uciąłem roślinkę i zanurzyłem w kwasku cytrynowym, osad w oczach nie znikał. Dochodzę do wniosku, że to mogą być jednak okrzemki, ale do licha dlaczego jest ich najwięcej tam gdzie najmocniejsze światło ??? W jednym rogu, gdzie jest ciemnica nie mam żadnych glonów, żadnych osadów, limnophila rozpuszcza się (z braku światła oczywiście) będąc do końca zielona.
Czy to mogą być okrzemki co lubią dojrzałe akwarium i dużo światła ???

Odnośnie krasnorostów to pojawiły się niedawno, niechybnie od grzebania w podłożu, bo niestety musiałem trochę pozmieniać i poprzesadzać, ale sprawdzałem regularnie PO4 i nigdy nie przekroczyło 1 ppm, przy utrzymywanym azocie minimum 5 ppm. Raz zrobiłem niezły bałagan, ale od razu podmieniłem wodę i dałem drugi filtr na parę godzin.
Po grzebaniu nie nawożę oczywiście, i staram się zachowywać odpowiedni stosunek azotu do fosforu, chociaż roślinki po jakimś czasie wszystko konsumowały i wtedy dolewałem, wahania były.
Dlaczego pojawiły się krasnorosty, skoro mam naturalne ph 6,5 i filtruję przez najlepszy węgiel na rynku ??
Aldehyd ze strzykawki nie działa na nie... Poradźcie coś proszę... Z góry dziękidecadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Zwróć uwagę czy nie pojawiają się w miejscu gdzie jest dość szybki w porównaniu do reszty akwarium nurt wody.U mnie pojawiały się tam gdzie mam wyloty filtrów(w bezpośrednim sąsiedztwie).-chodzi w oczywiście o krasnorosty.
Ostatnio edytowano 26 lis 2018, 11:18 przez BOROTom, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika

BOROTom
Znający temat
 
Posty: 1350
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Odnośnie okrzemkow warto zastanowić się czy woda której używasz nie zawiera sporej ilości krzemianów. Są wkłady do filtra je pochłaniające.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Co do wkładów do filtra można odrzucić zakup Microbe-lift silica-out oraz Rowa SiO2, PO4 Out. Nie próbowałem firmy JBL.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9008
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Tak, jest możliwe, że woda do podmian (ze źródła) ma dużo krzemianów. Jeszcze nie zbadałem, ile tego sio2 jest, gdyż stwierdziłem, że nie ma to sensu, bo wkład do filtra na krzemiany nie bardzo do mojego baniaka - każdy jaki znam usuwa również fosforany. Nie wiem czy to w ogóle okrzemki, schodzą pod palcem bardzo łatwo. Gdybym czasem nie grzebnął coś w podłożu, albo nie dolał nawozu miałbym niemal zero fosforanów - tak miałem dłuższy czas na początku...
Myślałem o sera silicate clear, ale nie wiem czy to są okrzemki i też pochłania fosforany.
Czy jest jakieś złoże na krzemiany, które nie likwiduje fosforanów, albo lepiej, czy jest jakiś sposób filtrowania wody z krzemianów poza akwarium przed dolaniem ?

Odnośnie krasnorostów, to najwięcej mam na kryptokorynie parvie, która jest daleko od wylotu z filtra, ale rzeczywiście przepływ w tym miejscu miałem duży, już zmniejszyłem... Na razie jest tego mało, ale kryptokoryna jakby umiera...decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Brązowy nalot to może być DOC. Jeżeli łatwo schodzi to raczej nie okrzemki.AquaDragon
Zainteresowany tematem
 
Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Żeby pozbyć się krzemianów używam żywicy jonowymiennej MB400 wysypanej w rurę 2m f5 a na samym wlocie wkład z węgla aktywnego wsypany w pończochę. Na wylocie rury też pończocha żeby żywica się nie wysypała.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9008
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

No to pewnie wyjaławia ta żywica wodę nie tylko z krzemianów... A węgiel to mam w filtrze przecież...
Tez pomyślałem, że to DOC, dlatego zapodałem seachem matrix carbon do filtra, ale niewiele to dało... seachem pristine tez nie pomogło, nie wiem skąd miałby się ten doc brać... ryby u mnie głodują raczej i odkurzam podłoże co dwa dni.... a węgiel działa bo woda cały czas biała, już nie żółta...decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Również myślę, że żywica nie tylko krzemiany usuwa. A węgiel przed żywicą po to by ta miała dłuższą "żywotność".


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9008
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Ja bym najpierw zrobił test na krzemiany dla pewności, potem jeśli to jest to myślałbym nad rozwiązaniem.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Z testów używam JBL SiO2, bardzo ładnie wskazuje wyniki.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9008
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Po zbadaniu będę miał problem z interpretacją wyników. Pewnie dopuszczalne wartości krzemianów będą przekroczone. Nie znam odpowiedzi na pytanie, które dotyczy każdego akwarium na wodzie nie pochodzącej z filtrowania przez RO oraz bez złoża w filtrze usuwającego krzemiany, a mianowicie, czy wysokie krzemiany, pomijając inne przesłanki rozwoju glonów, muszą powodować rozwój okrzemków, ewentualnie innych glonów typu zielenice, które zabierają miejsce okrzemków ? Przecież okrzemki w akwariach na kranovicie znikają same, najczęściej zastępowane przez zielenice. Czy znikają dlatego, że przegrywają z zielenicami, czy dlatego, że kończy się SiO2 ?
Ale...przecież przy każdej podmianie wody dolewamy SiO2. Czyżby akwaria na kranowicie były skazane na okrzemki albo zielenice? Jeżeli u mnie są okrzemki, to jakoś nie znikają, a zielenice też mam...

A odnośnie krasnorostów obalam wszem i wobec mit, że filtracja przez węgiel aktywny skutecznie zapobiega rozwojowi tych glonów, przynajmniej nie całkowicie...decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Wg mnie nie chodzi o samą zawartość krzemianów a ich poziom. Jeśli jest ich mało przegrywają konkurencję z roślinami i okrzemki same znikają jak rośliny nabierają rozpędu. Inaczej może być gdy krzemianów jest na tyle, że mogą współistnieć. Co do krasnorostów. Sam z nimi się zmagałem. Krasnososty to objaw braku higieny w akwarium. Należy zwrócić uwagę na cyrkulację wody w zbiorniku. Może są miejsca w których zbiera się brud. Podczas podmiany należy odmulac dno. Na bierzaco wyciągać/obcinac obumarłe szczątki roślin, oderwane resztki. Regularnie czyścić filtr wewnetrzny raz w tygodniu, kubełek raz na miesiąc lub założyć prefiltr i czyścić jak wewnętrzny. Do kubelka można dać watę akwarystyczna, jesli nie stosujesz garbników można dać również węgiel. Ograniczyć karmienie ryb do raz dziennie i raz w tygodniu głodówka. Carbo można stosować w zalecanej dawce, należy zwrócić uwagę gdy ma się mchy, rogatek, moczarka, cabomba, gałęzatka gdyż carbo może je uszkadzać. Przesadne stosowanie carbo czy nieumiejętne stosowanie wody utlenionej działa drażniąco na skrzela, oslabiadelikatne rośliny, może prowadzić do wybicia biologii a nawet zgonów obsady. Krasnososty powstają gdy mamy do czynienia z DOC w akwarium. Wyeliminujesz przyczyny to i skutki odejdą. Glony nie pojawiają się nagle i nie powinny nagle zniknąć. Życzę cierpliwości.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Dzięki, wezmę to pod uwagę... jeśli chodzi o okrzemki... bo jeżeli chodzi o krasne to wszystko, co napisał kolega staram się przestrzegać...
No i węgiel aktywny w filtrze jak widać nie pomaga całkowicie, chociaż może coś daje, bo prawdziwej inwazji na razie nie ma.

Testu na krzemiany na razie nie mam, ale wpadł mi w ręce test rataj na doc ("chsk").
Wyniki:
kranovit - 0
moja woda ze źródełka - prawie zero
woda z akwarium - 2 lub 3
Wynik wody z akwarium jest opisany jako optymalny, doc bardzo niskie (zabarwienie testu fioletowe, zatem poziom organiki minimalny).

I skąd te krasne ?? Widocznie potrafią wychwytywać z wody pożywienie błyskawicznie, wystarczy chwilowy wzrost doc (np, po przesadzeniu roślinki), którego nie zdąży wychwycić węgiel w filtrze i już krasne rosną...Nie widzę innego wytłumaczenia.
Pieroński glon... można mieć wodę kwaśną, świeży węgiel aktywny w filtrze, niskie fosforany, lać carbo w płynie, wymieniać wodę co tydzień, co dwa dni odkurzać dno, a i tak może krasnal wyskoczyć :evil: :cry:decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Jeśli łatwo schodzą to może to są brunatnice a nie okrzemki? Nie masz ich też na szybach w postaci brązowego nalotu?

Avatar użytkownika

BOROTom
Znający temat
 
Posty: 1350
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

W pobliżu podłoża na szybie góra 2 mm, poza tym ciężko stwierdzić, bo może otoski czyszczą w nocy.decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

To raczej będą brunatnice.

Avatar użytkownika

BOROTom
Znający temat
 
Posty: 1350
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Raczej nie...
Z tym brązowym osadem to mam taki sam problem co wielu ludzi, także na tym forum, np:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 41785.html

Może się nie znam, ale z tego co wyczytałem brunatnice występują w akwariach słodkowodnych bardzo rzadko, nie są to raczej osady naloty, taka wata...

Okrzemki to wiele tysięcy gatunków...decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Co do krasnych, test na doc zrobiłeś teraz, czyli po pewnych zabiegach. Nie wiadomo ile go było gdy powstały. Glona szybciej się nabawisz niż bez chemii pozbędziesz.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Oczywiście, stąd moje wnioski we wcześniejszym poście o chwilowym skoku doc, naprawdę chwilowym, który musiał spowodować krasne. Nie było ich jak miałem żółta wodę od korzeni i garbnikow, nie miałem jak filtr brudny, nie miałem jak nie podmieniłem wody 2 tyg. Pojawiły się niedawno, jak już węgiel seachema był w filtrze.decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Węgiel wyłapał garbniki, może one powstrzymywały ich wzrost. Gdy ich brakło reszta czynników mogła zadziałać.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Tu kolejny link z przypadkiem brązowego osadu - znowu nie rozwiązany...
Mam dokładnie to samo...
Czy to okrzemki, czy bakterie, czy doc ???
W tym wątku forumowicz podmieniał wodę na RO i osad nie znikał....
To jakaś masakra jest...
Nie mówiłem jakie mam podłoże - dosyć jałowe, manado, a na to drobny żwirek...nie powinno się nic uwalniać do wody...
Stosuję tez seachem pristine, taki ala odmulacz, ale to nic nie pomaga na ten osad...decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Zapomniałem wkleić link z identycznym przypadkiem - jest więcej takich tematów:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 41785.html
Na limnophili osad jest najpierw brązowy, później robi się czarny, schodzi pod palcami.
Na płaszczyźnie styku przedniej szyby z podłożem osad jest żółty, w ogóle na podłożu jest żółty, może to są dwa różne osady.. Ten na podłożu przy szybie poddaje się po aplikacji wody utlenionej, żwir robi się czysty na drugi dzień, to oznacza, że coś żyjącego, glony albo bakterie...
Większość krasnorostów miałem na kryptokorynie parvie - już ją wywaliłem...decadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Krasnorostów już nie widać właściwie, cały czas jednak niszczy mi rośliny i wygląd baniaka to brązowe coś...
Nie opłaca mi się kupować test na jednorazowe sprawdzenie krzemianów... dochodze jednak do wniosku że to jednak okrzemki, po 5 miesiącach od założenia akwa ! Z trzema otoskami na pokładzie (54 l) !. Myślę, że to mogą być okrzemki bo na kamieniu, w miejscach wybicia ciemnych osadów wodą utlenioną pojawiła się zielenica...
Zapodaję zdjęcia:
BGF_3329.JPG
Brązowy osad lub glon na starszych liściach limnophili - widoczne także żółte osady na podłożu
Załączniki
BGF_3326.JPG
Jak wyżej
BGF_3318_1.jpg
Od początku osad atakuje mi mech
BGF_3318_2.jpg
jak wyżejdecadent
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 25 lis 2018, 19:18

Ile carbo podajesz ?AquaDragon
Zainteresowany tematem
 
Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48
Powiązane tematy
 • Atak zielenic

  Witam. Posiadam zbiornik 100x50x58 który funkcjonuje prawie dwa lata. W styczniu tego roku zmieniałem aranżację, wymieniałem podłoże, lecz od samego początku były problemy. Mineralizowałem wodę minera...

  Wyświetlenia: 4779 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...

 • Jak skutecznie zwalczyć krasnorosty?

  Swego czasu prowadziłem skuteczne boje ze spirogyrą, sinicami i innymi. Dzięki praktyce i wiedzy zaczerpnietej m. in. z tego forum pozbyłem się tamtych glonów i trzymając się pewnych zasad sprwiłem, ż...

  Wyświetlenia: 23974 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

 • Zielanice,Nitki,Krasnorosty

  Witam,myslalem,ze tu nie trafie,ze sobie dam rade ale potrzebuje pomocy. Tak jak w temacie dopadlo mnie to cholerstwo jakis czas temu, z tym,ze krasnorost od dwoch tygodni, wczesniej nie mialem z nim...

  Wyświetlenia: 11092 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Glony nitkowate,krasnorosty, problem z K oraz Mg

  Witam, Piszę, ponieważ od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z glonami, próbowałem już wielu kombinacji, w tym restart akwarium. Akwarium zostało założone grudniu 2019, restart był robiony w maj...

  Wyświetlenia: 2999 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Długie zielono-brązowe nitki

  Witam, od jakiegoś miesiąca walczę z plagą glonów w postaci zielono-brązowych nitek oraz brązowych nalotów na szybach, kamieniach i trawniku z Monte Carlo. Nie daję już rady, ponieważ wszystkie metody...

  Wyświetlenia: 903 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Coniaq, wgr33 i 152 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.