Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


350l - proszę o pomoc w kolejnych krokach...Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
Cześć,
[edit] jeśli ktoś ma gdzieś czytanie takiej ściany tekstu, a chciałby pomóc to polecam przewinięcie do stanu aktualnego pod koniec posta (wyniki wody itd)

Zakładając w połowie sierpnia akwarium miałem nadzieję, że o tej porze roku będę się nim chwalił i obejdzie się bez glonów, ale niestety brak doświadczenia dał się we znaki. Przed rzuceniem się na taki litraż miałem mniejsze akwaria, ale nigdy nie szedłem w roślinniaki i CO2. Tym razem doszedłem do wniosku, że spełnię swoje marzenia i wydałem spore pieniądze nie chcąc na niczym oszczędzać. Filmy green aqua czy georga farmera znam na pamięć. Ponadto wzorowałem się na postępowaniu kilku forumowiczów (mn. akwarium Godweena https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/300l-projekt-tropica-godween-72267.html. Postaram się jak najdokładniej przedstawić historię i problemy z jakimi się zmagałem. Mam nadzieję, że przynajmniej garstka Was dotrwa do końca tak aby mi pomóc w dobraniu kolejnych kroków.

Od początku:
Baniak 350l
Światło Chihiros WRGB2 120
Filtr Fluval FX6
Temperatura 24stopnie
Dawkowanie 3-4bąbelki/s CO2 od początku, zawsze 1,5h przed zapaleniem światła aż do 1h przed jego zgaszeniem.

Podłoże: Tropica Aquarium Soil
Start: 15 sierpnia 2020

Rośliny na początku:
- Anubias lanceolata
- Anubias golden
- Ludwiga mini super red
- Monte carlo
- Alternanthera „rosanevrig”
- Hydrophila pinnatifida
- Echinodorus amazonicus
- Hydrophila salicifolia
- Staurogyne repens
- Hydrophila corymbosa

Pierwsze dni podmiana wody codziennie, następnie co 2-3dni. Po 3tyg. rozpocząłem już podmianki raz na tydzień. Woda kranovit przepuszczona przez filtr węglowy. Podmieniam zawsze w okolicach 30-40%. Światło na początku 7h.
Pierwszy miesiąc codziennie 5ml potasu od QualDrop i nic więcej. Po jakimś czasie pojawiły mi się okrzemki, ale spodziewałem się nawet większej tragedii, bo ze względu na tragedię przy starcie (źle obciążone korzenie) musiałem dosypywać podłoża, które później w dużej ilości odławiałem...długa historia i generalnie tragedia, ale jakoś to ogarnąłem. Okrzemki były niedużym problemem i jako, że baniak po miesiącu mogłem już uznać za dojrzały na tyle, żeby wpuścić ryby to wpuściłem 18 otosków, przy których okrzemki zniknęły w parę dni.
I tu zaczyna się zabawa.
Po miesiącu zacząłem dawkowanie Tropica Specialised - zacząłem od dawki jaką zaleca producent czyli bodajże 5ml/dziennie. Rośliny pięknie rosły - ludwiga i orzechy chciały wyskoczyć z wody i co tydzien rozsadzałem kolejne fragmenty z wycinki, żeby wszystko zagęścić. Szczęśliwy zwiększałem dawkę nawozu wraz z rozrastaniem się roślin stopniowo najpierw do 10ml oraz oświetlenie do 8h. Wszystko szło pięknie aż pojawiły się zielenice na anubiasach, ale dalej wszystko ładnie rosło więc doszedłem do tropici 12ml/dziennie. W okolicach początku października akwarium wyglądało tak jak na zdjęciu poniżej
20201001_124938.jpg
zdjęcie [1]


W tamtym okresie orzechy wąskolistne za korzeniami z takiej wysokości w tydzień potrafiły wyskoczyć z wody, ale jak widać zaczęły pojawiać się zielenice. Parę dni po zrobieniu zdjęcia zaczęły się problemy. Liście niektórych roślin zaczęły się rozpuszczać, dziurawić, marszczyć, odpadać, a wzrosty wyhamowały. Jedynie ludwiga i monte carlo dalej się rozrastały...Najgorzej było wizualnie z Staurogyne repens, orzechy natomiast wyhamowały i traciły liście.
Co powtarzają wszyscy jak mantrę? Że ciężko przedawkować nawozy, a ich nadwyżki nie szkodzą tak jak ich niedobory. A więc widząc problem zwiększyłem dawkę. Najpierw do 15ml. Brak poprawy. Następnie 17ml - brak poprawy. Hydrophila corymbosa rosła dalej, ale liście i tak z niej odpadały, i tak były częściowo dziurawe. Rozrósł się jej natomiast mocno system korzeni - prawdziwy gąszcz. Widząc to doszedłem do wniosku, że chyba wysysa mi z wody cąły nawóz, nie zostawiając nic pozostałym roślinom...Doszedłem zatem do 19ml i oprócz zielenic zaczęły się pojawiać nitki zwłaszcza na anubiasach.
Na tym etapie nie było jeszcze tragedii i dodałem nawet zdjęcie do organizowanego tutaj konkursu, ale wiedziałem, że czeka mnie mały remont i czułem że to początek glonów.

Około tydzień temu usunąłem większość Hydrophila corymbosa zostawiając tylko kilka łodyżek w okół anubiasów, żeby przyhamowały co nie co glony. Nie wiem, może to błąd, ale widziałem, że Staurogyne repens rosnący obok orzecha nie miał większych problemów, a ten sam Staurogyne repens rosnący obok anubiasów na środku akwarium rozpuszczał się, więc podjąłem taką, a nie inną decyzję.
Dodatkowo przesadziłem w miejsce orzecha żabienice, która nijak nie potrafiła wystartowac od początku akwarium i rosła w żółwim tempie. Dodałem w miejsce żabienicy w rogu akwarium Rotale Wallichii, która mimo małych rozmiarów (zakup przy okazji zamówienia ślimaków z allegro :lol: ) widzę, że zaczyna rosnąć i ma się dobrze. Do tego po lewej stronie zasadziłem Cryptocoryne Wendtii Mi Oya.
Równocześnie ze względu na co raz bardziej panoszące się nitki postanowiłem podjąć kroki w postaci zmniejszenia światła do 6h oraz nawozu do 10ml. Zacząłem podmiany wody co 3dni i usuwałem bardziej zaglonione liście. W Green Art w Sosnowcu, gdzie zaopatruję się w 99% roślin i ryb jakie posiadam od razu dostałem opieprz, że destabilizuję tym zbiornik i mam wrócić do 8h i starych dawek, bo swoimi działaniami pogarszam sprawę. Wróciłem zatem i od tygodnia lecę po staremu. Jest jednak chyba co raz gorzej. Rośliny widze, że ruszają, ale glony ruszają razem z nimi. Chcę przedstawić Wam ponizej wyniki wody z wczoraj, czyli 2dni po podmianie 40% wody.

STAN AKTUALNY

Wyniki wody zaraz po podaniu nawozu (od razu po zapaleniu światła):
Ph 6,8
GH 7
KH 4
NO3 20
PO4 0,20
K 7-8
Fe 0,1

Wyniki wody chwilę przed zgaszeniem światła:
Ph 6,8 (bliżej 6,6 niż rano)
GH 7
KH 4
NO3 20
PO4 0,1 ? ledwie się odbarwił test
K >5
Fe 0,1

Wyniki kranovitu używanego do podmian:
Ph 6,6
GH 6
KH 4
NO3 15
PO4 0
K 0
Fe 0

W akwarium na ten moment pływa 18otosków, 50 zielonych neonów, 10 gupików, 2 glonojady L201, 30amanek, 10 sakurek i 6 ślimaków nerite. Świecę 8h, CO2 bez zmian 3-4bąbelki/s, tropica specialised 19ml codziennie przed zapaleniem się światła.
Patrząc na wyniki dodawałbym drugie tyle tropici, albo chociaż większą dawkę potasu ale dotychczas zwiększanie dawwek powodowało tylko problemy przynajmniej od pewnego momentu. Co byście zrobili? Poniżej zdjęcia tragedii z przed 20minut oraz listków, które w dalszym ciągu co parę dni wyławiam z akwarium (pływają po powierzchni wody).

Wybaczcie takie wypracowanie, ale wiem, że diabeł tkwi w szczegółach, więc wolę napisać za dużo niż za mało...

Zdjęcia z dzisiaj (jak widać czerwone rośliny mają się najlepiej chociaż Alternanthera „rosanevrig” zaczyna już obrastać w glony):
Załączniki
20201104_191511.jpg
20201104_191227.jpg
20201104_191218.jpg
20201104_191934.jpg
20201104_191224.jpgSupermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43

Zacznij znacząco podnosić potas do 20 ppm.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...gazownik
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2630
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Do momentu kiedy było dobrze, jakie robiłeś podmiany? Bo coś mi się wydaje, że to mogła być kumulacja i przez to blokada.

Masz fajną kranówkę, ale mimo wszystko to nadal kranówka i nie wiesz jaki skład mikro. U siebie bardzo podobny schemat przechodziłem, doszedłem do baaaardzo przesadzonych dawek nawozów i nadal nic, a nawet gorzej. I wtedy zaryzykowałem z większymi podmianami. Robiłem wcześniej raz na tydzień 20-30%, natomiast teraz robię podmiany również raz na tydzień, ale 60-70%. Do tego minimalne nawożenie i po jakichś 3 tygodniach pierwsze dobre oznaki się pojawiły. Dodatkowo później odstawiłem kompletnie mikro (które i tak podawałem w minimalnych ilościach) i jeszcze się polepszyło.

Potasu też masz mało faktycznie, również poleciłbym go zwiększyć.derag0n
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 816
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Wiesz co nigdy nie robiłem podmiany "takiej samej" czasem było to 5 wiader 20litrów, a czasem 6, czy 7. Ostatnio przy problemach staram się, żeby jednak zmienić chociaż te 40%. Wydałem na to wszystko tyle, że nie miałbym problemu z podmienianiem 50% wody nawet codziennie, ale nie chcę też przesadzić w drugą stronę. Może faktycznie zwiększe podmiany raz na tydzień na poziomie 60-70%...to brzmi jak plan.

RO u mnie odpada, bo mam odgórny zakaz od narzeczonej na robienie sajgonu w mieszkaniu, a instalacja RO okazjonalnie podłączona za wolno lałaby mi wodę.

Od razu dodam, że nie chcę rezygnować z tropici specialised na rzecz innych mieszanek, bo majac na uwadze dawki jakich się spodziewałem kupiłem sobie baniaczek 5litrów :lol: :lol: 8) . Zatem potas proponujecie podnieść zwiększając dawkę tropici, czy lać go osobno z qual dropa do osiągnięcia tych 20ppm ? Jakby nie patrzeć problemów z glonami i odpadającymi listkami nie miałem w pierwszym miesiącu kiedy dawkowałem tylko potas...Supermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43

Ano widzisz, brak systematyczności. Na razie celowałbym w podmiany 50% raz na tydzień, normalne dawki tropiki i osobne dozowanie potasu. 20 nie powinno Ci popalić stożków.derag0n
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 816
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Dozujac 15ml/dz twoje dawki wygladaly tak:Sa to dawki glodowe a wczesniej dozowales jeszcze mniej.
Mysle ze slusznie wnioskowales niedobory.
Twoje rosliny ladnie rosly bo czerpaly z podloza. Troche wyczerpaly podloze i zaczely sie problemy.
Poza tym nadmiary to glownie glony a degradacja rosliny to zazwyczaj niedobory (odplyw pierwiastkow ze starszych lisci na rzecz mlodszych lub po prostu slaba budowa tkanki przez wzglad na niedobor czegos).
Majac kranowke z twoimi parametrami lanie gotowca mija sie z celem bo nigdy nie osiagniesz odpowiednich proporcjii. Uzupelniasz K i Po4 ktorych ci brakuje a jednoczesnie podnosisz No3 ktorego masz duzo w kranovicie. W ten sposob uzyskales stosunek 100:1 No3 Po4 a zalecany jest 10:1.
Chyba bez odejscia od gotowca sie nie obejdzie. Przemysl dozowanie poszczegolnych pierwiastkow osobno w celu uzyskania odpowiednich proporcjii dla twojego baniaka, podloza i kranowki.
I pamietaj zeby po zmianie nawozenia obserwowac rosliny od nowych przyrostow. Nie sugeruj sie kondycja lisci ktore mialy niedobory bo one sie juz nie "naprawia".
Załączniki
aqua.JPG


Avatar użytkownika

marikfox
Aktywny użytkownik
 
Posty: 584
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06
Miasto: Londyn

Supermarek93 napisał(a):
RO u mnie odpada, bo mam odgórny zakaz od narzeczonej na robienie sajgonu w mieszkaniu, a instalacja RO okazjonalnie podłączona za wolno lałaby mi wodę.


Wybieraj zona albo RO.
Jeszcze nie jest za pozno. :D :D :D


Avatar użytkownika

marikfox
Aktywny użytkownik
 
Posty: 584
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06
Miasto: Londyn

marikfox napisał(a):Dozujac 15ml/dz twoje dawki wygladaly tak:

aqua1.JPG


Sa to dawki glodowe a wczesniej dozowales jeszcze mniej.
Mysle ze slusznie wnioskowales niedobory.
Twoje rosliny ladnie rosly bo czerpaly z podloza. Troche wyczerpaly podloze i zaczely sie problemy.
Poza tym nadmiary to glownie glony a degradacja rosliny to zazwyczaj niedobory (odplyw pierwiastkow ze starszych lisci na rzecz mlodszych lub po prostu slaba budowa tkanki przez wzglad na niedobor czegos).
Majac kranowke z twoimi parametrami lanie gotowca mija sie z celem bo nigdy nie osiagniesz odpowiednich proporcjii. Uzupelniasz K i Po4 ktorych ci brakuje a jednoczesnie podnosisz No3 ktorego masz duzo w kranovicie. W ten sposob uzyskales stosunek 100:1 No3 Po4 a zalecany jest 10:1.
Chyba bez odejscia od gotowca sie nie obejdzie. Przemysl dozowanie poszczegolnych pierwiastkow osobno w celu uzyskania odpowiednich proporcjii dla twojego baniaka, podloza i kranowki.
I pamietaj zeby po zmianie nawozenia obserwowac rosliny od nowych przyrostow. Nie sugeruj sie kondycja lisci ktore mialy niedobory bo one sie juz nie "naprawia".
Co to za kalkulator?derag0n
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 816
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: ZgierzAvatar użytkownika

marikfox
Aktywny użytkownik
 
Posty: 584
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06
Miasto: Londyn

Dziękuję, przydatna strona.derag0n
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 816
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Cześć. Tak jak już napisał Marikfox, możesz mieć rozjechane parametry, ale to zapewne wiesz. Twardości wody kranowej są ok, ale nie wiemy jak wygląda sytuacja Ca/mg/K. Miałem podobne problemy do Twoich i również obstawiałem niedobory, lałem różne nawozy bez efektu. Kolega Marcin powiedział mi Ca/Mg/K to podstawa, w kranówce mikro jest, faktycznie jakie dokładnie stężenia są to nie wiemy, lecz na początku powinno wystarczyć. Teraz postawiłem baniak na Tropice i dużo oglądałem filmów osób które używają tego podłoża. George Farmer leje 20ml zielonej Tropica dziennie ale przy dużo większej masie roślinnej, u mnie gdzie większość roślin to były mikrosoria, bolbitisy, trochę łodygowców, 5ml dziennie to był max. Felipe Olivieira przy laniu kranówki, praktycznie nie używa mikro tylko makro:potas,azot i fosfor Seachema.....
Twoje akwarium ma dopiero 3 miesiące, nie sądzę aby przy tej masie roślinnej podłoże już wyczerpało zasoby. Spróbuj wyrównać parametry fosforem, gdy masz w kranie NO3, i zmieniłbym Tropica na pomarańczowy. Jeżeli jest możliwość ustal parametry kranowitu Ca/Mg/K , wtedy będzie łatwiej ustalić nawożenie.polakko 78
Poznaje temat
 
Posty: 121
Dołączył: 07 maja 2010, 16:58
Miasto: Pilaszków, okolice Ożarowa Mazowieckiego

09 lis 2020, 17:11   (#12)  

Dziękuję za odpowiedzi.

Faktycznie niedobory są widoczne gołym okiem. W związku z tym że kupiłem spory zapas tropici, PÓKI CO nie chcę z niej rezygnować do momentu, w którym nie stwierdzę, ze ten nawóz totalnie nie współgra z moim akwarium. Na ten moment zwiększyłem dawkę z 19ml do 32ml. Podaję ją od 3dni. Wczoraj podmiana 50% wody. Dzisiaj kilka minut po podaniu nawozu:
Ph 6.8
Gh 7
Kh 4
No3 20
Po4 0.1
K 12
Fe 0.15

Kalkulator który był tutaj podlinkowany wpadł mi już parę razy w oko, ale nie ufałem mu bo zgodnie z jego wyliczeniami odpowiednia dawka do 350l to az 50ml zielonej tropici... teraz zaczynam myśleć, że może to faktycznie odpowiednia dawka. Nie mam zamiaru tego sprawdzać od razu. Póki co 30ml i będę obserwowac. Jesli rosliny chociaz trochę mocniej wystartują a glon nie ogarnie wszystkiego w awkarium zaryzykuję dalsze zwiększanie dawki. Jeśli okaże się jednak że zwiększanie dawki prowadzi do katastrofy to przejdę na dozowanie osobnych nawozów - chcę zużyć tropice skoro ją mam ale nie kosztem awkarium, więc w razie dalszych problemów nie będę jej lał na siłę...

Jeśli chodzi o Georga Farmera to on leje 20ml do swoich 300l ale nie ma niesamowic bogatej aranżancji roślinnej. Sam mowił ze jego zalecana dawka do low techa to 1ml/50l , do średniego baniaka 2ml/50l a do high techa z dużą ilością roślin 5ml/50l. Przy czym każda z tych dawek moze być totalnie nietrafiona mając na uwadze że każdy ma inny kranovit...chyba że przejdę na RO ale tego bym w sumie nie chciał bo miałbym raz na tydzień kilka godzin czekania aż mi nakapie 120 litrów :)Supermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43

To kup porządny RO co co 120L w 1h15 zrobi i z bani. Możesz lac bezpośrednio do zbiornika sam tak robię.

Avatar użytkownika

Radziu
Stały bywalec
 
Posty: 434
Dołączył: 07 maja 2018, 10:44
Miasto: Ruthi, CH

09 lis 2020, 20:43   (#14)  

U mnie tylko i wyłącznie bezpośrednio do zbiornika wchodzi w grę. Aktualnie podłączam w wannie filtr z wkładem węglowym i przez niego leci mi wężykiem kilkumetrowym woda do akwarium. Jedyne co bym w układance zmienił to ten filtr RO tylko jaki żeby mieć taką wydajność...będę musiał o tym trochę poczytać.Supermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43

Dostępne są na rynku wysokowydajne filtry RO do akwarystyki. Trochę trzeba na to wyłożyć ale nie musisz się bujać z bankami i magazynować wodę =blokować łazienkę. Moja tez piane juz toczyła ze co chwile latam z baniakami wężami pompami itd itp. Teraz filtr stoi pod umywalka i leje bezpośrednio do akwarium czyste RO. Podmiany robie co tydzień i pluje sobie w brode ze juz dawno tego nie kupilem...i cisza jest bezcenna

Avatar użytkownika

Radziu
Stały bywalec
 
Posty: 434
Dołączył: 07 maja 2018, 10:44
Miasto: Ruthi, CH

Pochwal się tym filtrem jak możesz. Jeśli masz taką fajną wydajność to może bym skopiował pomysł 1:1 :DSupermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43


Avatar użytkownika

Radziu
Stały bywalec
 
Posty: 434
Dołączył: 07 maja 2018, 10:44
Miasto: Ruthi, CH

Supermarek93 patrzac na wyniki twoich testoe to widze ze zmieniles stosunek N do P z 100:1 na 200:1.
Rozwaz raz jeszcze czy to na pewno dobra droga.
Nie ma sie co bac fosforu. Ja mialem ladne akwaria zarowno na niskim Po4 jak i siegajacym prawie 3ppm ale zawsze zachowana byla jakas tam proporcja z No3. Jak te proporcje zaczely sie rozjezdzac to zawsze zaczynaly sie klopoty. U ciebie rozjechane proporcje to malo powiedziane.


Avatar użytkownika

marikfox
Aktywny użytkownik
 
Posty: 584
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06
Miasto: Londyn

10 lis 2020, 11:09   (#19)  

Żeby było śmieszniej tropicę dawkuję ze starej butelki po fosforze, który kiedyś podawałem w innym akwarium... dzisiaj po podaniu takiej samej dawki zrobię jeszcze raz pomiary. Jeśli dalej będzie taki rozjazd to podjadę po fosfor i potas w butelce.Supermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43

Tylko obierz jakac taktyke i trzymaj sie tego przez jakis czas. Na efekty czasem trzeba poczekac nieco dluzej.
Czesty blad to jak ktos zmienia nawozenie a po paru dniach nie ma efektu i znowu zmienia nawozenie.
Szkoda ze nie masz RO bo najlepiej to wyzerowac zbiornik i zaczac od nowa ale jak masz testy to tez poradzisz.


Avatar użytkownika

marikfox
Aktywny użytkownik
 
Posty: 584
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06
Miasto: Londyn

Dzisiaj po dolaniu 30ml ponowne testy wykazały jedynie lekkie zmiany w parametrach.
NO3 20
K 11
Fe 0,15
PO4 0,4

Podjadę po pracy po fosfor i potas. Zostanę przy dawce 30ml tropici i będę dawkował osobno potas i fosfor tak, żeby zaraz po podaniu w testach wychodził odpowiedni stosunek. Na efekty zazwyczaj staram się czekać 2tygodnie także do tego czasu nie będę zmieniał taktyki.Supermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43

Wielokrotnie było powtarzane, że lanie fosforu przy podłożu aktywnym mija się z celem, byle tylko testy pokazały odpowiedni wynik. Sam @Rfck niejednokrotnie pisał, że nie podaje fosforu w pierwszych kilku miesiącach życia zbiornika na tym podłożu (Tropica Soil).


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9008
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Dubel.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9008
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

10 lis 2020, 16:00   (#24)  

Właśnie chciałem również pisać w poprzednim poście i to wyjaśnić bo kojarzyłem dokładnie, że gdzieś już tu czytałem, że tropica wchłania fosfor z wody. Przy czym właśnie, dlatego testów nie wykonuje pod koniec dnia tylko zaraz po dolaniu nawozu do wody - w trakcie dnia rośliny i podłoże wchłania swoje, więc wyniki wieczorem są zawsze zaniżone. To czy fosfor lać, czy faktycznie podłoże wszystko i tak wciągnie to inna kwestia...dlatego też nie chcę być niewolnikiem testów, które same w sobie potrafią być mało miarodajne, ale na ten moment przy braku doświadczenia są jedynym środkiem, który pomaga zidentyfikować konkretniejsze niedobory.
Kończąc, wydaje mi się, że lanie fosforu może nie pomoże, ale wątpie żeby miało zaszkodzić, więc nic nie szkodzi lać...chyba ;).Supermarek93
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył: 01 lip 2020, 23:43

Supermarek93 napisał(a):Właśnie chciałem również pisać w poprzednim poście i to wyjaśnić bo kojarzyłem dokładnie, że gdzieś już tu czytałem, że tropica wchłania fosfor z wody. Przy czym właśnie, dlatego testów nie wykonuje pod koniec dnia tylko zaraz po dolaniu nawozu do wody - w trakcie dnia rośliny i podłoże wchłania swoje, więc wyniki wieczorem są zawsze zaniżone. To czy fosfor lać, czy faktycznie podłoże wszystko i tak wciągnie to inna kwestia...dlatego też nie chcę być niewolnikiem testów, które same w sobie potrafią być mało miarodajne, ale na ten moment przy braku doświadczenia są jedynym środkiem, który pomaga zidentyfikować konkretniejsze niedobory.
Kończąc, wydaje mi się, że lanie fosforu może nie pomoże, ale wątpie żeby miało zaszkodzić, więc nic nie szkodzi lać...chyba ;).
Jednak masz na uwadze, to że rozkład roślin i pokarmu oraz odchody zwierząt, również dokłada związków fosforu do tego zamkniętego ekosystemu?


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9008
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
Powiązane tematy
 • Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)

  Wątek do identyfikacji glonów. Wgraj zdjęcie i poproś o identyfikację glonów, następnie sprawdź skuteczną metodę zwalczania korzystając z poradnika: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalcz...

  Wyświetlenia: 636381 | Odpowiedzi: 2847 czytaj więcej...

 • Moje akwarium nie działa - potrzebna pomoc

  Hej, Od 1,5 roku prowadze akwarium z bardzo średnimi skutkami. Początkowo akwarium hulało w miare ok - po tym jak z jakiś rok temu przyświeciło słońce miałem wysyp wszystkiego co złe (obecnie przenie...

  Wyświetlenia: 4949 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

 • Saururus Cernuus...nalot na liściach - prośba o pomoc

  Witam Mam problem z roślinami Saururus Cernuus. Jak widać na poniższych zdjęciach pojawił się na starszych liściach brązowy nalot który z dnia na dzień postępuje. na innych roślinach tego nie widzę. ...

  Wyświetlenia: 1441 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Proszę o pomoc w walce z glonami

  Witam, Mam problem z glonami. Uporałem się z nitkami (dołożyłem do filtra NITRATEX od JBL), jednak na większości roślin nadal występuje mocny nalot. Próbowałem nawet mechanicznie ściągać go z Anubia...

  Wyświetlenia: 3268 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Pomoc z okrzemkami

  Mam 57 litrów akwarium. Od niedawna mam problem z okrzemkami. Chwilowo nie posiadam zdjęć ponieważ musiałem zrobić restart akwarium, przez nadmiar okrzemek. Na wszystkim był brązowy śluz, rośliny, orn...

  Wyświetlenia: 2135 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, hadda, lesniowka, Thermo i 96 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.