Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Cabomba caroliniana (Kabomba karolińska)

 

Rodzina Cabombaceae
Występowanie Ameryka Pn.
Wysokość 30-80 cm
Szerokość 5-8 cm
Wymagania świetlne bardzo wysokie
Temperatura 18-26oC
Twardość wody średnia-twarda
pH wody obojętna-zasadowa
Uprawa średnio trudna

Cabomba caroliniana jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych roślin akwariowych. Roślina ta ma bardzo piękne i mocno postrzępione podwodne liście o bardzo atrakcyjnym jasno zielonym kolorze. Czasami, gdy pęd dociera do powierzchni lub w trakcie kwitnienia, wytwarzane są również liście pływające. Oprócz bardzo silnego oświetlenia, Cabomba caroliniana, nie ma specjalnych wymagań. Jeżeli masz problemy z doborem odpowiedniego oświetlenia, spróbuj z gatunkami Limnophili, które wyglądem są bardzo zbliżone, natomiast nie wymagają tyle światła do wzrostu. Roślina ta powinna być sadzona w grupach, aby stworzyć najlepszy efekt dekoracyjny. Gdy roślina zaczyna się płożyć po powierzchni wody, można ją przyciąć, a odciętą część wsadzić do podłoża.

Opis: Tropica Tłumaczenie: Piotr Baszucki


Amerykańskie kabomby to "klasyczne", od dziesiątków lat wymieniane w podręcznikach rośliny akwariowe. Zachwyt miłośników budzą ich delikatne, charakterystycznie "palczasto" powycinane liście, osadzone po dwa (rzadziej więcej) w okółku. Znanych jest wiele gatunków i odmian kabomb, ale niestety większość z nich jest trudna w uprawie. Niezbędne dla większości kabomb warunki to: woda ze stosunkowo niewielką ilością rozpuszczonych soli, silne oświetlenie (najlepiej słoneczne!), temperatura 20-30°C i pH poniżej 7. Warunki te mogą być trudne do osiągnięcia w akwarium domowym, gdyż do długotrwałej uprawy kabomb przeważnie nie nadaje się nie preparowana woda wodociągowa, która wymaga znacznego rozcieńczenia wodą destylowaną lub demineralizowaną w inny sposób. W przeciętnej wodzie wodociągowej względnie łatwo można uprawiać tylko niektóre odmiany kabomby karolińskiej (C. caroliniana) lub C. palaeformis. Określenie gatunku lub odmiany kabomby tylko na podstawie okazów z akwarium lub ze sklepu jest jednak najczęściej niemożliwe, ze względu na brak kwiatów i liści pływających, a także zmienność liści występującą pod wpływem warunków uprawy. Dlatego też decydując się na uprawę kabomb w akwarium wybieramy raczej te o zielonym ubarwieniu, dwóch liściach w okółku i stosunkowo grubo powycinanej blaszce liściowej. Wtedy mamy większą szansę, że trafimy na rośliny, które dobrze zniosą wodę wodociągową. W trakcie uprawy musimy pamiętać, że kabomby nie znoszą ruchu wody wywoływanego przez filtr lub przewietrzacz. Należy je więc sadzić w absolutnie spokojnych i doskonale oświetlonych miejscach akwarium. Zadomowione w akwariach kabomby znoszą też obniżenie natężenia oświetlenia w okresie zimowym, ale tylko wtedy, gdy równocześnie temperatura zostaje obniżona do 18-20°C, co spowalnia procesy fizjologiczne rośliny i umożliwia jej przeżycie trudnego okresu.

Opis: prof. Stefan Kornobis "Podwodny ogród"

Komentarze na forum

 

 

 

Forum dyskusyjne

Fissidens Splachnobryoides
31.01.2024, 23:06 przez FoCuS_PL

Bolbitis heudelotii
24.10.2023, 14:04 przez Piotr Baszucki

Eriocaulon Ratnagiricum
23.05.2023, 13:05 przez vasteq

Mayaca sp. Santarem red
16.05.2023, 14:12 przez Piotr Baszucki

Lilaeopsis brasiliensis
04.04.2023, 14:51 przez akwaAmator


Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login


Uruchomiono zadanie harmonogramu