Lista artykułów
| Podłoża granulowane szturmem zdobywają kolejne akwaria roślinne. Stały się wygodniejszą i efektywniejszą alternatywą dla tradycyjnych żwirów, zestawionych z podkładami nawozowymi na dnie. Wygoda użytkowania, dodatkowe właściwości (zmiękczanie wody, stabilizacja pH) oraz przede wszystkim wyraźne wspieranie wzrostu roślin sprawiają, że coraz więcej akwarystów decyduje się na oparcie swojego zbiornika właśnie o granulat. W poniższym opracowaniu chciałbym przedstawić własne wrażenia związane z trzema najpopularniejszymi obecnie substratami: - ADA Amazonia - AquaArt Aqua Substrate - Oliver Knott Nature Soil.
Oliver Knott - Nature SoilZacznę od końca i jednocześnie od substratu obecnego na naszym rynku najkrócej, czyli Nature Soil, firmowanym przez niemieckiego akwarystę Olivera Knotta. Podłoże to dotarło do nas kilka miesięcy temu i musze przyznać, że okazało się być bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Występuje w dwóch granulacjach: REGULAR i FINE oraz barwach – czarnej i brązowej. Zaletą, która jako pierwsza się ujawnia jest krystalizacja wody. Szczerze mówiąc, w żadnym zbiorniku nie miałem nigdy tak czystej wody jak w akwariach z Nature Soil. Woda jest idealnie przejrzysta w ciągu 2 godzin od zalania i taka już pozostaje.
Kolejnym plusem podłoża jest brak konieczności dokonywania częstych podmian wody w początkowym okresie po zalaniu – Nature Soil nie uwalnia do wody dużej ilości składników odżywczych. Nie ma też problemu z wypływaniem pojedynczych granulek zaraz po zalaniu. Po kilku miesiącach użytkowania nie zauważyłem rozpadania się granulatu. Dotyczy to również zbiornika handlowego z roślinami z przycinki, gdzie rośliny szybko rotują i są często wyciągane z podłoża a na ich miejsce pojawiają się nowe. Przyrosty roślin są zadowalające. Widoczny jest pozytywny wpływ podłoża na wzrost łodygowców. Dla roślin rozetowych, takich jak Cryptocorynei Echinodorus, Nature Soil wydaje się trochę zbyt mało żyzne – warto pobudzić ich wzrost poprzez dodatkowe wzbogacenie podłoża o kapsułki nawozowe (dobre rezultaty daje Ferka Rosetta). Chyba największą wadą Nature Soil jest fakt, że podłoże to jest dość lekkie. Układanie bardziej masywnego hardscape`u ze skał wiąże się z ryzykiem „rozjechania” konstrukcji. Wyraźna jest też tendencja do szybkiego wyrównywania się podłoża przy ułożeniu nieco bardziej stromego spadu na początku. Niektórym może też przeszkadzać wygląd granulatu – idealnie równie kulki niewyglądające zbyt naturalnie. Osobiście nie ma to dla mnie żadnego znaczenia, ale wiem, że niektórym przeszkadza.
Na koniec jedna uwaga – nie polecam brązowej wersji Nature Soil – granulat ma tendencje do rozpadania się i pylenia, poza tym jest wyraźnie mniej żyzny niż wersja czarna. Podsumowując, Nature Soil wydaje się być dobrym, a przede wszystkim bardzo przyjaznym dla użytkownika podłożem. Występujące wady nie przeważają nad zaletami i z czystym sumieniem mogę to podłoże polecić. Szczególnie przydatne może być dla początkujących akwarystów ze względu na jego bezproblemowość po zalaniu i niezbyt intensywne wspieranie wzrostu roślin. Jako ciekawostkę dodam, że Nature Soil jest oparty na japońskim podłożu CONTROSOIL obecnym na rynku azjatyckim już od kilkunastu lat.
Aqua-Art - Aqua SubstrateKolejnym podłożem granulowanym jest Aqua Substrate polskiej firmy AquaArt. Występuje w wersji standardowej i wzbogaconej II+. Z punktu widzenia uprawy roślin godna zainteresowania jest ta druga opcja. Granulat ma formę drobnych, dość równomiernych, miękkich kulek. Nie są ani za ciężkie ani za lekkie - rośliny sadzi się bardzo wygodnie. Podłoże występuje w workach 5,4kg (około 6l). Tak jak w przypadku Nature Soil, czarny Aqua Substrate wydaje się być żyźniejszy i trwalszy.
Moje pierwsze zetknięcie z tym podłożem miało miejsce 1,5 roku temu i była to wersja brązowa. Zadowolony byłem właściwie tylko z klarowności wody - przyrosty roślin były słabe, w dodatku po miesiącu użytkowania granulki podłoża zaczęły się rozpadać. Po jakimś czasie założyłem zbiornik 60 litrowy oparty o czarny Aqua Substrate II+. Godna odnotowania jest łatwość obsługi tego podłoża - woda od razu jest klarowna (choć ten granulat nie krystalizuje jej aż tak jak Nature Soil), substrat nie uwalnia nadmiarów składników odżywczych do wody. Można więc od razu zastosować normalny, cotygodniowy system podmian wody. Przyrosty roślin są zadowalające, wyraźnie widać pozytywny wpływ podłoża na ich wzrost. Po około 6-7 miesiącach podłoże wyraźnie osłabło, po roku zdecydowałem sie na dosypanie dosyć grubej (2-3cm) warstwy świeżegoi rozsadzenie roślin od nowa. Niemniej, w ciągu 9 miesięcy od zalania, byłem zadowolony z kondycji roślin i nie zauważyłem żadnych problemów związanych z podłożem (w tym rozpadania się granulatu). Dobra kondycja roślin posadzonych w Aqua Substrate
Podsumowując, czarny Aqua Substrate 2+jest podłożem godnym polecenia, szczególnie dla osób pierwszy raz stykających się z granulatami. Jest również konkurencyjny cenowo (choć nie aż tak, żeby przynajmniej nie rozważyć innych opcji). Należy się jednak liczyć z tym, że gęsto obsadzone będzie intensywnie działać niecały rok, później konieczne będzie dodatkowe wzbogacanie kapsułkami nawozowymi lub wymiana podłoża na nowe.
ADA - Aqua Soil Amazonia
Na koniec najdroższa (ale czy na pewno?) w zestawieniu japońska Amazonia. Pierwowzór dla podłoży granulowanych, produkcji firmy ADA. Ma formę czarnego granulatu o lekko zróżnicowanej grubości ziaren. Występuje w wersji NORMAL i POWDER. Druga forma ma postać bardzo drobnego granulatu, wykorzystuje się gow małych zbiornikach lub przy przedniej szybie akwarium w celu podniesienia estetyki podłoża i ułatwienia wzrostu drobnym roślinom pierwszego planu. Akwarium 60cm z Amazonią Występuje w dwóch wersjach: I i II. Amazonia II charakteryzuje się mniejszą żyznością i mocniejszym efektem zbijania twardości wody. Nie wymaga tak częstych podmian wody po zalaniu jak wersja I, ale starcza na nieco krócej a jej granulki szybciej się rozpadają. Z punktu widzenia uprawy roślin w długim okresie korzystniej wydaje się zakupić Amazonię I. Największą wadą tego podłoża jest jego problematyczność po zalaniu. Szczególnie wersja I wydziela początkowo do wody bardzo duże ilości związków azotowych, stąd przez pierwsze 2-3 tygodnie konieczne są duże, nawet codzienne podmiany wody. Komplikacji tych można uniknąć poprzez zalanie zbiornika z samym podłożem i filtrowanie przez 2-3 tygodnie. Następnie spuszcza się całą wodę i sadzi rośliny. Po takiej operacji można zwykle stosować już normalny cykl obsługi zbiornika roślinnego. Zdarzają się też problemy ze zmętnieniem wody i jej herbacianym zabarwieniem. Z powyższych względów w akwarium roślinnym z Amazonią warto zaplanować wydajną filtracje za pomocą filtrów kubełkowych (nawet w małych zbiornikach!) z uwzględnieniem wkładu węglowego w pierwszym miesiącu. Fragment zbiornika 900l opartego o podłoże Amazonia Przejdźmy do zalet. Są dwie, o zasadniczym znaczeniu. Po pierwsze wpływ na rośliny - Amazonia najwyraźniej spośród porównywanych podłóż wspiera ich wzrost, przyrosty są początkowo naprawdę duże a kondycja roślin jest znacząco lepsza niż w porównywalnych akwariach opartych na innych podłożach. Zestawienie Amazonii z umiarkowanym oświetleniem, odpowiednim nawożeniem z uwzględnieniem CO2 w zdecydowanej większości przypadków daje naprawdę doskonałe efekty. Wzrost roślin trawnikowych i łodygowców (np. Rotala sp. Green) daje sporo więcej satysfakcji niż na innych podłożach. Kolejną przewagą (chyba największą) Amazonii jest jej trwałość - podłoże to wystarcza na 4-5 lat i przez ten czas utrzymuje swój pozytywny wpływ na rośliny. Przy restartach wystarczające są 1cm dosypki świeżego podłoża. Ta zaleta niweluje często wytykaną wadę podłoża, czyli jego cenę. Wystarczy przeliczyć koszt podłoża na czas, przez jaki będzie mogło być wykorzystywanei okazuje się, że aż tak drogo nie jest.
Plusem jest też trwałość pojedynczych granulek (szczególnie wersji I) - nie rozpadają się nawet po kilku latach w akwarium. Podłoże zdecydowanie najlepsze pod kątem uprawy roślin, ale nienadające się dla każdego - czasem lepiej wybrać coś łatwego w obsłudze. Amazonię możne zestawić z substratem Power Sand, szczególnie gdy planowana warstwa podłoża ma być wyjątkowo gruba. Dodatkowo producent opracował serię suplementów w proszku mających ułatwić dojrzewanie zbiornika i utrzymanie dobrej kondycji podłoża po dłuższym czasie. Drugiego, tak kompletnego systemu nie ma. W zestawieniu celowo pomijam inne podłoża ADA - Africanę i Malayę - nie mają one dużego wpływu na rośliny i nadają się raczej do krewetkariów, zbiorników z rybami lub obsadzonych kilkoma wolno rosnącymi gatunkami. Rośliny trawnikowe doskonale rosną na Amazonii
PodsumowanieNajbliższe miesiące zapowiadają się niezwykle ciekawie. Coraz popularniejsze na naszym rynku staje się podłoże Pro Soil z firmy Aquatic Nature - wrażenia pierwszych użytkowników są naprawdę entuzjastyczne. Niedawno firma ADA zapowiedziała wprowadzenie nowej wersji Amazonii łączącej zalety obu dotychczasowych wariantów. Jako akwaryści będziemy mieli co testować i dzielić się wrażeniami - cieszmy się, że mamy wybór i hodujmy piękne rośliny. Na koniec moje miejsca na podium: 3 miejsce zajmuje Aqua Substrate - to niezłe podłoże ale już w mało konkurencyjnej cenie (szczególnie jak na polski produkt), jest kilka lepszych alternatyw jak choćby miejsce 2 czyli Nature Soil. Dwie granulacje, niesamowita krystalizacja wodyi największa bezproblemowość obsługi - warte polecenia. Pierwsze miejsce to dla mnie od kilku lat Amazonia - najżyźniejsza i najtrwalsza, sprawdza się najczęściej. Moim zdaniem warto przecierpieć pierwszy miesiąc, dwa by potem cieszyć się pięknymi roślinami przez kilka lat.
Tutorial zakładania akwarium 180x60x60cm w galerii ADA Zapraszamy do obejrzenia procesu przygotowania aranżacji wraz z efektem finalnym w akwarium o wymiarach 180x60x60cm na podłożu ADA Amazonia... 085l - Studium w Szkarłacie Zapraszamy do obejrzenia akwarium Forumowicza bloodraven. Zbiornik o pojemności 85l i wymiarach 70x35x35cm został zaaranżowany na podłoż... Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty kolejnych nowości marki Aqua-art, wśród nich znalazł się m.in. redkuktor CO2 bo butli... 180l - Marc Svensson (Tropica) Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Marca Svenssona wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants...... Piasek rzeczny River Powder Sand Miło nam poinformować, że do oferty sklepu dołączył idealny do wykańczania aranżacji piasek River Powder Sand. Opakowanie jest dostępne... Podłoże dla krewetek Power House Bottom F Nowość na polskim rynku - japońskie podłoże dla krewetek Power House Bottom F już dostępne w naszym sklepie. Dzięki niemu w łatwy sposób... 360l - Oliver Knott (Tropica) Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 360l z aranżacją autorstwa Olivera Knotta wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants...... Substraty podżwirowe Growise Zapraszamy do zapoznania się z nową linią substratów Growise dedykowaną do podłoży żwirowych i aktywnych... Zapraszamy do... 250l - Rckielbasa - Daimio Zapraszamy do obejrzenia aranżacji akwarium forumowicza Rckielbasa. Zbiornik filtrowany jest przez dwa filtry zewnętrzne Unimax, a w podłożu... Nawozy Yokuchi w nowych mniejszych opakowaniach Do oferty nawozów Yokuchi dołączyły odżwyki w nowych, mniejszych opakowaniach 30ml. Małe buteleczki pozwalają dozować nawozy w kroplach... Nowe podłoże Master Soil i polski akcent Nowość na polskim rynku - japońskie podłoże Master Soil z polskim akcentem w postaci zdjęcia akwarium forumowiczki Serwisu roslinyakwariowe.... Jak zaoszczędzić na podłożu aktywnym przy formowaniu gór? Planując zaawansowaną aranżację z efektem gór i tarasów często stajemy przed problemem zakupu spotej ilości podłoża aktywnego. Jest... Przykład aranżacji Wabi-Kusa Zapraszamy do obejrzenia kuli z aranżacją Wabi-Kusa pielęgnowaną w okresie letnim na zewnątrz. Nasz Forumowicz - Paweł Iglewski, miłośnik... 027l - Dariusz Machander Zapraszamy do obejrzenia akwarium Dariusza o wymiarach 30x30x30cm. Zbiornik został oświetlony lampkami AquaEL Plant (2x6W), jako podłoże uż... 020l - Jarosław Hnat Zapraszamy do obejrzenia aranżacji miniaturowego akwarium o wymiarach 36x22x26cm ze szła OptiWhite. Zbiornik funkcjonuje w aktualnej wersji ju... 064l - ADA Cube Garden - Adam Golik Zapraszamy do obejrzenia kolejnej aranżacji Adama Golika z grupy Aquascaping Team Poland. Zbiornik o wymiarach 60x30x36cm posiada oryginalny ukł... 025l - Kuchenne + Tutorial - dust Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego akwarium o pojemności zaledwie 25 litrów. Zbiornik forumowicza dust powstał zgodnie z zasadami złotego... 054l - Bent423 Chciałbym przedstawić następne swoje akwarium - tym razem biurkowiec 54l na którego miejsce znalazłem przenosząc drukarkę pod biurk.... |
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej. |
Komentarze (5)
Dodaj komentarz
Pokaż komentarze Przejdź do wątku na forum