Strona główna Forum dyskusjne Aukcje Serwisu Roœlin Wodnych i Akwariowych -  dochód z nich przeznaczam na utrzymanie Serwisu Kontakt z administratorem
Strona główna Serwisu| Regulamin witryny www.roslinyakwariowe.pl| Zrób zakupy w naszych Sklepie Internetowym| Skontaktuj się z redakcjš Serwisu
Poznaj gatunki i odmiany roœlin wodnychDowiedz się więcej na naszym forum dyskusyjnymObejrzyj akwaria naszych forumowiczówDołšcz do Klubu Miłoœników Roœlin Wodnych (KMRW)Poznaj redakcję Serwisu Miłoœników Roœlin WodnychZapoznaj się z ofertš naszej firmyObejrzyj produkty w naszym Sklepie Internetowym



Oświetlenie HQI
Lac


Oświetlenie takiego zbiornika (54 cm słupa wody) wymaga zastosowanie lamp typu HQL (rtęciowych) lub HQI (metal-halogen), gdyż świetlówki przy tej wysokości już nie wystarczają, a poza tym byłyby droższe w eksploatacji od tych lamp. Pierwotnie planowałem zastosować oświetlenie rtęciowe (przede wszystkim bo udało mi się zdobyć do nich osprzęt za darmo), jednak byłby to półśrodek i właściwie i tak w dalekosiężnych planach było HQI.

Później jednak pojawił się na grupie pl.rec.akwarium wątek o możliwości samodzielnego skonstruowania takich lamp. Okazało się, że koszty takiej operacji nie są już tak astronomiczne jak oryginalnych, akwarystycznych odpowiedników (od 500 z 1x150 W wzwyż). Istnieje również możliwość zastosowania obudów przemysłowych. U mnie jednak wzięła górę pasja majsterkowicza i fakt, że nie zmieściłbym pomiędzy sufitem, a akwarium takich obudów (mieszkam na poddaszu). Koszt jednego punktu świetlnego to ok. 220 zł.

Dokładny opis co potrzeba i jak połączyć znajdziesz w Triamondowy Akwarium i na tej podstawie wykonałem moją lampę. Jedyna różnica to firmy, które wyprodukowały poszczególne części, ale to zależy od "uwarunkowań lokalnych" czyli skąd hurtownia bierze towar i co jest aktualnie do zdobycia (i tak np. ja mam żarniki Sylvani, ale są to prawdopodobnie te same, które występują jako Osram). Ja podam tylko kilka uwag praktycznych.

J
ak widać na tym zdjęciu jeden punk świetlny składa się z przemysłowej oprawy na halogen 500W, startera i statecznika. Ja mam u siebie 3 punkty po 150 W (do takiego akwa teoretycznie starczą 2, ale przy 3 światło się ładniej rozkłada, a poza tym zdaniem praktyków lepiej jednak trochę więcej). Są one zamocowane na 2 kątownikach stalowych i przymocowane na łańcuszkach i zaokrąglonych haczykach do sufitu (u mnie ze względu na spad dodatkowo zastosowałem 2 śruby rzymskie do regulacji w płaszczyźnie poziomej).

Całość wygląda dość ładnie, ale i tak przyszłościowo całość (podstawa i od górnej krawędzi akwa do sufitu) będzie obudowana cienką sklejką (u góry pokrytą od środka folią aluminiową jako odbłyśnik). Dodatkowym plusem takiej konstrukcji jest to, że można bez problemu zainstalować dodatkowe oświetlenie na noc (u mnie 15W niebieska żarówka), dzięki któremu ryby ograniczamy stres ryb w nocy (np. w razie zapalenia światła w pokoju).

Jedyny problem z jakim dotąd się spotkałem przy tej "samoróbce", to kwestia odizolowania styków od obudowy (pisał o tym Jacek Dras na grupie). Problem wynika z tego, że żarnik HQI jest o ok. 1 cm dłuższy od zwykłego halogenu. Dlatego też obróciłem (po wcześniejszym "zdemolowaniu" kostki) styk o 180*. Dzięki temu żarnik jest płycej osadzony w lampie, więc "ma" więcej miejsca. Dodatkowo musiałem powiększyć otwory w odbłyśniku (co i tak musiałbym zrobić, bo HQI jest "grubszy"). W tej sytuacji problem ten nie wystąpił. Trzeba jednakpamiętać, że mamy do czynienia z napięciem dochodzącym do 5000 V!