Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


sekcja sprzątająca



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



24 lut 2006, 14:20 sekcja sprzątająca  (#1)  

Hej,
jakie są Wasze propozycje na drużynę sprzątającą do 60l z trawniczkiem z wgłębki w najbliższej przyszłości i -może nie holender- ale z większą ilością roślin i oświetleniem 45 W? Wybierając między kosiarką a otoskiem co lepiej wybrać? Da się w ogóle porównać te rybki, czy np uzupełniają się nawzajem?
I czy 10 krewetek
1 glonojad
+... kosiarki/otoski
da radę oczyścić takie akwarium?

pozdrawiam

andzia


24 lut 2006, 16:51   (#2)  

Miałem w akwarium i kosiarki i otoski :D Mi bardziej odpowiadają otoski ( mam 10 szt. na 126 litrów). Są małe więc ich prawie nie widać (trzeba się lepiej przyjrzeć), są spokojniejsze od kosiarek co moim kakadu bardziej odpowiada i moim zdaniem zjadają więcej glonów niż kosiarki (wiem, że to głupio brzmi :D ). Ja bym do 60 dał około 5 otosków, a zrezygnował z kosiarek :D

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

24 lut 2006, 18:28   (#3)  

Szczerze mówiąc miałam nadzieję na taką odpowiedź :D , bo kosiarki strasznie duże rosną!!

andzia


24 lut 2006, 18:55   (#4)  

U mnie nie urosły większe niż 8 cm ale to i tak dużo :twisted:

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

24 lut 2006, 18:57   (#5)  

otoski jedza glownie okrzemki, kosiarki podskubuja krasnorosty a krewetki zielone nitkowate.

Kosiarki od razu na wstepie musisz sobie odpuscic ze wzgledu na rozmiary akwarium.

elfir


24 lut 2006, 19:12   (#6)  

Moje otoski jedzą głównie "glony z anubiasa :wink: ". Nazywam tak ciemno zielone punkciki na liściach moich anubiasów :D

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

24 lut 2006, 21:01   (#7)  

Hmm... czyli chyba wzajemnie się uzupełniają. Bo mam parkę kosiarek- kupioną jeszcze za czasów mniejszej świadomości i wiedzy akwarystycznej (i kiedy nie wiedziałam nawet o istnieniu holendra), ale też mam gdzie się jej pozbyć. A co z glonojadem? Nie będzie niszczył roślinek? Będą raczej drobnolistne, a mój glonojad lubi oblepiać wszystkie liście.

andzia


24 lut 2006, 21:47   (#8)  

andzia napisał(a): A co z glonojadem? Nie będzie niszczył roślinek? Będą raczej drobnolistne, a mój glonojad lubi oblepiać wszystkie liście.

Pisząc glonojad masz na myśli zbrojnika niebieksiego :? :?: Jeśli tak to chyba nie będzie problemów ja mam 3 i nic nie wykopują ani nie niszczą :D

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

24 lut 2006, 21:58   (#9)  

Tzn na pewno jakiegoś zbrojnika, ale czy niebieskiego? Niebieski kojarzy mi się z dużymi wyrostkami na pyszczku, a mój tego nie ma.Porównując ze zdjęciem mój jest identyczny jak Ancistrus temmincka :wink:

andzia


24 lut 2006, 22:05   (#10)  

Witam :) Mam 3 kosiarki na 100 litrach. Narazie porosly do 5-6cm, oczyszczaja roślinki z glonikow pędzelkowatych, nie są agresywne wobec innych rybek, no może czasem jedna przegoni drugą, ale nic im się nie dzieje. Kosiarki są stadne więc musialabys miec przynajmniej 3 ale masz za male akwa. Pozostają Ci jedynie krewetki i otoski. Glonojady nie zjedza glonów pędzelkowatych, a kosiarki tak. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

05 mar 2006, 19:01   (#11)  

a czy kosiarki nie "rąbią"(zjadają) wam czasem roślinek ??

bo czasami sie rozpedzaja i słyszałam że calkiem skutecznie niektroe gatunki roślin jedzą.
Marta :)
Obrazek

Avatar użytkownika
Bojowniczka Skalarynka
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 31 gru 2005, 12:54
Miasto: Łódź

05 mar 2006, 21:19   (#12)  

U mnie podjadały trochę mchu jawajskiego :( ale, że mech rośnie szybko to nie było to tak bardzo zauważalne. Mogą wsuwać także takie roślinki jak kabomba czy wywłucznik :)

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

06 mar 2006, 00:43   (#13)  

A u nas kosiarki jedzą- tak jak im Pan Bóg nakazał- tylko i wyłącznie glony :wink:

andzia


06 mar 2006, 19:02   (#14)  

Hej!!!
Witam po raz pierwszy jako totalny świeżak forumowy :D
Powiem tak: kosiarki są niezłe dopóki są małe-w momencie kiedy moje urosła w 110l akwa do rozmiarów śledzia bałtyckiego(18cm) zaczęła rządzić całym podwórkiem-ustawiała wszystkie rybki włącznie z dużymi gurami które do tej pory noszą bitewne rany...
Także krótko-kosiarki są niezłe do czasu a później....
Oddałem ją do sklepu
Pozdrawiam!!!

whiteBT


06 mar 2006, 21:49   (#15)  

Ja polecam ostki fajne ryby, szybko obczyszczą glony z roślinek

arci


06 mar 2006, 22:30   (#16)  

A ja krewetki - sa delikatne przy pielegnacji roslin.

elfir


08 mar 2006, 15:55   (#17)  

No właśnie ze względu na rozmiar oddajemy naszą parkę kosiarek, powoli robią się za duże.

A tak przy okazji krewetek.... W wychwalonym na tym forum Diskusie na Radzymińskiej (przyznaję rację, że jest najlepszy ze wszystkich warszawskich, w których byliśmy) kupiliśmy wczoraj 5 maluchów-red cherry. Po wpuszczeniu do zbiornika miały się chyba dobrze, niestety rano okazało się, że żyje tylko jedna krewetka. Ponoć tak się z red cherry dzieje, że dużo ginie po zakupie w ciągu pierwszych kilku dni. Znacie przyczynę tego dziwnego zjawiska? I czy inne krewetki też są tak wrażliwe?

andzia


11 mar 2006, 10:54   (#18)  

andzia napisał(a):No właśnie ze względu na rozmiar oddajemy naszą parkę kosiarek, powoli robią się za duże.

A tak przy okazji krewetek.... W wychwalonym na tym forum Diskusie na Radzymińskiej (przyznaję rację, że jest najlepszy ze wszystkich warszawskich, w których byliśmy) kupiliśmy wczoraj 5 maluchów-red cherry. Po wpuszczeniu do zbiornika miały się chyba dobrze, niestety rano okazało się, że żyje tylko jedna krewetka. Ponoć tak się z red cherry dzieje, że dużo ginie po zakupie w ciągu pierwszych kilku dni. Znacie przyczynę tego dziwnego zjawiska? I czy inne krewetki też są tak wrażliwe?


to jakaś głupia teoria. ja jak zacząłem przygodę z red cherry to wpuściłem je na świerzą kranówe i wszystko żyło. rozmnażam te krewecie i są one dosyć wytrzymałe. na pewno wytrzymalsze niż tigery. co do kosiarek to są one przereklamowane. otosków miałem za mało by na ich temat coś powiedzieć. teraz chcę zobaczyć co amano powiedzą na nitki ale na razie brak funduszy.

Avatar użytkownika
mikit
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 03 kwi 2004, 10:01
Miasto: Biała Podlaska

11 mar 2006, 11:25   (#19)  

Kosiarki są rewelacyjne przy tępieniu czarnych krasnorostów - dwie około 8 cm kosiarki w trzy dni oczyściły mi mocno zagloniony zbiornik 220 l. Niestety glonów nitkowatych nie jedzą z apetytem. Lubią też czasem "opędzlowywać" zielenice z szyb akwa. Gdy jednak podrosna podgryzają delikatne rośliny: mech, szczyty Limnophila aquatica, Logarosiphon madagascariensis.
Krewetki Red cherry są OK ale tylko jak jest ich na prawdę sporo. 5 krewetek w 50 litrach nic nie zdziała. Jak miałam armię ponad 150 w 45 l akwa to glonów nie było. Potem odłowiłam około 100 (dorosłych) krewetek i pojawiły sie glony.
Otoski są "słodkie" :wink: i jedzą tylko glony. Ale jak łatwo zgadnąć, tak maluki zbrojniczek nie opanuje plagi glonów. Pomagają likwidować śladowe ilości, które zawsze w akwa są.

Aktinidia


12 mar 2006, 20:22   (#20)  

Kosiarki niesa złe, szczegółnie oko cieszy widok sunących po lisciu obok siebie 4-5 rybek, glony znikaja za nimi jak trawa pod kosiarka :), ale kosiary łatwo rozleniwić, puki jest mało ryb i sa słabo karmione wsuwaja glony jak marzenie, natomiast w zbiorniku z paletami szybko sie nauczyły że kilka razy dziennie spada jedzonko z góry i nietrzeba sie trudzic w skubanie zieleniny.

Otoski polecam ale uwazam ze jesli jest ich ponad 5szt to są duzo skuteczniejszem pywaja stadem i widac ze ryba zyje, przy mniejszej ilsci sa duzo spokojniejsze powiedział bym, że sa osowiałe :/

Krewety zdziałaja cuda pod warunkiem ze jest ich tyle ze łażą po sobie :)
Najwrazliwsze sa na brak tlenu w wodzie, po rybach jeszcze niewidac przyduchy a krewcie juz konają
['] Ewcia

miecho_i
Poznaje temat

Posty: 109
Dołączył: 05 gru 2003, 19:09
Miasto: Ksawerów k/Łodzi










cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 196 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.